رئیس جمهور آمریکا مدعی شد پیشرفت بزرگی در رابطه با ایران رخ داده است
رئیس جمهور آمریکا مدعی شد پیشرفت بزرگی در رابطه با ایران رخ داده است
این اظهارات ترامپ همزمان با ادعای مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا بود که اعلام کرد: ایران آمادگی خود را برای گفتگو درباره برنامه موشکی اش اعلام کرد.

بهارستان آنلاین – وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد : ایران آمادگی خود را برای گفتگو درباره برنامه موشکی اش اعلام کرد.

به گزارش بهارستان آنلاین ، همزمان با این ادعا، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا نیز طی سخنانی گفت: پیشرفت بزرگی درباره ایران روی داد. برای گفتگو و کار با ایران تلاش می کنم.

وی ادامه داد: به دنبال تغییر رژیم در ایران نیستم. می خواهیم ایران از یمن خارج شود.

این اظهارات همزمان با ادعای مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا بود که اعلام کرد: ایران آمادگی خود را برای گفتگو درباره برنامه موشکی اش اعلام کرد.

شرط ظریف برای مذاکره موشکی

تهران تاکنون بارها هرگونه مذاکره با آمریکا تا قبل از پایان تحریمها را رد کرده است.

در همین راستا محمد جواد ظریف در مصاحبه با خبرنگار اِن بی سی بار دیگر مذاکره موشکی را رد کرد و گفت: «آمریکا به تحریم اعتیاد دارد. اما از زمانی هم که ترامپ بر سر کار آمده تحریم هایی اعمال شدند. زمانی که آن تحریم ها برداشته شوند فضا برای مذاکره باز خواهد شد.»

مجری پرسید: بر سر میز مذاکره که برگردید، آیا برنامه موشکی ایران هم بر سر میز خواهد بود؟

ظریف پاسخ داد: خب، اجازه بدهید با آنچه که قبلا در موردش به توافق رسیدیم شروع کنیم. اجازه دهید ببینیم می توانیم چه کنیم. و بعد اگر می خواهید در مورد برنامه موشکی گفت و گو کنید نیازمند این هستیم که در مورد تسلیحاتی که به منطقه ما فروخته می شوند گفت و گو کنیم.

وی افزود: سال گذشته ایران در کل 16 میلیارد دلار صرف ارتش خود کرد. ما 82 میلیون نفر داریم، تقریبا یک میلیون نفر در ارتش هستند و ما فقط 16 میلیارد دلار هزینه کردیم. امارات متحده عربی با یک میلیون نفر جمعیت 22 میلیارد دلار هزینه کرده است. عربستان سعودی با کمتر از نیمی از جمعیت ما 67 میلیارد دلار هزینه کرده است. بیشتر این تسلیحات آمریکایی هستند، تسلیحات آمریکایی که وارد منطقه ما می شوند و کاری می کنند که منطقه ما آماده انفجار شود. پس اگر می خواهند در مورد موشک های ما حرف بزنند نیازمند این هستند که اول فروش تمام این تسلیحات، از جمله موشک ها، به منطقه ما را متوقف کنند.

برایان هوک: ایران مذاکره را رد می‌کند

ادعاهای پمپئو و ترامپ درحالیست که برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفته، ما همه اقدامات برای حل اختلافاتمان با ایران را از طریق دیپلماتیک اتخاذ کرده‌ایم اما ایران اقدامات دیپلماتیک ما را به دفعات رد کرده است.

وی افزود: ما از سیاست خارجه‌مان علیه ایران راضی هستیم زیرا نتیجه داده‌اند. سیاست خارجه ما در مسدود کردن درآمد ایران که برای برهم زدن ثبات خاورمیانه استفاده می‌شد، جواب داده است.

انتهای پیام/300