ارائه کارت‌های اعتباری برای خرید کالای غیرایرانی آسیب به بخش تولید ملی است
ارائه کارت‌های اعتباری برای خرید کالای غیرایرانی آسیب به بخش تولید ملی است
ارائه کارت‌های اعتباری به سهامداران عدالت، ایده خوبی بود که اگر به جد پیگیری می‌‍شد هم به ثبات بازار سرمایه منجر می‌شد و هم این‌که اندکی از مشکلات سهام‌داران عدالت کاسته می‌شد.

بهارستان آنلاین – کارشناس اقتصادی گفت: کارت‌های اعتباری اگر فقط به خرید کالای ایرانی اختصاص داده شود، نقدینگی موجود در کشور را به سمت تولید هدایت می‌کند.

به گزارش «بهارستان آنلاین» ؛ حسین محمودی اصل درباره اثرگذ اری کارت‌های اعتباری در رونق فضای کسب و کار و حمایت از تولید ملی اظهار کرد: وقتی کارت‌های اعتباری با هدف حمایت و خرید کالای ایرانی تخصیص داده شود، گویا تأمین مالی بخش تولید اتفاق افتاده است.

وی گفت: کارت‌های اعتباری اگر فقط به خرید کالای ایرانی اختصاص داده شود، نقدینگی موجود در کشور را به سمت تولید هدایت خواهد کرد. اما متأُسفانه بسیاری از بانک‌ها، نظارت دقیقی بر اعطای کارت‌های اعتباری ندارند و اکثر مواقع مشاهده شده، فردی تسهیلاتی را در قالب کارت‌های اعتباری دریافت می‌کند و آن تسهیلات به جای اینکه به خرید کالای ایران اختصاص یابد، برای خرید کالای غیرایرانی یا خرید طلا و دلار صرف شده است.

کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: دریافت کارت اعتباری به اسم خرید کالای ایرانی و هزینه آن در بخش کالای خارجی به ترویج قاچاق کالا و آسیب به بخش تولید ملی را در پی خواهد داشت.

محمودی اصل ارائه کارت‌های اعتباری برای سهام‌‎داران عدالت را یک گام مؤثر برای حمایت از تولید ملی عنوان کرد و در این رابطه بیان داشت: ارائه کارت‌های اعتباری به سهامداران عدالت، ایده خوبی بود که اگر به جد پیگیری می‌‍شد هم به ثبات بازار سرمایه منجر می‌شد و هم این‌که اندکی از مشکلات سهام‌داران عدالت کاسته می‌شد و از سوی دیگر بخش تولید داخلی را رونق می‌بخشید، اما متأسفانه به‌دلیل وجود برخی بی‌تدبیری‌ها، وعده‌های داده شده در خصوص کارت‌های اعتباری عملیاتی نشد و اکثر سهام‌داران عدالت تمایلی به دریافت کارت اعتباری نداشتند.

وی گفت: بنابراین کارت‌های اعتباری نقش مهم و مؤثری در نقدپذیری هرچه بیشتر سهام عدالت دارد و هم این‌که به تولید ملی و تأمین سرمایه در گردش کمک می‌کند که همه این‌ها بستگی به نحوه ارائه این کارت‌ها و نوع نظارت‌ها و هزینه‌کردها دارد.

 

انتهای پیام/3646