رفتارهای مدیریتی و سلیقه ای باعث شد تا سازمان ملی جوانان از ماموریت های اصلی خود دور بماند
رفتارهای مدیریتی و سلیقه ای باعث شد تا سازمان ملی جوانان از ماموریت های اصلی خود دور بماند
حل مشکلات جوانان باید در قالب سازمان ملی جوانان مطرح باشد که در بخش های متنوع قادر باشد مشکلات جوانان را حل کرده و به شرایط فعلی غلبه کند.

بهارستان آنلاین – طاهره بنی اسدی کارشناس مسائل جوانان و ورزش درباره فلسفه وجودی سازمان ملی جوانان گفت: فلسفه وجودی سازمان ملی جوانان از ابتدای تاسیس دارای سیاست‌ها و اهداف خاصی بود که مسیر این اهداف را این سازمان مشخص می‌کرد تا در آینده دچار سلیقه‌های انحرافی سیاسی و مالی نشود.

به گزارش« بهارستان آنلاین » طاهره بنی اسدی کارشناس مسائل جوانان و ورزش با تاکید بر اینکه رفتارهای مدیریتی و سلیقه ای باعث شد تا سازمان ملی جوانان از ماموریت های اصلی خود دور بماند ؛ خاطر نشان کرد : متاسفانه به جز برخی از بهره برداری‌های سیاسی، هیچگاه این سازمان به دنبال حل مشکلات جوانان نبود و یک سری رفتارهای مدیریتی و سلیقه‌ای باعث شد تا این سازمان مهم از مأموریت‌های اصلی خودش دور بماند در حالی  که سازمان ملی جوانان می‌توانست به عنوان یک ظرفیت بی‌بدیل جهت اجرای بسیاری از برنامه‌ها در حوزه اشتغال، ازدواج، سلامت، رفع بیکاری، اوقات فراغت و … باشد اما به دلیل همین مشکلاتی که عنوان شد هیچگاه این مسائل به ثمر نرسید.

این کارشناس مسائل ورزش و جوانان  و  یکی از گزینه های پیشنهادی وزارت ورزش در دولت دهم ؛ خاطر نشان کرد: انتظار می رفت ادغام سازمان ملی جوانان با سازمان تربیت بدنی و تشکیل وزارت ورزش و جوانان باعث شود تا خون دوباره ای در رگهای جوانان جاری شود اما متاسفانه به دلیل برخی سوء مدیریت ها باز هم بخش جوانان یک بخش خنثی در وزارت تازه تاسیس ورزش و جوانان بود و به جای اینکه حل مشکل جوانان در این وزارتخانه پررنگ باشد این مسائل اتفاق نیفتاد و ورزش اولویت اصلی و اول و آخر وزارت ورزش و جوانان شد به طوری که مسئله و دغدغه جوانان تنها در حد شعار باقی ماند. من سوالی از دلسوزان نظام در حوزه جوانان دارم و می‌خواهم آنها به این سوال پاسخ دهند که سازمان ملی جوانان که اکنون وزارت ورزش و جوانان شده الان وضعیت جوانان در این وزارتخانه به چه شکل است؟

 

بنی اسدی با بیان اینکه آسیب‌شناسی های لازم در امور مربوط به جوانان متاسفانه به روز نیست اظهار داشت: باید آسیب‌شناسی از حوزه جوانان با حضور نخبگان و متخصصین امر صورت بگیرد چرا که مسائل فرهنگی و اجتماعی در حوزه نوجوانان و البته جوانان در شرایط فعلی جهان هیچ‌گاه ساکن نبوده و مداوم در حال تبدیل و تغییر است. به همین دلیل باید نیازها، چالش ها و راهکارها با وضعیت موجود هماهنگ باشد. متاسفانه خلاقیت و نوآوری که پشتوانه پژوهش و تجربیات علمی است کمترین سهم را در برنامه‌ریزی‌های مربوط به حوزه جوانان داشته و باید گفت که در میدان عمل، شرایط به اینگونه است که برخی خیال می‌کنند با شیوه‌های چند دهه قبل می توان بر روح و اندیشه نوجوانان و جوانان تسلط داشت حال آنکه این طور نیست و رقبای فرهنگی ایران اسلامی، مخاطب شناسی به مراتب بهتری نسبت به ما در این حوزه دارند که این مسئله می‌طلبد تا اقدامات به روزتری در حوزه جوانان انجام شود.
وی ادامه داد: موضوع دیگری که باید به آن اشاره کنم این نکته بسیار مهم است که متاسفانه مغفول مانده و آن عدم مخاطب شناسی صحیح ما از قشر جوان امروزی در چارچوب‌های عقلانی و منطقی است. همانطور که مقام معظم رهبری صراحتاً به این مسئله تاکید فرمودند که برای حل مشکلات جوانان باید از خود آنها کمک بگیریم.

این کارشناس فعال اصولگرا حوزه جوانان و ورزش همچنین تصریح کرد: نخستین و اولویت دارترین مسئله جهت اجرای وضع جوانان این است که آیین نامه ها و دستورالعمل های مربوطه و همه امکانات و تجهیزات و حتی برخی از وظایف و مأموریت های سایر بخش‌های حوزه جوانان بایستی با همکاری و مشارکت وزارتخانه و شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شود. البته با اینکه وزارت ورزش و جوانان به عنوان یک دستگاه اجرایی، مسئول کلیه برنامه‌های جوانان شناخته نمی‌شود اما بر این اساس غیر از بودجه محدود مربوط به وظایف و پاره ای از فعالیتهای بعضاً حاشیه‌ای، بودجه‌ای برای اسناد و برنامه‌های مصوب دریافت نمی دارد و این اصل اساسی به حوزه ستادی وزارت ورزش و جوانان نیز تسری یافته و باید خط مقدم کارخانه استعدادیابی و پرورش و تربیت جوانان به این حوزه باشد.

این کارشناس مسائل حوزه جوانان و ورزش خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه این است که ایجاد فضای مناسب نیروی انسانی و ساختار تشکیلاتی مناسب برای ماموریت های محوله از سوی وزارت ورزش و جوانان و قوانین بالادستی بایستی دارای ساختار نیروی انسانی کافی باشد که فعلاً یا ایجاد نشده و یا اگر ایجاد شده متاسفانه قوی عمل نکرده است. از طرف دیگر اعتبارات این حوزه در مقایسه با سایر بخش‌های وزارتخانه بسیار ناچیز است و به همین دلیل در حوزه‌های مختلف جوانان بایستی در خصوص اعتبار فرهنگی جوانان، اعتبار دستگاه های فرهنگی را نیز ارتقا داد.

این فعال حوزه جوانان و ورزش همسو با دولت سیزدهم با اشاره به مشکلات مربوط به ازدواج جوانان افزود: در زمینه ازدواج جوانان نیز مشکلات عدیده وجود دارد که با بالا رفتن سن ازدواج روند آسیب‌های روحی، جسمی، اعتقادی و اجتماعی برای فرد و البته جامعه افزایش پیدا کرده و اگر مسئولان اقداماتی در ایجاد اشتغال و طرح‌های تشویقی برای ازدواج و همچنین تهیه مسکن ارزان قیمت را انجام ندهند تا حدود زیادی نمی توان به رفع مشکلات امیدوار بود. بنابراین اگر برای ایجاد اشتغال و طرح‌های تشویقی برای ازدواج، تسهیلاتی در اختیار جوانان قرار بگیرد تا حدود زیادی می‌توان مسیر ازدواج جوانان را هموارتر از شرایط فعلی کرد که این مسئله باعث افزایش امید به زندگی در جوانان در کشور خواهد بود.

بنی اسدی با طرح  این سوال  وزارت ورزش و جوانان یکی از متولیان اصلی توجه به معیشت و زندگی جوانان است اما در سال‌های اخیر چه اقداماتی انجام داده است؟تصریح کرد: آیا جز این که مخصوصاً موضوع جوانان و قشر تحصیل کرده عملاً به دست فراموشی سپرده شده کار دیگری صورت گرفته است؟ البته کارهای انجام شده به همان چند معاونت در وزارت ورزش اکتفا شده و اقدام بیشتری شاهد نیستیم چرا که سیاست گذاری غلط و در سایه قرار دادن مسئله جوانان باعث بی توجهی به حوزه مهم جوانان و مشکلات این قشر شده است.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه دولت فعلی پرچمدار افزایش بیکاری و البته کاهش ازدواج بوده و بانیان وضع موجود با ایجاد گرانی و تورم بالا و همچنین بیکاری بی سابقه سعی در توجیه رفتارهای گذشته خود دارند و با فرافکنی مسئول همه این مصیبت ها را تحریم اعلام میکنند. متاسفانه دولت و مسئولین با بهانه‌های واهی و با عبور از تاکیدات رهبر معظم انقلاب نسبت به تسهیل نمودن ازدواج آسان برای جوانان باعث شدند تا دیوار مشکلات اقتصادی، معیشتی، بیکاری و مسکن از هر سو به سمت جوانان فشار بیاورد.

بنی اسدی در پایان خاطرنشان کرد: بسیاری از مشکلات جوانان مربوط به حوزه‌های فرهنگی است و بسیاری از جوانان قبل از ازدواج مهارت های زندگی مشترک و تعهد پذیری به خصوص برای دختران جوان را یاد نگرفتند و به همین دلیل گاهی شاهد هستیم که جوانان توانمند از لحاظ اقتصادی متاسفانه اراده‌ای برای ازدواج و تعهد پذیری ندارند. در شرایط فعلی مدیران و مسئولان امر می‌توانند با شناسایی خلاءهای قانونی در حوزه مربوط به جوانان و اختصاص بودجه کافی برای اجرایی شدن سیاست‌ها، گام بلندی در رفع مشکلات بردارند. به نظر من برای حل مشکلات جوانان در وزارت ورزش و جوانان باید در قالب سازمان ملی جوانان مطرح باشد که در قالب بخش های متنوع قادر باشد مشکلات جوانان را حل کرده و به شرایط فعلی غلبه کند. البته به این مسئله هم اشاره کنم که استعداد یابی جوانان در همه حوزه‌ها و با همکاری سایر وزارتخانه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و … از جمله مواردی هستند که می توانند مسیر اشتغال را برای ساماندهی امور جوانان هموار کنند.

انتهای پیام/3372