رفع معضل کودکان کار نیازمند متولی خاص
رفع معضل کودکان کار نیازمند متولی خاص
ریشه اصلی افزایش پدیده کودکان کار به فقر برمی‌گردد و رفع این معضل نیازمند اشتغال‌زایی است.
به گزارش بهارستان آنلاین زهرا ساعی، نماینده مردم تبریز در مجلس دهم در خصوص فراگیر شدن پدیده کودکان کار مخصوصاً در فصل تابستان گفت: برای اینکه بتوانیم هر مشکلی را در جامعه ریشه‌کن و یا به حداقل برسانیم باید یک متولی برای آن تعریف و براساس قانون، اختیارت لازم را در اختیار آن مجموعه قرار دهیم.
وی افزود: ریشه اصلی افزایش پدیده کودکان کار به فقر برمی‌گردد و رفع این معضل نیازمند اشتغال‌زایی است. اگر دولت‌ها به برنامه‌های توسعه‌ای کشور پایبند باشند و به همان میزان اشتغال‌زایی که در قانون مصوب شده عمل کنند، خیلی از ناهنجاری‌های جامعه مثل معضل کودکان کار کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد، زیرا خیلی از این کودکان به‌واسطه فقر خانواده‌هایشان درگیر کار و درآمدزایی شده‌اند. خوشبختانه در شهر تبریز پدیده کودکان کار مهار شده و در این راستا استانداری، شهرداری و مخصوصاً NGO‌ها و خیریه‌ها کمک شایانی به موضوع کردند که خوب دیگر شهر‌ها هم به الگویی که در تبریز اعمال شده، توجه کنند.
ساعی تصریح کرد: متاسفانه با اخباری که ما داریم می‌بینیم که به دلیل نبود یک متولی خاص، مقابله با این پدیده سخت و پیچیده شده است. از طرفی نیروی انتظامی گله دارد که ما تا چه زمانی باید این افراد را از سطح شهر جمع‌آوری کنیم و از سوی دیگر، شهرداری می‌گوید ما توان نگهداری آن‌ها را نداریم و سازمان بهزیستی هم از منابع کافی برای پوشش و اداره همه این کودکان برخوردار نیست، ولی در عین حال همه سازمان‌ها و نهاد‌ها راه‌های مقابله با این پدیده را کج‌دار مریز انجام می‌دهند که گاهی این روش‌ها به دلیل موازی‌کاری‌ها با نتیجه مثبتی توام نمی‌شود.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: اینکه تهران روز به روز توسعه پیدا کند در کنار برکاتی که دارد ضرر‌هایی را هم متوجه این شهر کرده است. به‌طور مثال سرعت توسعه‌یافتگی تهران منجر به بروز ده‌ها معضل از جمله افزایش حاشیه‌نشینی، آلودگی هوا و محیط زیست و… شده است. افزایش و گستردگی پدیده کودکان کار هم ذیل همین موضوع شکل گرفته و از این‌رو لازم و ضروری است که سند سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی ساماندهی و تمرکززدایی از شهر تهران هرچه زودتر به منصه ظهور برسد.
وی در پایان گفت: امیدوارم در آینده نزدیک تمام دستگاه‌هایی که به نوعی در برابر پدیده کودکان کار مسئول هستند کنار هم بنشینند و یک سازمان یا نهادی را به‌عنوان متولی انتخاب کنند تا همگان بدانند که مسئول مستقیم این موضوع کیست. آن‌گاه که کار نظم و نسق گرفت بقیه دستگاه‌ها براساس سیاست‌های آن نهاد خاص، نقش یاری‌رسان را ایفا خواهند. بدون شک اگر این اتفاق بوقوع بپیوندد شاهد اوضاع و احوال به مراتب بهتر از وضعیت موجود خواهیم بود.
انتهای پیام / 490