روحانی نه فتح بابی برای مذاکره کرد و نه چراغ نیمه سبزی به آمریکا و اروپا نشان داد
روحانی نه فتح بابی برای مذاکره کرد و نه چراغ نیمه سبزی به آمریکا و اروپا نشان داد
روحانی می داند هر روز ریاست جمهوری اش بیشتر به نفع مخالفانش و برای آنها محبوبیت می آورد. شاید وی به دوره بعد از ریاست جمهوری اش می اندیشد و به دنبال کسب رضایت مخالفانش است نه 24 میلیون رأی دهنده به خود.

بهارستان انلاین – سفردکتر حسن روحانی بدون مالاقات با رئیس جمهور آمریکا به پایان رسید و نشان داد که بر خلاف تصورها رئیس جمهور روحانی به دنبال نتیجه است تا برگزاری یک دیدار تبلیغاتی با ترامپ از این رو این اقدام دکتر روحانی به مذاق لیدرهای اصلاح طلب خوش نیامد و آنها این سفر را بدون دستاورد توصیف نموده اند .

به گزارش بهارستان آنلاین ، صادق زیبا کلام یکی از تئوریسین های اصلاح طلب معتقد است که ادامه ناکارامدی دولت در بخش اقتصادی در هر روز باعث ریزش آرا و محبوبیت اطلاح طلبان و شمار پشیمان شدگان از رای دهی به روحانی می شود و در حقیقت روحانی با این ضعف ها در صدد روی کار آمدن در صدد روی کار آمدن مجلس و دولت اصولگرا در آینده است.

در همین ضمینه نامه نیوز با صادق زیباکلام به گفت و گوپرداخته است که در زیر می خوانید:

*****

*شما از سفر روحانی به نیویورک چه ارزیابی دارید؟

این سفر هیچ دستاوردی نداشت و هیچ تغییر و تحولی به وجود نیامد و روزنه ای باز نشد. آقای روحانی حرف های همیشگی زد و گفت «آمریکا، عربستان و اروپا مقصر وضعیت فعلی هستند».

*چرا برخی منتقدان از سخنرانی آقای روحانی در سازمان ملل تقدیر کردند؟

مثلا کیهان باید راضی باشد چون آقای روحانی آنجا برای انبساط خاطر مخالفان دولتش در داخل کشور صحبت کرد. حرف هایی زد که به مذاق مخالفانش خوش آید و مراقب بود چیزی نگوید که خاطر آنها را مکدر کند.

*پس به نظر شما اگر آقای روحانی به نیویورک نمی رفت بهتر بود؟

آقای روحانی آب پاکی را روی دست اروپایی‌ها و سایر میانجی‌ها بین ایران و آمریکا ریخت و این سفر هیچ سود، ثمر و فایده ای نداشت.

*اما بی بی سی بعد از سخنرانی آقای روحانی در سازمان ملل، کارشناسان مختلفی را روی خط آورد و همه آنها با اشاره به این جملات «اگر به اسم برجام حساسیت دارید به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت متعهد باشید»، «اگر به حداقل‌ها قانع هستید، ما هم به حداقل‌ها بسنده می‌کنیم. برجام، حداقل بود؛ چه برای شما و چه برای ما. اما اگر بیشتر می‌خواهید، باید بیشتر بپردازید» و «عکس یادگاری آخرین ایستگاهِ مذاکره است»، معتقد بودند او باب مذاکره را با آمریکا باز کرد؟

خلاصه حرف آقای روحانی این بود که آمریکایی ها باید گامی را بردارند و گشایشی را در حوزه کاهش تحریم ها به نمایش بگذارند. اما فرض کنیم که آمریکایی ها این گام را برداشتند، از کجا معلوم آقای روحانی نگوید این گام کافی نیست و شوخی است. اینستکس وقتی مطرح شد دولت آقای روحانی گفت «این صدقه است و مگر می خواهند به گدا پول بدهند». حالا امروز با مخالفتی که آمریکا انجام داد، باید پیشنهاد فرانسه برای 15 میلیارد دلار را نیز منتفی دانست. در مجموع آقای روحانی نه فتح بابی برای مذاکره کرد و نه چراغ نیمه سبزی به آمریکا و اروپا نشان داد.

*دو سال پایانی دولت آقای روحانی را چه طور می بینید؟

هر روزی که می گذرد ناکارآمدی های اقتصادی دولت، سرعت ریزش محبوبیت اصلاح طلبان و شمار پشیمان‌ها، سرخوردگان و ناراضیان از رأی‌دهی به روحانی بیشتر می شود. در واقع روحانی دارد شانس روی کارآمدن مجلس و رئیس جمهور اصولگرا را بیشتر و بیشتر می کند.

* به نظر شما آقای روحانی از سرناچاری به سمت اصولگراها می رود یا با علم و آگاهی این کار را می کند؟

بعید می دانم که آقای روحانی نداند هر روز و ساعتی که می گذرد ریاست جمهوری اش بیشتر و بیشتر به نفع مخالفانش تمام می شود و برای آنها محبوبیت می آورد. شاید آقای روحانی به دوره بعد از ریاست جمهوری خود می اندیشد و به دنبال کسب رضایت مخالفانش جدی اش است نه 24 میلیون رأی دهنده به خود.

انتهای پیام/587