روزی ۵۵۰۰ میلیارد تومان پول بدون پشتوانه چاپ می‌شود که مصداق بارز فساد است/ریشه فساد در ایران سیاسی است
روزی ۵۵۰۰ میلیارد تومان پول بدون پشتوانه چاپ می‌شود که مصداق بارز فساد است/ریشه فساد در ایران سیاسی است
انقلاب اساسا ضدفساد و ضدتبعیض بود پس لطفاً ملت را به اغراق درباره فساد متهم نکنید.

پنجمین نشست از سلسله‌ نشست‌های گزارش فساد این بار با حضور سعید لیلاز و محمدرضا باهنر برگزار شد.نشستی با محور کلی «ادراک فساد» در جامعه که ابعاد گسترده‌ای پیدا کرد و به چیستی فساد و بررسی ریشه‌های ناکارآمدی، فساد و از بین رفتن سرمایه اجتماعی رسید. در شرایطی که طبق پژوهش‌ها و نظرسنجی‌های مختلف ادراک فساد در ۱۰ سال اخیر در کشور افزایش چشم‌گیری پیدا کرده که شاخص‌های بین‌المللی نیز آن را تایید می‌کند.

به گزارش جامعه خبری تحلیلی «بهارستان آنلاین» ؛ سعید لیلاز استاد دانشگاه  و  تحلیگر مسائل اقتصادی با تاکید بر اینکه ادراک فساد بحث فرهنگی جامعه شناسی و سیاسی است؛ خاطرنشان کرد: ما اینجا درباره تقدم یا تاخیر ذهن بر ماده صحبت می‌کنیم. گاهی ذهن از ماده پیشی می‌گیرد و گاهی برعکس و اکنون ذهن بر ماده پیشی گرفته است و ادراک کردم از اوضاع وخیم‌تر از وضع موجود است. اما نکته اینجاست که این ادراک زودگذر و مقطعی است و به سرعت قابل اصلاح است. یعنی به محض اینکه شما یک تحول ذهنی انجام دهید می‌بینید که ذهن خود را تعدیل می‌کند.»

این روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر مسائل اقتصادی در ادامه به علل جلوافتادن ذهن از ماده پرداخت و گفت: «علت این است که جامعه از نظر سیاسی و اجتماعی به بن بست می‌رسد. به این ترتیب ذهن به این سو می‌رود که راهی برای اصلاح وجود ندارد.»

وی در ادامه درباره وضعیت کنونی جامعه گفت: «آنچه امروز در جامعه رخ داده ادراک فساد نیست بلکه خود فساد است. فاصله ذهن و ماده در حال کمتر شدن است.»

لیلاز با ارائه آماری افزود: «امروز روزی ۵۵۰۰ میلیارد تومان پول بدون پشتوانه چاپ می‌شود که کمتر از نصف به کسری بودجه دولت می‌رود و بیشتر هم به شبکه ناترازی بانک مرکزی وارد می‌شود که هر دو نیز مصداق بارز فساد هستند.»

وی مصوبه مولدسازی دولت را هم مصداق فساد دانست و اضافه کرد: «نامه آقای جبلی مبنی‌ بر فیلترینگ فیلیمو نیز فساد است که امیدوارم اشتباه باشد.»

این استاد تاریخ دانشگاه انقلاب اسلامی را سومین انقلاب بزرگ تاریخ پس از انقلاب فرانسه و انقلاب اکتبر دانست و گفت: «انقلاب اساسا ضدفساد و ضدتبعیض بود پس لطفاً ملت را به اغراق درباره فساد متهم نکنید. ملت از سر فساد و تبعیض به روحانیت پناه آورد. در شرایطی که شکاف طبقاتی در سال ۵۶ یک به ۳۸ بود که یکی از بالاترین میزان‌ها در ادوار تاریخ است.»

وی افزود: «وقتی امروز دوره پهلوی را می‌خوانید می‌بینید بسیار فاسدتر از چیزی است که به نظر می‌آید.»

باید به سمت آزادسازی اقتصادی و آزادی سیاسی برویم

لیلاز در بخش دوم صحبت‌های خود گفت: فساد سیاسی از فساد اقتصادی مهم‌تر است و منشأ آن است. فروکاستن فساد به دزدی مانع پیدا کردن راه حل می‌شود. بنابراین باید به دنبال منشاء فساد برویم و ابتدا باید آزادسازی اقتصادی را پی بگیریم و سپس آزادسازی سیاسی را تا حدامکان و بی‌وقفه آغاز کنیم.»

این تحلیل‌گر اقتصادی افزود: «آزادسازی به معنای خصوصی سازی نیست. توجه کنید که وقتی پس از ۴۵ سال نتوانستید ۱۰ هزار کیلومتر ریل راه بندازید یعنی فساد وجود دارد. چرا امروز به ازای هر دو هواپیما یک فرودگاه داریم؟ در حالی که بسیاری از فرودگاه ‌ها زیان ده هستند.این به دلیل است که ساختار مجلس به گونه‌ای است که نماینده برای گرفتن رای، امتیاز ساختن فرودگاه را در ازای استیضاح از وزیر می‌گیرد.»

لیلاز با اشاره به اهمیت مسئله مشروعیت در کارآمدی سیستم سیاسی گفت: «زمانی آقای رجایی بنزین را در یک شب از یک تومان سه تومان‌ کرد و آب از آب تکان نخورد چون مشروعیت داشت. ریشه فساد در ایران سیاسی است و ما باید به اصول برگردیم. چرا که امروز شما نه کارآمدی، نه عدالت و نه احساس عدالت دارید.»/

انتهای پیام

 

 

  • منبع خبر : همشهری