سرنگونی حکومت سی  ساله عمرالبشیر بر سودان و آینده نامعلوم پس از وی؟
سرنگونی حکومت سی  ساله عمرالبشیر بر سودان و آینده نامعلوم پس از وی؟
اگرچه ارتش سودان بعد از دستگیری عمرالبشیر توانسته است تا حدودی زمام امور را دراین کشور بدست بگیرد اما بیشتر فرماندهان ارتش این کشور خود از نزدیکان عمرالبشیر و از عوامل سرکوب خونین شورشیان دارفور بشمار می آیند لذا بنظر می رسد که اعتراضات مردمی تا انتقال قدرت از شبه نظامیان به دولت موقت غیر نظامی در این کشور ادامه داشته باشد.

بهارستان آنلاین- در سودان اعتراضات مردم بعد از برکناری عمر البشیر همچنان ادامه دارد و هدف اعتراضات مردم وادار کردن شورای انتقالی نظامی به واگذاری قدرت به یک شورای انتقال مدنی است.

به گزارش بهارستان آنلاین ، تا کنون شانزده نفر بعد از کودتاه ارتش بر علیه عمرالبشیر کشته شده اند و بیست نفر نیز در راهپیمایی ها و تحصن های سرتاسر اردن زخمی و مجروح شده اند.

حکم بازداشت عمر البشیر به جرم ارتکاب جنایات جنگی در درافور ، توسط دیوان کیفری لاهه صادر شده است وی اکنون در خارطوم و در حبس خانگی بسر می برد و قرار است از سوی دادگاهی در سودان برای جنایاتی که مشخص نشده است محاکمه شود.

عوض بن عوف تنها یک روز بعد از سوگند ریاست شورای انتقالی از این مقام استعفا نمود . علت استعفا خشمگین بودن مردم از انتقال قدرت به وی به دلیل نزدیک بودن به عمرالبشیر برکنار شده بوده است و گفته می شود بن عوف مانند عمر البشیر مسئول جنایات جنگی در جریان جنگ با شورشیان دارفور است .

این در حالی است که بعد از استعفای عوف ژنرال عبدالفتاح برهان به عنوان رئیس شورای انتقال نظامی سوگند خورد .

گفته می شود ژنرال عبدالفتاح برهان که سمت فرماندهی ارتش سودان را بر عهده داشته است بعد از برکناری عمرالبشیر با گروه های معترض سودانی دیدار داشته است

از سوی دیگر روز گذشته رسانه های دولتی سودان از استعفای ژنرال صلاح عبدالله قوش ، رئیس اطلاعات ملی و سرویس های امنیتی سودان خبر دادند که علت این استعفا را می توان به دوران ریاست وی بر اطلاعات ارتش در سرکوب خونین شورشیان دارفور برشمرد.

در چند روز گذشته معترضان سودانی دوباره به خیابان ها ریختند و اعلام نمودند که تا رسیدن به خواسته هایشان در مقابل مقر ارتش دست از تحصن بر نخواهند داشت.

انتهای پیام /79

  • نویسنده : امیرحسین عصاریان