سقوط چهار پله ای رتبه خودروسازان در جهان
سقوط چهار پله ای رتبه خودروسازان در جهان
رتبه ایران با افت بیست و هفت درصدی به جایگاه بیستم خودروسازان دنیا تنزل یافت اصلی ترین علت این کاهش بحث تحریم ها و فشار سیاسی امریکا با خودروسازان طرف قرارداد با کشورمان می باشد.

بهارستان آنلاین – خودروسازان با چها پله سقوط در رده بندی جهانی به رده بیستم تولیدکنندگان خودرو در جهان رسیدند.

به گزارش بهارستان آنلاین ، خودروسازان کشورمان در سال قبل اگرچه توانسته بودند با تولید یک میلیون و پانصدو پانزده هزار دستگاه خودرو به رده شانزدهم تولیدکنندگان خودرو در جهان برسد اما امسال به دلیل تحریم ها و با کاهش تولید رتبه آنها از رقم شانزدهم به بیستم تنزل یافت که با افتی 27 درصدی روبرو شد.

بر اساس آخرین ردبندی انجمن جهانی خودروسازان جهان چین با تولید بیست و هفت میلیون و هشتصد هزار خودرو در مقام اول و ایالات متحده امریکا با تولید یازده میلیون و یسصدو چهارده هزار خودرو در مقام دوم و ژاپن با تولید نه میلیون و هفتصدو بیست و هشت هزار خودرو در مقام سوم قرار دارد.

پس از برجام و آغاز سرمایه گذاری شرکت های اروپایی صنعت خودروی کشورمان یک جهش بزرگ را تجربه نمود اما با خروج امریکا از برجام خودروسازان کشورمان با یک بحران کم سابقه روبه رو شدند که حتی شرکت های خودروساز چینی نیز همکاری خود را با خودروسازان ما محدود یا کاملا قطع نمودند.

شرکت رنو نیز که قرار بود تولید مدل های سیتروئن را در ایران آغاز نماید نیز با افزایش فشارهای امریکا قرداد خود را با خودروسازان لغو و فعالیت خود را به حالت تعلیق درآورد.

شرکت های چینی چانگان و برلیانس نیز همکاری خود را با شرکت سایپا بطور یکطرفه قطع نمودند که این قطع همکاری ضررهای سنگینی را به شرکت سایپا وارد آورد.

اما هند رشد هشت درصدی را در صنعت خودروسازی خود تجربه نمود و نشان داد که دارای پتانسیل های بالایی در این صنعت می باشد . آلمانی ها نیز با کاهش نیم میلیونی برای اولین بار کاهش تولید نه درصدی را تجربه نمودند و د رنهایت ترمز رشد صنعت خودروسازی در مکزیک نیز با سیاست های دونالد ترامپ کشیده شد تا این کشور نتواند به مانند سال قبل رشدی را در این صنعت تجربه نماید.

انتهای پیام / 92

  • نویسنده : امیرحسین عصاریان