قطع روابط پارلمان اروپا با ایران یک نوع بلوف سیاسی است
قطع روابط پارلمان اروپا با ایران یک نوع بلوف سیاسی است
موضع جمهوری اسلانی ایزان ضد جنگ است؛ به ویژه اینکه ما از همان ابتدای اوج‌گیری بحران در اوکراین تلاش برای حل مشکلات موجود با استفاده از گفت‌وگوی دو طرفه را مورد تاکید قرار داده بودیم.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی درباره قطع روابط پارلمان اروپا با ایران گفت: متاسفانه، رفتار سیاسی کشورهای غربی به گونه‌ای می باشد که گویی بخشی از ایالت های آمریکا هستند و بطور کلی در پازل آمریکا بازی می کنند. البته ادبیاتشان کمی متفاوت است اما معمولاً هر کاری از طرف آمریکایی‌ها القا شود، آنها انجام می دهند و هر کاری که توانستند، کرده‌اند. اینجا هم این ادعا را می کنند؛ بعضی اوقات بلوف هم می زنند.

محمود عباس زاده مشکینی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پارلمانی جامعه خبری تحلیلی «بهارستان آنلاین» ؛ با تاکید بر اینکه بهره اروپایی ها در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران، بیشتر از بهره ما از آنها می باشد؛ خاطرنشان کرد: اروپایی ها همیشه از ارتباط با جمهوری اسلامی بیشتر بهره مند و منتفع شده اند و به همین خاطر آنها معمولاً در محاسباتشان حساب یک قران دوزار را می کنند. بعید می دانم از یک قران دوزار خود بگذرند؛ البته در مورد ایران یک قران دوزار نیست! لذا حفظ و گسترش ارتباط با ایران، دستاوردهای سیاسی، دفاعی و به ویژه دستاوردهای اقتصادی بسیار مهمی می تواند برای آنها داشته باشد؛ مخصوصا در حوزه انرژی می تواند برایشان یک فرصت استراتژیک تلقی شود.

وی این رویکرد جدید اتحادیه اروپا را یک نوع بلوف سیاسی دانست و ادامه داد : اروپایی ها اگر می توانستند این کار را بکنند، انجام می دادند. از طرفی چیزی که عوض دارد، گله ندارد! اگر این کار را بکنند، ما ذی حق تر هستیم برای احضار سفرای آنان و عند اللزوم اخراج می کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران، اساساً با جنگ مخالف است و اعتقاد دارد که کشور روسیه هم باید مشکل خود را با اوکراین از طریق دیپلماسی و مذاکره حل کند گفت : امروز چون مواضع جمهوری اسلامی ایران مواضع ضد جنگ است_ رفتاری که مشوق جنگ باشد، معمولاً این کار را نمی کنیم. چون رفتار و موضعمان ضد جنگ است؛ به ویژه اینکه جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدای اوج‌گیری بحران در اوکراین تلاش برای حل مشکلات موجود با استفاده از گفت‌وگوی دو طرفه را مورد تاکید قرار داده بود.

وی درباره فروش تسلیحات جنگی و به ویژه پهباد توسط جمهوری اسلامی ایران به روسیه گفت: من اصلاً در این مورد ورود نمی کنم که جمهوری اسلامی ایران به روسیه پهپاد فروخته است یا خیر این را کشورهای غربی می گویند اما
برای من، این خبر از یک زاویه خیلی مهم است چراکه جمهوری اسلامی ایرانی که  در دهه 60  برای واردات سیم خاردار، گلوله m1 و ژسه مشکل داشت و کشورهای غربی از دادن آنها به ما خوداری می کردند اکنون ظرف دو تا سه دهه تبدیل شده است به بزرگترین تولید کننده سلاح های دفاعی و نظامی در دنیا و این اعتراف بزرگی است و برای ما مهم است. روی این اعتراف آنها باید کار کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران هم به مانند تمام کشورهای دنیا  از مواهب اقتصاد تولیدات نظامی سهم داشته و دارد ؛ خاطرنشان کرد:  مگر قرار است در رابطه با موضوع فروش و صادرات تسلیحات نظامی _در ابعاد چند صد میلیارد دلار_ فقط قبا را به گردن آمریکا بدوزند؟خوشبختانه ما امروز کشوری هستیم که به بیش از ۴۰ کشور دنیا، پیشرفته ترین تجهیزات نظامی را صادر می‌کنیم و این افتخار ماست که در حوزه دستاوردهای نظامی و دفاعیبه آن دست یافته ایم.

وی با اشاره به سخنان آقای امیرعبداللهیان درباره فروش تسلیحات جنگی به روسیه گفت : سخنان وزیر امور خارجه هیچگونه شبهه ای ایجاد نمی کند. بنده عرض کردم که ما هم مثل همه کشور ها از این حق برخوردار هستیم که بتوانیم تولیداتمان را صادر کنیم؛ لذا در جایی که رفتار اقتصادی ما مغایر مواضع سیاسی و مواضع دیپلماتیک ما باشد، این کار را نمی کنیم و اهل تناقض نیستیم. حرفی که آقای امیرعبداللهیان هم به نظر من تناقض نیست. بستگی دارد چه سوالی از ایشان پرسیده اند.

انتهای پیام/6217

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین