سنگ تمام میلیون‌ها تهرانی برای جشن غدیر امیر مهربانی ها
سنگ تمام میلیون‌ها تهرانی برای جشن غدیر امیر مهربانی ها
امسال مسئولان برگزاری جشن غدیر هم در قالب برپایی استیج‌ها و هم با برپایی میزهای مختلف تلاش داشتند تا پاسخگوی سؤالات و نیازهای معرفتی مردم باشند.

خانواده‌های تهرانی امروز در تهران در  حدفاصل میدان امام حسین(ع) تا میدان آزادی در روز عید غدیر به خیابان آمده بودند تا در مهمانی 10 کیلومتری غدیر شرکت کنند.

به گزارش «بهارستان آنلاین» ؛ مهمانی ۱۰ کیلومتری غدیر تهران با برپایی۴ استیج بزرگ در میدان‌های امام حسین(ع)، فردوسی و انقلاب و میدان آزادی آغاز شده است که برنامه‌های خود را از حدود ساعت ۱۷ آغاز کردند.

 ۲۳۰۰ موکب در طول این مسیر در حال خدمت‌رسانی به عاشقان امیر غدیر هستند و شهربازی هم به طول ۱۰ کیلومتر برپا شده است. ۶۰ استیج مردمی هم برپا شده است که برنامه‌های مختلفی مانند اجرای نمایش طنز و سرود دارند.

برگزاری مهمانی غدیر امسال حدفاصل میدان امام حسین(ع) تا میدان آزادی با استقبال مردم در همان ساعت اولیه رو به رو شده است. رضا سجادی که به همراه همسر و نوزاد کوچکش از جنوب تهران در این مهمان حاضر شده است، درحالی که کودک خود را در بغل دارد می‌گوید: سال قبل هم در مراسم شرکت کردیم.‌ مسیر امسال دسترسی بسیار خوبی دارد. خیابان وسیع‌تر است و موکب‌ها هم به خوبی درحال پذیرایی هستند.

خادمیاران حرم رضوی در مهمانی غدیر به عاشقان امیرالمؤمنین(ع) درحال خدمت‌رسانی هستند. این موکب در چهار راه ولیعصر برپا شده است. «پوشش‌دوست» از خادمان این موکب می‌گوید: ما خادمیاران رضوی منطقه ۱۱ تهران هستیم که امروز شربت و آبمیوه و کیک میان مردم توزیع خواهیم کرد.

خادمان گروه جهادی و موکب مکتب سلیمانی از ابتدای این مهمانی به سبک موکب‌های پیاده‌روی اربعین در حال طبخ جوجه کباب هستند تا میان مردم توزیع کنند. این اتفاق درست مشابه حال و هوای مشایه نجف تا کربلا است. این موکب در ضلع شمالی چهار ولیعصر برپا شده است و بنا دارند تا پایان مهمانی به فراخور کباب طبخ و میان مردم توزیع کنند.

یکی از نقدهای مطرح شده به مهمانی غدیر سال گذشته جای خالی کارهای فرهنگی و تبلیغی در حوزه ولایت و امامت بود، اما امسال مسئولان برگزاری هم در قالب برپایی استیج‌ها و هم با برپایی میزهای مختلف تلاش دارند تا پاسخگوی سؤالات و نیازهای معرفتی مردم باشند. یکی از این موکب‌ها از سوی دفتر تبلیغات اسلامی استان تهران برپا شده است که هم میز پاسخگویی پرسش‌های دینی دارند و هم یکی از روحانیون این مرکز در حال اجرای برنامه با رویکرد کودکانه است.

در مسیر ۱۰ کیلومتری این مهمانی بیش از ۶۰ استیج مردمی برپا شده است که در حال اجرای برنامه و سرود هستند. مردم که در موکب‌های مختلف پذیرایی می‌شوند در هنگام رسیدن به این موکب‌ها توقف کرده و از سرودها و برنامه‌های شاد هر استیج استفاده می‌کنند.

هوای تهران امروز گرم است و موکب‌ها تلاش می‌کنند با توزیع بستنی و هندوانه و آب هندوانه و آب معدنی به حاضران در این جشن خدمات رسانی کنند.

بعضی از موکب ها هم با پاشیدن آب تلاش دارند تا کمی بر گرمای هوا غلبه کردند. البته در حدود ساعت ۱۸:۳۰ با نزدیک شدن خورشید به غروب، سایه گسترده‌تری در مسیر پهن شده است.

ستاد مردمی اطعام مائده غدیر در مقابل در ورودی دانشگاه تهران موکب بسیار بزرگی برپا کرده و طبق سنت سفارش شده در روز غدیر، در حال اطعام مردم است. این موکب از جمله موکب‌های شلوغ این مهمانی است که در مردم در صف‌های متعدد طراحی شده مسئولان موکب، ایستاده‌اند تا بتوانند یک پرس چلوکباب نذری دریافت کنند.

در طول مسیر ۱۰ کیلومتری غدیر ۴ استیج بزرگ در میدان امام حسین(ع)، میدان فردوسی، میدان انقلاب و میدان آزادی برپا شده است. در استیج طراحی شده در میدان امام حسین(ع) برنامه‌ جمع‌آوری هدیه اسباب‌بازی در حال اجراست. اجرای طنز، اجرای سرود «جانم علی»، اجرای احسان یاسین و علی‌اکبر قلیچ، مداحی و سرودخوانی محمد اسداللهی و علی‌اکبر حائری و سید محمدرضا نوشه‌ور، سخنرانی حجت‌الاسلام مهدی حسن‌آبادی، برپایی نماز جماعت، اجرای نمایش، شعرخوانی حمیدرضا برقعی، نورافشانی و بازنمایی واقعه غدیر در قالب نمایش از دیگر برنامه‌های برنامه‌ریزی شده در میدان امام حسین(ع) است.

بناست در این استیج محمدحسین پویانفر و رضا هلالی نماهنگ «هدیه اسباب‌بازی» را اجرا کنند. اختتامیه پویش «عزیزم حسین ۲» آخرین برنامه پیش‌بینی شده در میدان امام حسین(ع) است.

دومین استیج بزرگ طراحی شده در میدان فردوسی است. بازنمایی واقعه غدیر، نورافشانی، برگزاری جشن ویژه کودکان از دیگر برنامه‌های این استیج است.

در میدان انقلاب اسلامی ویژه کودکان با حضور عروسک‌های برنامه‌های تلویزیونی تا قبل از غروب برنامه‌هایی اجرا شود. بعد از ساعت ۱۹ هم بناست برنامه‌های مداحی و نورافشانی در این میدان برگزار شود. ساعت ۱۸:۳۰ در این میدان هزاران بادکنک در میان جیغ و دست و هورای بچه‌ها به هوا فرستاده شد.

چهارمین استیج بزرگ این مهمانی در میدان آزادی است. در این مکان هم با حضور عوامل برنامه رنگین‌کمان شبکه ۵ سیما و برنامه منم بچه مسلمون شبکه قرآن برنامه‌های شاد و ویژه‌ای برای کودکان اجرا شد. در این استیج بناست بعد از اذان مغرب حجت‌الاسلام علی سرلک سخنرانی و محمدحسین پویانفر، رضا هلالی، محمد فصولی، سید محمدرضا نوشه‌ور، علی‌اکبر حائری و امین قدیم مداحی و سرودخوانی داشته باشند.

مترو تهران امروز در زمان برگزاری مهمانی ده کیلومتری به صورت رایگان در حال خدمت رسانی به مردم است و شرایط بسیار خوبی برای حمل و نقل مردم فراهم کرده است.

در ساعات پایانی مراسم بسیاری از خانواده‌های تهرانی خود را به میدان آزادی تهران رساندند تا در این ساعات پایانی مهمانی بتوانند از برنامه سخنرانی و مداحی تدارک دیده شده استفاده کنند.

در بیش از ۱۰۰ نقطه از مسیر این مهمانی با تاریک شدن آسمان، نورافشانی انجام شد.

حجت‌الاسلام علی سرلک در استیج میدان آزادی تهران با یاد همه درگذشتگانی که ما را سر سفره امیرالمومنین آوردند اظهارداشت: باید برای امیرالمومنین غوغا کنیم، آنقدر از غدیر بگوییم که کسی در عالم جرأت نکند راجع به غدیر حرف نامربوطی بزند تا امثال علامه امینی چهل سال برای اثبات غدیر وقت بگذارند.

وی با اشاره به اینکه حرف غدیر این است که تنها راه رسیدن به خدا امیرالمومنین است گفت: ولایت علی بن ابی طالب حصن است. امروز در این مسیر تمام زن و مرد با هر تیپی کنار هم بودند. آن دختر بی حجاب هم دوست دار امیرالمونین است البته باید فکری به حال حجاب کنند اما همان هم پاره تن امیرالمومنین است. امروز همه خواهر و برادر بودیم.

پایان بخش برنامه‌های مهمانی ۱۰ کیلومتری غدیر در سال ۱۴۰۲ سرودخوانی رضا هلالی، محمدحسین پویانفر، محمد فصولی و امین قدیم بود.

پایان پیام/

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین