سیل هیچ ربطی به گرانی برنج ندارد
سیل هیچ ربطی به گرانی برنج ندارد
برنج اینبار با طعم گرانی به استقبال ماه مبارک رمضان رفته است و این در حالی است که بعضی ها سیل اخیر را دلیل اصلی این افزایش و عده ای هم عدم واردات این محصول را مزید بر علت دانستند اما نظر رئیس انجمن برنج ایرانی و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی متفاوت از سایر نظرها می باشد که در ادامه توجه خوانندگان را به آن جلب می نماییم.

بهارستان آنلاین – گرانی گوشت قرمز ، مرغ ، شکر و حالا برنج معضلاتی هستند که امروز گریبان اقتصاد ما را گرفته و مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند.

به گزارش بهارستان آنلاین ، سیل دلیل اصلی گرانی برنج عنوان شده است در حالی که به گفته دبیر انجمن برنج سیل هیچ ربطی به گرانی برنج نداشته و ندارد و استان های شمالی کشور در حال خزانه گیری و استان های جنوبی نیز اصلا خزانه گیری نکرده بودند و این موضوع در حالی است که دو استان رشت و مازندران که پانصد هزار هکتار از سطح زیر کشت برنج کشور را شامل می شوند اصلا مشکلی برای آنها وجود نداشته و فقط در استان گرگان کمی به خزانه ها آسیب وارد شده است که آنهم قابل جبران است و در نتیجه گرانی برنج هیچ ربطی به سیل اخیر ندارد .

از طرف دیگر عضو کمیسیون کشاورزی آب ، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در خصوص بهانه قرار دادن سیل توسط سودجویان برای افزایش قیمت برنج گفت : هیچ ارتباطی بین سیل و افزایش قیمت برنج وجود ندارد و قبل از سیل دلالاان و رانت خوران به دنبال افزایش این محصول بودند.

دکتر حسنی جوریانی نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنگام وقوع سیل در اواخر اسفند ماه زمان بیکاری برنج کاران است زیرا نه محصولی کشت شده بود و نه خزانه ای آماده بود تصریح نمود : برنجکاران اصولا بعد از پانزدهم فروردین ماه هرسال اقدام به خزانه گیری می نمایند.

این عضو کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه تمامی برنج های تولید شده سال قبل در دست دلالان است و بازار آن را مهندسی می کند ، عنوان کرد : زمانی که کشاورزان محصولات خود را در شهریورماه برداشت می کنند از زمین و آسمان برنج وارد کشور می شود اما در حال حاضر خبری از واردات برنج نیست ، چرا وزیر جهاد کشاورزی اقدام به واردات برنج و تزریق آن به بازار نمی کند؟

جوریانی با تاکید بر اینکه کنترل قیمت برنج در ست دلالان می باشد خاطر نشان کرد : چرا با وجود افزایش چشمگیر قیمت برنج نسبت به واردات این محصول اقدامی نمی شود .

اما دلایل دبیر انجمن برنج ایران درباره این افزایش قیمت برنج ایرانی در نوع خود قابل تامل است وی دلایل این امر را نشات گرفته از دو دلیل می داند ؛ اول اینکه فروشنده برنج خود را با فروشندگان سایر اقلام مقایسه می کند و با خود می گوید وقتی قیمت سایر اقلام از جمله گوشت و مرغ افزایش چشمگیری یافته ، چرا قیمت برنج افزایش نیابد؟ دلیل دوم نیز این است که به دلیل مباحث مربوط به ارز و تحریم ها ، واردکنندگان سال گذشته نتوانستند به میزانی که انتظار می رفت برنج وارد کنند بنابراین چون برنج خارجی خیلی وارد نشد طبیعتا قیمت برنج هم بالا رفت ولی این موارد دلیل کمبود برنج در داخل نیست ، چون ما هیچ کمبودی نداریم.

انتهای خبر/109

  • نویسنده : امیرحسین عصاریان