شهردار آینده کرج باید حتماً برنامه محور باشد
شهردار آینده کرج باید حتماً برنامه محور باشد
در بسیاری از شهرهای دنیا یکی از معیارهای انتخاب شهردار برای یک شهر، چند سال سکونت در آن شهر است که حتما باید این مورد مد نظر اعضای محترم شورای شهر کرج باشد.

دبیر فرهنگی جامعه خبری تحلیلی بهارستان آنلاین گفت : مسائل شهر کرج در سیزده دسته تقسیم‌بندی می‌شود که شامل مسائل زیست محیطی، حمل و نقل و ترافیک، سوانح طبیعی و مدیریت بحران، نحو استفاده از زمین و ساخت و سازهای بی رویه، نظام مالی و ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری  کرج  و همچنین بافتهای فرسوده، معماری، سیما و منظره شهری و مدیریت شهری و پیراشهری(به دلیل تأثیرگذاری محیط پیرامون کرج بر شهر کرج باید این دو موضوع را در کنار هم مد نظر قرار داد و بر اساس آن برنامه ریزی کرد، چرا که قابل انفکاک نیست)، نقش فراملی،ملی و منطقه ای کرج ،موضوع میراث‌فرهنگی، تاریخی و گردشگری شهر کرج است؛ در هرکدام از این موارد مشکلات و چالش های وجود دارد که شورای شهر باید ابتدا این مسائل را به خوبی بشناسد و سپس با احصا راهبرد ها، برنامه های اصلی و اساسی برای انتخاب شهردار تصمیم گیری نماید که شهردار جدید نیز متناسب با آن، راهبرد ها را اجرایی و عملیاتی کند.

لیلا یادگاری دبیر فرهنگی جامعه خبری بهارستان آنلاین و مسئول رسانه ای اولین همایش کشوری احزاب ، اصناف و رسانه در مقوله جهاد تبیین با تاکید بر اینکه  امروز دنیا به این تجربه رسیده که حاکمیت ها به تنهایی نمی توانند مسائل فرهنگی و اجتماعی را حل کنند و باید به سمت تقویت سازمان های مردم نهاد و ظرفیت های مردمی رفت ؛ خاطرنشان کرد :  رسالت شهرداری باید ایجاد بستر و زمینه برای  این مجموعه باشد رسانه ها به ویژه رسانه ملی در استان نیز می‌تواند با تمرکز بر روی آسیب‌های اجتماعی در حل این مشکلات به شهرداری کمک شایانی کنند.

وی با تاکید بر اینکه شهردار کرج باید فردی باشد که نسبت به مسائل شهری، مسائل کلان شهر از جمله برنامه‌ریزی شهری آگاهی داشته باشد و مسائل شهری که قرار است مدیریت کند را نیز بداند؛ تصریح کرد: شهردار آینده شهر کرج حتماً باید با تئوری‌ها و نظریه‌های جدید در حوزه شهری ، برنامه‌ریزی شهری و شهرسازی آشنا باشد و بتواند شهر ما را به سمت هوشمند شدن به پیش ببرد.

وی در ادامه گفت : شهر خلاق، شهر دوستدار محیط زیست، شهر شاد، شهر پیاده محور، شهر تاب‌آور، شهر دوستدار معلولان، شهر دوستدار کودک، همگی از جمله مباحث مطرح و به روز  است که شهردار آینده کرج باید نسبت به همگی آنها آشنا باشد. به علاوه بسیار ضروری است که شهردار نسبت به مسائل شهر محل مدیریت خود آگاهی و شناخت داشته باشد. در بسیاری از شهرهای دنیا یکی از معیارهای انتخاب شهردار برای یک شهر، چند سال سکونت در آن شهر است. در برخی از شهرهای دنیا حداقل فرد باید ۵ سال سابقه سکونت در شهر مورد نظر را باید داشته باشد و نسبت به مسائل شهر آشنا باشد تا به عنوان شهردار آن شهر انتخاب شود.

یادگاری با تاکید مجدد بر اینکه شهردار کرج باید حتماً برنامه داشته و به برنامه اعتقاد داشته باشد ؛ خاطرنشان کرد : متأسفانه در این مدت شهرداران کرج در حال روزمرگی بودند و صرفاً کارهای معمول را انجام می‌دادند و حتی برنامه یک ساله برای شهر هم نداشتند. مدیر یک شهر حتی اگر برنامه بلندمدت ندارد حتماً نیاز است برنامه میان مدت داشته باشد و چهار سال مدیریت خود را با برنامه به پیش برود و چنانچه از قبل برنامه‌ای برای شهر تهیه شده است، خود را ملزم به اجرای آن برنامه‌ها بداند و البته می‌تواند بازنگری در برنامه‌ها داشته باشد و شهر را در مسیر درست خود قرار دهد.

بنابراین گزینه مهندس مجید سریزدی که درگذشته حسب عملکرد برجای گذاشته چه بعنوان معاون فنی وعمرانی استانداری استان و چه بعنوان شهردار شهرمان عرق ، علقه وتوانمندی خود را برای شهرش به همگان به اثبات رسانیده است می تواند گزینه مناسبی در جهت اهداف تعریف شده بشمار آید.

انتهای پیام/5578

 

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین