طی 48 ساعت 22 درصد قیمت کاغذ افزایش یافت؟
طی 48 ساعت 22 درصد قیمت کاغذ افزایش یافت؟
ششمین روز نمایشاه کتاب در حالی برگزار گردید که قیمت کاغذ یک شبه 22 درصد افزایش یافت و این افزایش کام ناشران کتاب را تلخ نموده است قابل ذکراست طی دوره یکساله اردیبهشت 97 تا روزهای اخیر قیمت هربند کاغذ تحریر100در 70 با گرماژ 70 از حدود 115 هزار تومان در نیمه اول اردیبهشت 97 به 505 هزار تومان در روز 10 اردیبهشت رسیده است که از افزایش 340 درصدی کاغذ در این مدت حکایت دارد.

بهارستان آنلاین – نمایشگاه بین المللی کتاب با وجود گذشت سی و دومین سال از عمر خود هنوز با مشکلات خود دست و پنجه نرم میکند و این مشکلات همچنان به قوت خود باقی است.

به گزارش بهارستان آنلاین ، خارج از بحث مشکلات برپایی نمایشگاه کتاب تهران و اینکه چرا این نمایشگاه در شهر آفتاب برگزار نشد مهمترین سوژه اینروزهای نمایشگاه بحث گرانی کتاب و کمبود کاغذ می باشد و از همه مهمتر اینکه طی چهل و هشت ساعت گذشته قیمت هر بند کاغذ هفتاد گرمی از چهاصد و پنجاه هزار تومان به پانصدو پنجاه هزار تومان رسیده است.

این افزایش قیمت در شرایط بحران کتاب خوانی در کشور مشخص است که چه لطمه ای را به این حوزه وارد خواهد نمود و ضمن اینکه بیشتر ناشران امروزه در چاپ آثارشان دست به عصا شده اند و این یعنی توقف دیگر در چرخه صنعت نشر کشور؟

این در حالی است که رئیس اتحادیه صنف فروشندگان کاغذ و مقوا از افزایش یکصد هزار تومانی هر بند کاغذ طی 48 ساعت گذشته خبر داد و خاطر نشان کرد : قیمت هر بند کاغذ 70 گرمی از 450 هزار تومان به 550 هزار تومان رسیده است .

حال اگر میزان و زنی و ارزش کاغذ وارداتی را در نظر بگیریم این میزان گران شدن کاغذ یعنی رقمی که سر به فلک می کشد .

سالانه یک ونیم میلیون تن کاغذ به کشور وارد می شود و هر بند کاغذ در حدود 19 الی 20 کیلوگرم می شود همین رقم یعنی اینکه میزان گرانفروشی کاغذ در حدود 24 ساعت گذشته میلیاردها تومان عایدی مضاعف را در جیب واردکنندگان معدود آن واریز کرده است واقعیتی که رسانه های ما کمتر به ان پرداخته اند ضمن اینکه واردات کالاهای اینچنینی در انحصار چند فرد و شرکت خاص می باشد و شاید بی توجهی اهالی رسانه به این مقوله این می باشد که این چنین موضوعات دیگر برای مخاطبانشان عادی شده است.

انتهای پیام/121

  • نویسنده : امیرحسین عصاریان