ظرفیت برای افزایش ۴۰ نماینده دیگر وجود دارد اما به انتخابات امسال نمی رسد
ظرفیت برای افزایش ۴۰ نماینده دیگر وجود دارد اما به انتخابات امسال نمی رسد
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خصوص مصوبه مجلس مبنی بر افزایش ۴۰ نماینده گفت: اگر این مصوبه کمیسیون بعد از برنامه هفتم در مجلس بررسی شود، به انتخابات امسال نمی‌رسد.

بهارستان آنلاین-عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درخصوص مصوبه مجلس برای افزایش تعداد نمایندگان اظهار داشت: نفع این موضوع به مردم می‌رسد، زیرا هر چه حوزه انتخابیه گسترده‌تر باشد رسیدگی به آن سخت‌تر می‌شود.


به گزارش«بهارستان آنلاین»؛اقبال شاکری گفت:طرح مجلس برای افزایش تعداد نمایندگان در کمیسیون مصوب شده، ولی هنوز در صحن علنی مجلس مصوب نشده است.

وی ادامه داد: دو هفته آینده مجلس تعطیل است و بعد از شروع جلسات علنی، اگر برنامه هفتم در دستور کار قرار نگیرد اولین طرح در دستور، افزایش تعداد نمایندگان است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بر اساس این مصوبه به حوزه‌های انتخابیه آذربایجان غربی، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، قزوین، قم، کردستان، کرمانشاه، گهکیلویه و بویراحمد، مازندران و مرکزی یک نماینده اضافه می‌شود که بر حسب میزان جمعیت و اقلیم و مسائل منطقه‌ای مشخص می‌شود که در کدام حوزه افزایش اتفاق بیفتد.

وی در ادامه بیان کرد: به استان‌های اصفهان، خراسان رضوی، خوزستان، هرمزگان و یزد دو نماینده، فارس، کرمان، البرز و سیستان و بلوچستان ۳ نماینده و به تهران ۵ نماینده اضافه می‌شود.

شاکری در ادامه بیان کرد: در تهران شهرستان ملارد و قدس از شهریار جدا می‌شوند و هر کدام یک نماینده خواهند داشت و حوزه انتخابیه قدس، ملارد و شهریار تبدیل به حوزه انتخابیه شهریار می‌شود.

وی ادامه داد: حوزه انتخابیه رباط کریم و بهارستان که یک نماینده داشتند از هم جدا می‌شوند و هر کدام یک نماینده خواهند داشت. پردیس از شهر تهران جدا می‌شود و نماینده مستقل خواهد داشت و حوزه انتخابیه ورامین، پیشوا و قرچک یک نماینده داشته که یک نماینده دیگر به آن اضافه می‌شود و دارای دو نماینده می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: در خود حوزه انتخابیه شهر تهران با توجه به اینکه پردیس از آن جدا می‌شود تبدیل به حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر شده و تعداد نماینده‌های تهران کم نمی‌شود.

شاکری خاطرنشان کرد: در کل این تغییرات ۴۰ نماینده اضافه می‌شود و تعداد نمایندگان از ۲۹۰ به ۳۳۰ نماینده می‌رسد.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا صندلی خالی برای ۴۰ نماینده جدید وجود دارد؟ گفت: دو ردیف از صندلی‌های صحن مجلس خالی است و جا برای افزایش ۴۰ نماینده دیگر وجود دارد.

این نماینده مجلس گفت: این طرح ارتباطی به اصلاح قانون انتخابات ندارد و خیلی قبل‌تر از طرح انتخابات تناسبی و اینکه احزاب و گروه‌ها تعداد نماینده‌ای مشخص در مجلس داشته باشند، مطرح شده است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین