ظریف و لاریجانی مرد برخی میدان‌ها نیستند / برجام راهی برای گشایش اقتصادی و انگیزه بیشتر مردم برای مشارکت در انتخابات است / وضعیت رعایت عفاف و حجاب در کشور مطلوب است/ روحانی بیشتر شعار می‌دهد
ظریف و لاریجانی مرد برخی میدان‌ها نیستند / برجام راهی برای گشایش اقتصادی و انگیزه بیشتر مردم برای مشارکت در انتخابات است / وضعیت رعایت عفاف و حجاب در کشور مطلوب است/ روحانی بیشتر شعار می‌دهد
اینکه در صدا و سیما هر شب صف‌های طویل مردم نشان داده می شود، کار درستی نیست.

بهارستان آنلاین – دکتر علی مطهری گفت : من برای ورود به انتخابات جدی هستم. نیازی به تریبون انتخابات ندارم. کاندیدا باشم یا نباشم تأثیری در تریبون من ندارد. اما اگر تأیید صلاحیت شوم در برنامه‌های تلویزیونی تریبون بیشتری خواهم داشت.

به گزارش « بهارستلن آنلاین » ؛ دکتر علی مطهری کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران با بیان اینکه معتقد نیستم که یک رئیس‌جمهور باید اقتصاددان باشد ؛ گفت : رئیس‌جمهور باید در چارچوب اسناد بالادستی یعنی برنامه‌های ۵ ساله توسعه، سیاست‌های کلی و چشم انداز سال ۱۴۰۴ عمل کند و  باید تابع نظر متخصصان باشد و  بنده با توجه به نشست وین برای شرایط ادامه تحریم و  شرایط رفع تحریم برنامه خواهم داشت.

وی به نتیجه رسیدن برجام را  راهی برای گشایش اقتصادی و انگیزه بیشتر مردم برای مشارکت در انتخابات دانست و خاطرنشان کرد : بنده از ابتدا از برجام دفاع کردم و معتقدم برجام توافق خوبی است  و ما باید از ابتدا به گونه‌ای عمل می کردیم که از امتیازات برجام بیشتر استفاده می کردیم اما چون در کشور دودستگی  و عده‌ای نمی‌خواستند برجام اجرا شود، موانعی ایجاد کردند و اجازه سرمایه‌گذاری در داخل کشور ندادند و مثلاً شرکت‌های آمریکایی را محروم کردند نگرانی اسرائیل از احیای برجام به خاطر این است که برجام به نفع ایران است.

دکتر مطهری با تاکید بر اینکه آقایان دکتر ظریف و دکتر لاریجانی مرد برخی میدان‌ها نیستند : تصریح نمود : مزیت‌هایی در من وجود دارد که در این افراد وجود ندارد. در حوزه‌هایی بنده وارد شده‌ام که اینها وارد نمی‌شوند. لذا این احتمال وجود دارد که بنده رأی بیشتری داشته باشم.

وی درباره دکتر محمد جواد ظریف گفت : اگر دکتر ظریف  رای بیاورد باید یک معاون اول قوی برای خودش انتخاب کند که اجرایی باشد، زیرا خودش فرد اجرایی نیست و پوست کلفت هم نیست. باید یک مقدار پوست کلفت شود. رئیس‌جمهور باید مقاوم‌تر باشد و از جا در نرود و در مقابل حملاتی که به او می‌شود استوارتر باشد.

دکتر مطهری دکتر علی لاریجانی را  فردی باتجربه ، با سابقه خوب ، باهوش، باتقوا و بااخلاق دانست و تاکید کرد : در بعضی از حوزه‌هایی که بنده وارد شده ام و می‌گویم باید اصلاح شود از ایشان برنمی‌آید و ایشان آدمی نیست که وارد این حوزه‌ها شود. در مجلس هم این‌گونه بود. مثلاً بنده وارد موضوع قتل ستار بهشتی شدم اما ایشان حاضر به چنین کاری نبود. بنده وارد موضوع حصر خانگی شدم و ایشان حاضر نبود و نیست وارد چنین حوزه‌هایی شود، در حالی که این حوزه‌ها که به حقوق ملت برمی‌گردد و مهم است،نمی‌شود جایی که احساس می‌کنیم ظلم می‌شود اعتراض نکنیم. حرف‌های من به معنای تنش‌زایی نیست. نمی‌گوییم در خیابان آشوب کنند اما باید حرف‌ها گفته شود.

وی  با تاکید بر اینکه باید از جایگاه مجلس دفاع شود که وقتی مجلس چیزی را تصویب کرد غیر از شورای نگهبان هیچ نهاد دیگری حق بررسی آن را نداشته باشد؛ گفت : تحمیل شدن اموری از بیرون به مجلس دهم مثل زمانی که شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا تشکیل شد و مجلس و دولت را دور می‌زدند این ضربه به اقتدار مجلس وارد کرد بنابراین شورای سران برای مدت موقت بود و ادامه آن ضرورتی نداشته است و از این نظر مجلس اعتراض داشت. بله، نوع ارتباط با دولت را هم می‌توان در برخی موارد یک نقص تلقی کرد بنده در هیات رئیسه بارها به این موضوع اعتراض کردم، معتقد بودم شورای مذکور مجلس را دور می‌زند و قانون‌گذاری می‌کند. در نطق میان دستور در مجلس نیز این موضوع را مطرح کردم بنابراین یک نماینده بیش از این نمی‌تواند کاری کند.

دکتر مطهری با بیان اینکه  طبق قانون اساسی و روی کاغذ، رئیس‌جمهور اختیارات کافی دارد اما در عمل در کار دولت و رئیس‌جمهور دخالت می‌شود ؛ تصریح نمود : رئیس‌جمهور نمی‌تواند آن‌طوری که دلش می‌خواهد عمل کند و در عمل، در بسیاری از موارد دخالت می‌شود، در سیاست خارجی، فروش نفت و دور زدن تحریم‌ها دخالت می‌شود به طوری که مثلاً وزارت نفت اطلاع پیدا نمی‌کند بنابراین معتقدم اگر رئیس‌جمهور یک شخصیت محکمی داشته باشد، اجازه این دخالت‌ها را از ابتدا نمی‌دهد و اقتدار دولت را حفظ می‌کند.

دکتر مطهری با تاکید بر اینکه اختیارات رئیس‌جمهور باید به جای خود برگردد ؛ خاطرنشان کرد :  در حال حاضر برخی نهادها پای خود را از حقشان فراتر گذاشته‌اند. اگر از ابتدا اجازه برخی دخالت‌ها را ندهید، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد مثلا نمی‌تواند تشکیلاتی به موازات وزارت نفت وجود داشته باشد. همه امور اجرایی باید از کانال دولت انجام شود بنابراین اگر انتخاب شوم از ابتدا اجازه دخالت نخواهم داد . وقتی فرد مایل است که اقتدار نداشته باشد و به جای اینکه فهرست وزرا را مستقیم به مجلس بفرستد، فهرست را این‌طرف و آن‌طرف می‌فرستد که نظرخواهی کند، آخرش همین می‌شود. وقتی راه را برای دخالت باز کنید، افراد از دخالت در قدرت خوششان می‌آید. به نظر من، اشکال از خود شخص و بعضی از رؤسای جمهور است.

وی با بیان اینکه آقای روحانی بیشتر شعار می‌دهد. جایی که بخواهد بایستد، حداکثر یک مَتَلَک به نهادی می‌گوید و رد می‌شود. ما نیاز به متلک نداریم. صحبت نمی‌کنیم، عمل می‌کنیم و اجازه دخالت نمی‌دهیم ؛ گفت : در همین بحث کمبود مرغ قطعاً دولت کوتاهی داشته است، باید زودتر به فکر می‌بودند و برنامه‌ریزی می‌کردند و هیچ بهانه‌ای قابل پذیرش نیست ولی حالا که این مشکل در کشور ایجاد شده، صدا و سیما باید به آن دامن بزند؟ یا به حل آن کمک کند؟ اینکه صدا و سیما دائم نشان دهد که صف مرغ تشکیل شده و مردم در شرایط کرونا در این صف‌ها حضور دارند و بی‌بی‌سی نیز دائم همین تصاویر را منعکس کند، کار درستی است؟ باید مطالب در حد خودش گفته شود اما اینکه هر شب صف‌های طویل مردم نشان داده شود، کار درستی نیست. در خیلی از شهرستان‌ها اصلاً صفی وجود نداشت و مشکل مرغ نبود.

دکتر مطهری با تاکید بر اینکه وضعیت رعایت عفاف و حجاب در کشور مطلوب است ؛ خاطرنشان کرد : همین طور که الان رعایت می‌شود قابل قبول است و نباید به این موضوع دامن زد زیرا مسئله کشور نیست بنابراین نمی‌توان با زور آقایان و خانم‌ها را مجبور کرد که چگونه بیرون بیایند. حدود ۸۰ درصد خانم‌ها حجاب کامل دارند و ۲۰ درصد نیز حجاب را به طور نسبی رعایت می‌کنند، حکومت هم کاری با آنها ندارد. ممکن است دو، سه درصدی از این گروه دوم باشند که بگویند ما باید مثل اروپا باشیم. دولت اسلامی نمی‌تواند چنین چیزی را اجازه دهد.

انتهای پیام/۲۹۳۰

  • منبع خبر : مهر