فریاد «نه شرقی نه غربی» یعنی ما از منظر خدا عدالت خواه هستیم/ وعده الهی به نهایت خواهد رسید
فریاد «نه شرقی نه غربی» یعنی ما از منظر خدا عدالت خواه هستیم/ وعده الهی به نهایت خواهد رسید
موضوع فلسطین را به عنوان یک موضوع زنده در اذهان، اذکار و قلم ببینیم لذا برگزاری این جلسه در سالگرد رحلت امام بسیار معنادار و ارزشمند است.

جمعیت دفاع از ملت فلسطین و فعالان، سازمان های مردم نهاد و اصحاب رسانه فعال در زمینه فلسطین«بهارستان آنلاین» پیش از ظهر دیروز(چهارشنبه 11 خرداد ماه) با حضور در حرم امام خمینی(س) با آرمان های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران تجدید میثاق کردند.

به گزارش جامعه خبری «بهارستان آنلاین» ؛  حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در این مراسم، طی سخنانی گفت: انقلاب اسلامی یک پارادایم بزرگ را در حوزه مسأله فلسطین عوض کرد و گفتمانی را زدود و گفتمان دیگری را جایگزین کرد. اگر به این نکته توجه نکنیم به نظر می رسد نقش انقلاب را در هویت بخشی به مبارزات فلسطین به درستی نشناخته ایم.

یادگار گرانقدر امام راحل تصریح کرد: تا قبل از انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام بزرگوار حرکت ملت فلسطین یک حرکت ملی گرایانه ی عربی بود و جریانات مبارز، حرکت خودشان را برای نجات بخشی از «سرزمین عربی» دنبال می کردند و شعارها پان عربی بود و در بخشی نیز شعارهای چپ گرایانه جریانات تحت تأثیر اندیشه کمونیستی آن روزگار شنیده می شد و جریاناتی با اندیشه عدالت خواهی مارکسیستی فعالیت داشتند.

وی یادآور شد: اگر تاریخ فلسطین را از این جهت ورق بزنید، یا قرار بود جریان عربی آنجا را به دامن مام میهن عرب برگرداند و یا عدالت خواهی مارکسیستی می خواست آنجا از ظلمی که احساس می کرد تحت تأثیر جریان سرمایه داری ایجاد شده، برهاند.

یادگار گرانقدر امام راحل گفت: جا دارد از بسیاری کسانی که در دنیا از فلسطین حمایت کرده اند، یاد کرد؛ مثلا مرحوم ماندلا در آفریقای جنوبی و بسیاری از جریانات چپ. اما زاویه نگاه هر کدام آنها همانطور که گفته شد، یا مبارزه با سرمایه داری بود و یا به دنبال یک جریان عربی بودند. مثلا، جمال عبدالناصر گرچه برخاست و جنگ هایی را ایجاد کرد اما حرکت او حول عرب بودن یا غیر عرب بودن بود.

سید حسن خمینی تأکید کرد: انقلاب اسلامی خط بطلانی بر این گفتمان کشید و داستان فلسطین را تبدیل به مسأله ای اسلامی کرد و دیگر داستان عربی و اشتراکی در میان نبود؛ از همین رو، قضیه ی فلسطین به عنوان «قبله اول مسلمین» مطرح شد. دیگر موضوع مختص عرب ها نبود که «من ایرانی» از آن حمایت کنند، بلکه تبدیل به موضوع «من مسلمان شد» که من ایرانی مثل یک لبنانی و عرب آن را موضوع خودم می دانم. اینجا بود که موضوع به پاکستان، هندوستان، اندونزی و مالزی رفت. این بار قرار بود یک میلیارد مسلمان قبله اولشان را آزاد کنند.

وی افزود: این تمایز گفتمان اتفاق بسیار بزرگی بود که  را از عربی محض یا یک خط مرز جغرافیایی، تاریخی و ملی تبدیل به یک موضوع دینی و الهی کرد که به آبرو و غیرت پیامبر اسلام(ص) تبدیل گره خورده است. این بار در سیمای قدس چند شهیدی که برای وطنشان می جنگند را نمی بینیم-که البته آنها هم ارزشمند هستند-اما ما در پشت قدس بغض گره کرده امیرالمؤمنین(ع) و چادر خاکی فاطمه زهرا(س) و تمثال مبارک پیامبر(ص) را می بینیم؛ داستان تاریخ و جغرافیا نیست و داستان غیرت دینی است.

یادگار گرانقدر امام راحل ادامه داد: در این دوره بود که حماس و جهاد اسلامی متولد شد و این بار فریاد «الله اکبر» در مبارزه با صهیونیسم متولد شد. این کار بزرگی بود که امام خمینی این مرد خدا در دوره ما نسبت به مسأله فلسطین انجام داد. البته این مشی فقط در فلسطین نبود. امام دین را به زندگی آمیخته با مادیاتِ بشریت آورد. تا قبل از او باید یا دیندار و یا عدالت خواه می بودید. چون اگر عدالت خواه بودید در جبهه مارکسیست ها تعریف می شدید و انگار باید خدا را کنار می گذاشتید.

وی اظهار داشت: فریاد «نه شرقی نه غربی» یعنی ما از منظر خدا عدالت خواه هستیم. آخوند آمریکایی یعنی کسی که فریادگر سرمایه داری وابسته است؛ کشیش آمریکایی یعنی کسی که پشت دروازه های کاپیتالیسم معبد و کلیسای خودش را برقرار می کند. داستان انقلاب این بود که در دوگانه اینکه باید یا عدالت خواه و مارکسیست و یا دیندار و کاپیتالیست باشی، یک خط سوم را ایجاد کرد که بر مبنای آن، شما می توانید آزادی خواه و دیندار، خدامحور و عدالت خواه باشید؛ مانند ابوذری که هم عدالت خواه و هم پشت سر امیرالمؤمنین(ع) است.

سید حسن خمینی با اشاره به اینکه راه حل امام تغییر گفتمان های رایج آن دوران در بحث فلسطین بود، یادآور شد: امام راه حل هیچ مشکلی را از لوله تفنگ نمی دانست.

وی در بیان خاطره ای از نظر امام در خصوص بیداری مردم فلسطین و انتفاضه ی آنان، گفت: خودم در ایام بیماری ایشان که منجر به رحلت شان شد در بیمارستان شاهد بودم که وقتی تلویزیون نشان می داد که مردم فلسطین در انتفاضه بزرگ خودشان با سنگ به جنگ گلوله رفته اند، چنان لبخند و نشاطی در چشم و صورت امام مشهود بود که گویی این اثر انقلاب ما است؛ و این راه حل نهایی است.

وی ادامه داد: همین جمله که امام در ایران هم فرمودند «همه با هم» امروز در فرمایشات رهبر انقلاب به عنوان راه حل رهایی فلسطین مطرح است که بر اساس آن رفراندومی که همه گروه های فلسطینی را شامل شود برگزار شود؛ در آن صورت مردم فلسطین خودشان بلدند چه کار کنن. بحمدالله بعد از امام در داستان فلسطین آن پرچم، پیام و صدا از زبان و بیان و دست مبارک رهبر انقلاب پررنگ و پرتوان ادامه پیدا کرد و جمهوری اسلامی با افتخار در موضوع دفاع از فلسطین، قدس و مظلومیتی که امروز مظلومیت پیامبر اسلام است، وارد محاسبات غلطی نشد که البته نتایج دنیوی هم نخواهد داشت.

یادگار گرانقدر امام راحل تأکید کرد: وعده الهی به نهایت خواهد رسید. همدل باشیم و موضوع فلسطین را به عنوان یک موضوع زنده در اذهان، اذکار و قلم ببینیم. به همین جهت برگزاری این جلسه در سالگرد رحلت امام بسیار معنادار و ارزشمند است. امروز تردید نکنید، معیار عدالت خواهی برای هر آزاده ای در دنیا اظهار نظر صریح در موضوع فلسطین است. اگر کسی واقعا در دنیا به دنبال آزادی، عدالت و حقوق بشر است و دروغ نمی گوید، در موضوع فلسطین باید صادقانه، صریح و شفاف موضع خودش را بگوید.

انتهای پیام/5170

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین