قدس پایتخت اسرائیل می‌ماند/ ما قاسم سلیمانی را حذف کردیم
قدس پایتخت اسرائیل می‌ماند/ ما قاسم سلیمانی را حذف کردیم
ما خواهان اجرای صلح هستیم اما آمریکا نمی‌تواند بیش از خود مردم آن منطقه برای صلح دغدغه خاطر داشته باشد...این بزرگ‌ترین توافقی است که تا حال می‌شد به آن رسید

بهارستان آنلاین – رئیس‌جمهوری آمریکا پس از سه سال ادعای دولتش برای رسیدن به راهکاری برای حل نزاع ده‌ها ساله بین اسرائیل و فلسطینی‌ها، از طرح صلحی که پیشاپیش نام «معامله قرن» را به آن داده بود، رونمایی کرد.

به گزارش بهارستان آنلاین ؛ دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در این کنفرانس خبری قرار است بندهای معامله قرن را – که مورد مخالفت طرف‌های فلسطینی است – اعلام کنند. ترامپ در ابتدای صحبت‌های خود مدعی شد که امروز گام بزرگی به سوی صلح [در خاورمیانه] برداشته خواهد شد. وی همچنین ادعا کرد که رژیم صهیونیستی به دنبال صلح است.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت: قدس پایتخت یکپارچه‌ای برای اسرائیل باقی خواهد ماند و قابل تقسیم نیست. ما یک کمیته مشترک با اسرائیل تشکیل خواهیم داد که محل مرز‌ها را مشخص می‌کند.

ترامپ تصریح کرد: من راه‌حل‌های کامل و مفصلی برای برخورداری از محیطی دارای صلح بیشتر برای طرف‌های مختلف پیشنهاد می‌دهم. طرحی که برای صلح ارائه خواهم داد، متفاوت از پیشنهاد‌های پیشین است و طرح امروز ما ۸۰ صفحه‌ای است.

وی افزود: ما از اسرائیل نمی‌خواهیم که از امنیت خود کوتاه بیاید. طرح من فرصتی را برای اسرائیلی‌ها در چارچوب راه‌حل دو کشور ایجاد می‌کند و این طرح متفاوت از طرح‌های دولت‌های پیشین آمریکا است.

ترامپ خاطرنشان کرد: نتانیاهو به من گفته است که آماده موافقت با طرح من به عنوان پایه و اساسی برای مذاکره است. رئیس‌جمهور آمریکا همچنین مدعی شد: کسانی هستند که از فلسطینی‌ها به عنوان تفنگ‌هایی برای تروریسم استفاده می‌کنند. ترامپ با بیان اینکه «اسرائیل دولتی است که خواهان صلح است»، ادامه داد: امروز روز اتخاذ گامی بزرگ به سمت صلح است.

وی اظهار کرد: دوست دارم معامله قرن برای فلسطینی‌ها مهم باشد و برای آن‌ها فرصت تاریخی باشد تا کشورشان را تشکیل دهند. ملت فلسطین به دلیل فقدان امیدِ ناشی از وعده‌های شکست‌خورده، رنج کشیده است.

ترامپ افزود: این توافق اراضی فلسطینی‌ها را دو برابر خواهد کرد و هیچ‌کس از فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها از خانه‌هایشان بیرون رانده نخواهند شد. ما نمی‌خواهیم فلسطینیان و اسرائیلی‌ها از خانه خود بیرون شوند. فلسطینیان می‌توانند کشور مستقلی برای خود داشته باشند.

رئیس‌جمهور آمریکا با بیان اینکه «بیت‌المقدس پایتخت یکپارچه اسرائیل باقی خواهد ماند»، مدعی شد: اگر فلسطینیان تروریسم را کنار بگذارند مرزهایشان را مشخص می‌کنیم. وی همچنین تصریح کرد: راه‌حل دو کشوری به هیچ وجه امنیت اسرائیل را به خطر نخواهد انداخت. ما از فلسطینیان می‌خواهیم با چالش‌ها در کنار زندگی با اسرائیل کنار بیایند.

ترامپ گفت: طرح من به فلسطینیان این فرصت را می‌دهد که از جای خود بلند شوند و زندگی جدیدی آغاز کنند. آقای عباس اگر مسیر صلح را انتخاب کند، ما قدم به قدم کنار فلسطین خواهیم بود. اجازه نمی‌دهیم طرح صلح، امنیت اسرائیل را به خطر بیندازد. اگر مردم فلسطین از گذشته‌شان جدا نشوند، آینده‌شان شکل نخواهد گرفت. مکانی برای کشور فلسطین تعیین خواهد شد.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد: این طرح ۵۰ میلیارد دلار به کشور فلسطین کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: طرح ما فرصت‌های سرمایه‌گذاری بسیاری را در کشور فلسطین جدید فراهم خواهد کرد و کشور‌های متعددی وجود دارند که خواهان این امر هستند. فرصت‌های شغلی برای فلسطینی‌ها ایجاد خواهد شد و فقر برای رسیدن به شکوفاسازی زندگی آن‌ها از بین برده خواهد شد. ما به فلسطینی‌ها برای رسیدن به استقلالشان و برای رویارویی با چالش‌های همزیستی مسالمت‌آمیز کمک خواهیم کرد.

دونالد ترامپ تصریح کرد: معامله قرن اجازه پایان دادن به فعالیت‌های حماس و جهاد اسلامی را خواهد داد. طرحِ من به فلسطینی‌ها زمانی برای آمادگی کامل جهت داشتن یک کشور شکوفا می‌دهد.

او افزود: «اسرائیل در سال ۱۹۷۹ نیز (با مصر) صلح کرد اما برخی به جای رسیدن به صلح واقعی، به اسرائیل حمله کردند و خونریزی به راه انداختند… فلسطینیان نخستین قربانیان این ماجرا بودند؛ شاید طرح صلح امروز ما بخت و فرصتی بر ای پایان دادن به این نگون‌بختی باشد».

ترامپ تصریح کرد: «این فرصتی برای رهبران نیز هست که سرنوشت را تغییر دهند؛ مردم آمریکا آماده همکاری هستند؛ میزان حمایت ابراز شده از این طرح باورکردنی نیست. امروز صبح افراد زیادی حمایت خود را ابراز کردند. ما خواهان اجرای صلح هستیم اما آمریکا نمی‌تواند بیش از خود مردم آن منطقه برای صلح دغدغه خاطر داشته باشد…این بزرگ‌ترین توافقی است که تا حال می‌شد به آن رسید».

رئیس‌جمهور آمریکا خطاب به محمود عباس – رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین – نیز گفت: اگر تو صلح را انتخاب کنی، پس ما در کنار تو در تمامی مراحل این مسیر خواهیم بود. وی افزود: خاورمیانه شاهد تغییرات بسیاری است و تعداد زیادی از کشور‌های خاورمیانه گام‌های جسورانه‌ای علیه تروریسم برداشته‌اند.

انتهای پیام/910

  • منبع خبر : واحد مرکزی حبر