قراردادهای کوتاه مدت و سفید امضا مصداق تحقیر کارگران هستند
قراردادهای کوتاه مدت و سفید امضا مصداق تحقیر کارگران هستند
در شرایطی که بازار کار ثبات ندارد، کسی که مورد تهدید قرار می‌گیرد نیروی کار است و امروز کارگران بسیاری بدون قرارداد و هیچ برنامه‌ای کار می‌کنند.

بهارستان انلاین – کاندید یازدهمین دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی  ، کمبود کار و ناتوانی دولت در اشتغالزایی را چالش بزرگ کشور دانست و گفت: امروز افراد بسیاری برای پیدا کردن کار به هر دری می‌زنند و حتی ناچار می‌شوند که از خانه و کاشانه خودشان به دیگر شهرها کوچ کنند. بنابراین به جرات می‌توانیم ادعا کنیم که داشتن کار برای بسیاری از نیروهای مولد کشور به آرزو تبدیل شده است.

شهباز حسن پور در گفتگوی اختصاصی با بهارستان آنلاین با اشاره به اینکه وضعیت نامناسب اقتصادی باعث شده افراد بسیاری بیکار باشند، به خبرنگار ایلنا گفت: بسیاری از این افراد برای بار اول است که می‌خواهند وارد بازار کار بشوند اما بسیاری از این جویندگان کار شاغلان دیروز هستند که از بحران‌های اقتصادی نگران شده و نگران از دست دادن کارشان هستند.

کاندید یازدهمین دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی  فشار روانی ناشی از کمبود کار و ضعف اشتغالزایی را متوجه کارگران دانست و گفت: در شرایطی که بازار کار ثبات ندارد، کسی که مورد تهدید قرار می‌گیرد نیروی کار است.

نماینده مردم سیرجان در مجلس دهم  با اشاره به اینکه در شرایط ناپایدار، کارگران به ابزار تولید تبدیل می‌شوند، گفت: کارفرمایی که برای خریدن یک پیچ با ده‌ها فروشنده تماس می‌گیرد تا ارزانترین مورد را خریداری کند، وقتی ببیند کارگر زیاد اما کار کم است، شرایط را خودش تعیین می‌کند و کارگری را بکار می‌گیرد که دستمزد پایین‌تر بگیرد اما کار بیشتری انجام دهد.

حسن پور از نبود امنیت شغلی برای کارگران ابراز تاسف کرد و گفت: قراردادهای کوتاه مدت و حتی سفید امضا نتیجه بحران اشتغالزایی است و کار را به جایی می‌رساند که کارگر قبل از آنکه لباس کار برتن کند، رضایت می‌دهد که همه حق و حقوقش را گرفته و این بدترین شرایط برای کارگران کشورمان و مصداق تحقیر کارگران است.

رئیس فراکسیون اصناف مجلس با تاکید بر اینکه دیگر قراردادهای کاری باعث آرامش خاطر کارگر نمی‌شوند، گفت: وقتی با نیروی کار قرارداد موقت یا سفید امضا بسته می‌شود مفهومش این است که هرگاه کارفرما اراده کند می‌تواند کارگر را اخراج کند و او نیز حق هیچ اعتراضی را ندارد. در این شرایط آیا کارگر می‌تواند برای فردای خودش برنامه‌ریزی کند آنهم درست هنگامی که اطمینان ندارد فردا که به محل کار مراجعه می‌کند او را به کارگاه راه می‌دهند یا خیر.

کاندید یازدهمین دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی  بسیاری از قراردادهای کار را غیرمنطقی و غیرانسانی دانست و گفت: وقتی در قالب قرارداد کار به کارگر تحمیل می‌شود که باید بیشتر کار کند و کمتر حقوق بگیرد و حق اعتراض هم نداشته باشد، کجای این قرارداد انسانی و منطقی است؟

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اینکه امروز کارگران بسیاری بدون قرارداد و هیچ برنامه‌ای کار می‌کنند، گفت: البته زیاد هم تفاوتی ندارد زیرا وقتی قرارداد سفید امضا مطرح شد و کارگر کاغذ سفیدی را امضا می‌کند که همه مزایای خودش که در اصل مزایای خانواده‌اش است را واگذار می‌کند، اگر قراردادی هم نداشته باشد زیاد تفاوتی نمی‌کند.

رئیس فراکسیون اصناف مجلس با اشاره به مشکلات اقتصادی که باعث تعطیلی بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی شده، گفت: کارگران به خوبی از شرایط خبر دارند و می‌دانند که اگر از محل کارشان اخراج شوند باید مدتها بیکار بمانند و ماه‌ها دنبال کار بگردند.

کاندید یازدهمین دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی  با اشاره به اینکه بسیاری از کارگران حتی بیمه نیستند، گفت: متاسفانه در بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی کارگران را بیمه نمی‌کنند و نتیجه آن می‌شود که کارگر پس از سپری شدن دوران جوانی و هنگامی که به مزایای بازنشستگی نیاز دارد، متوجه می‌شود که هیچ سابقه بیمه‌ای ندارد تا بتواند بازنشسته شود.

انتهای پیام / 995

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین