نشست اردن دور کردن عراق از تهران است یا نزدیکی مصر به تهران؟
نشست اردن دور کردن عراق از تهران است یا نزدیکی مصر به تهران؟
نشست اردن دارای اهمیت بسزایی در تحولات منطقه خواهد داشت تحولاتی که شاید کشور مصر را بیش از بیش به تهران دور یا نزدیک سازد.

بهارستان آنلاین – نشست سران مصر ، عراق و اردن که به میزبانی ملک عبدالله دوم پیش از نشست عربی تونس برگزار شد می تواند از جهاتی برای بازگرداندن سوریه به جمع اتحادیه اعراب قلمداد گردد.
به گزارش بهارستان انلاین ؛ اگرچه خروجی این نشست تقویت همکاری های اقتصادی ، سیاسی و امنیتی سه کشور مصر ، اردن و عراق ذکر شده است اما بیشتر کارشناسان حوزه بین الملل معتقد بر زمینه سازی برای حضور سوریه در جمع اعراب و همچنین نقش عراق در منطقهدر این نشست هستند.

در حالی که شکست دولت اسلامی یا همان داعش در عراق و سوریه بزرگترین پیشرفت و تحول سیاسی سال گذشته میلادی به شمار می آید اما عراق جدید را باید یک قدرت منطقه ای و یک تحول جدید در سیاست های منطقه ای بشمار آورد.

اینکه این نشست تا چه میزان بر روایط ایران و عراق تاثیر گذار می باشد یا اینکه تاچه اندازه مصر را به ایران نزدیک خواهد کرد بویژه عراقی که امروز به یکی از همپیمانان استراتژیک تهران مبدل شده است سئوالاتی است که پاسخ به آنها در حال حاضر کمی مشگل به نظر می آید.

اما نکته قابل تامل این است که این نشست سه جانبه حتما باعث تعقیر معادلات زیادی در منطقه خواهد شد که برای این تعقیرات نیازمند زمان می باشیم.

انتهای خبر/19

  • نویسنده : امیرحسین عصاریان