لزوم ایجاد وزارت مدیریت در حوادث برای دستیابی به مدیریت یکپارچه و اعتبارات لازم در بحران ها
لزوم ایجاد وزارت مدیریت در حوادث برای دستیابی به مدیریت یکپارچه و اعتبارات لازم در بحران ها
امام خامنه ای فرموده اند که حادثه بلا نیست بلکه اقدامات غیر اصولی ماست که از حادثه بلا می سازد لذا مدیریت بحران موضوعی فرابخشی می باشد که متاسفانه برای برخی دستگاه ها و مسئولان این مقوله جدی گرفته نمی شود لذا لزوم بازنگری در این سازمان و ارتقاء آن به وزارت از ضروریات کشور بشمار می آید.

بهارستان آنلاین – ضعف در مدیریت بحران صدای نمایندگان استان گلستان را درآورده است نور محمد تربتی نژاد از عدم حضور استاندار در استان گلستان انتقاد می نماید و نبی هزار جریبی از عدم اهتمام وزارت کشور و ستاد مدیریت بحران به ویژه شخص رحمانی فضلی گله مند می باشد.

به گزارش بهارستان آنلاین ، سیل در اوایل سال جدید زندگی را به کام مردم استان گلستان تلخ نمود این در حالی است که مردم استان گلستان که خود را برای مراسمات تحویل سال جدید آماده می کردند بر اثر بارش های فروان و بروز سیل در این استان دچار خسارت های مالی فراوانی شدند به نحوی که شهر آق قلا به کلی به زیر آب رفت و ارتفاع آبگرفتگی ها حتی به دومتر نیز رسید.

نکته مهم اینجاست که کشورمان ایران همیشه دستخوش تعقیرات زمین شناسی ، تکتونیکی ، جوی و زیست محیطی بوده است و بروز بحران های غیر طبیعی ناشی از آن مانعی بر روند رو به رشد در فعالیت های اقتصادی ، صنعتی و کشاورزی محسوب می شود

اگرچه فلسفه وجود سازمان مدیریت بحران کشور برای بحران هایی اعم از بحران های طبیعی و غیر طبیعی که عموما غیر قابل پیش بینی می باشند اطلاق می گردد اما در بیشتر مواقع مدیران و جامعه با غافلگیری و محدودیت زمان و اطلاعات ناقص در قبال بسیاری از بحران ها در کشور مواجه می شوند .

نکته قابل تامل مسئله آمادگی و پیشگیری از بحران است که متاسفانه در کشور ما به این امر اصلا توجهی نمی شود و به دلیل نبود منابع و اعتبارات لازم در حقیقت هزینه های پیشگیری را متحمل نمی شویم و در عوض در هنگام بروز حوادث خسارت ها و هزینه های جبران ناپذیری بیشتری را متحمل می شویم.

اگرچه در چند سال اخیر در حوزه پیشگیری اقدامات خوبی صورت پذیرفته است و خسارت های مالی و به ویژه جانی نسبت به گذشته کاهش چشمگیری یافته است اما باید اقدامات پیشگیرانه را در کشور به یک فرهنگ عمومی تبدیل نماییم تا هزینه های کمتری را در قبال حوادث غیر متقربه پرداخت نماییم.

اما حادثه سیل اخیر در کنار فاجعه مالی بحث هایی را برای چندمین بار در کشور مطرح و پررنگ نموده است که مدیریت بحران یا بحران مدیریت ، اعتماد سازی عمومی یا بی اعتمادی و ایمن سازی یا پیشگیری .

با توجه به اینکه کشور ما پس از کشورهای هند ، پاکستان و بنگلادش جزء چهارمین کشور بلاخیز آسیا به شمار می آید و از بین 43 حادثه طبیعی رخ داده در دنیا 31 مورد آن به کرار در کشور ما رخ داده است باید مدیریت بحران در کشور ما به وزارت مدیریت در حوادث ارتقاء یابد تا به هماهنگی و پاسخگو نمودن دستگاه های مرتبط نسبت به عملکردهایشان در سطوح مختلف به ویژه پیشگیری کمک های شایانی را بنماید و در واقع با آمادگی این وزارت خانه با مردم زمینه ایجاد فرهنگ همزیستی با بحران را در جامعه فراهم و نهادینه نماید .

امید است با کوچک و کم اهمیت نشمردن مدیریت بحران و تبدیل آن به وزارت مدیریت با دیدگاه استفاده بهینه از منابع و مدیریت واحد در بحران ها و قبل از آن در حوادث و بحران های آینده آمادگی و موفقیت بیشتری را کسب نماییم چراکه این حوزه با جان و مال هموطنان عزیز سروکار دارد انشالله.

انتهای پیام/15

  • نویسنده : امیرحسین عصاریان