ما بر اساس منافع ملی دنبال نتیجه برای کشور هستیم چه با توافق و چه بی توافق
ما بر اساس منافع ملی دنبال نتیجه برای کشور هستیم چه با توافق و چه بی توافق
توپ در میدان آمریکا و عربی ها است . اگر آنها حسن نیت و کمی جدیت داشته باشند توافق امکان پذیر است اما اگر جدی نباشندطبیعتا نمی شود امیدوار بود.
 

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی گفت : جمهوری اسلامی ایران بی نیاز از مذاکره و  توافق نیست ،بالاخره ما هم ترجیح می دهیم مسائل و مشکلاتمان  را با توافق و مذاکره حل و فصل نماییم اما اگر طرف مقابل بخواهد سو استفاده کند و از زیر تعهد خود شانه خالی کند طبیعتا ما هم چنین اجازه ای به آنها نخواهیم داد  .

محمود عباس زاده مشکینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پارلمانی جامعه خبری «بهارستان آنلاین» ؛  پیرامون نقل و قول های مقام های اروپایی مبنی بر خبر پایان مذاکرات وین  گفت : به نظر من بخشی ازاین خبر و اظهار نظر می تواند درست باشد و بخشی خیر.

وی در ادامه گفت : مطالبات کشور ما به ویژه در بحث تضمین ها شفاف و قانونی است و  معتقد هستیم که توپ در زمین آمریکا و غربی ها است بنابر این اگر آنها جدیت و حسن نیت داشته باشند توافق امکان پذیر است اما اگر جدی  و حسن نیت نداشته باشند و نخواهند به تعبیری به صورت شفاف تکلیف قضیه را به ویژه در بحث تضمین ها روشن کنند ، طبیعتا نمی شود به مذاکرات امیدوار بود.

 مشکینی از تازه ترین موضع واشنگتن درباره تضمین خواهی ایران گفت : ما  در مذاکرات دوحه  و قبل از آن هم در وین در ۷۰ تا ۸۰ درصد از قضایا  به نتیجه رسیده بودیم و فقط ۴ تا ۵ مورد را می خواستیم که شفاف شود و کشورهای ۴+۱ و خصوصا کشور های اروپایی که با آمریکا هماهنگ می شوند در مواردی که ما پیگیر بودیم جدیت نشان ندادند. ما قبلا در برجام با اینها توافق کرده بودیم و مشکل توافق همان عدم تضمین بود و در حال حاضر بدون تضمین توافق معنی ندارد . ما در دوحه هم موضوعات مد نظر جمهوری اسلامی را پیگیری کردیم و آنها در این زمینه مطالبات ما را تامین نکردند .

وی درباره محتوای پیشنهاد جدید غربی ها گفت: این پیشنهادها از قبل هم بوده، معنای پذیرش برخی از پیشنهادهایشان عبور ما از خطوط قرمز خودمان است و طبیعتا جمهوری اسلامی از حق خود عدول نمی کند. یک سری پیشنهادهای این ها هم فراتر از مباحث هسته ای است. آنها می دانند بخشی از این مسائل جزو حقوق ماست و ما برای اقتدار کشورمان در چارچوب قوانین بین المللی کارهایی می کنیم که در دنیا بر اساس عرف بین الملل مرسوم است. برخی از درخواست های اینها موضوعات هسته ای نیست. بالاخره اینها انتطاراتی دارند و نمی توانند ما را به عنوان عضوی از «ان پی تی» از یک سری حقوق قانونی که همه کشورهای عضو از آن برخوردار هستند ما را محروم کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی درباره موضع ایران درقبال سخنان بایدن مبنی بر اینکه سپاه را به قیمت فروپاشی برجام   از فهرست سازمان های تروریستی خارج نمی کند، گفت : همه تحریم ها ،  به ویژه تحریم سپاه پاسداران غیر قانونی است . در حال حاضر سپاه پاسداران در کشور ما به عنوان نهاد بر آمده از مردم ، به امر توسعه  و محرومیت زدایی می پردازد. امروز سپاه پاسداران به ویژه در حوزه محرومیت زدایی کارهای بسیار بزرگی  در کشور تا کنون انجام داده است. سپاه یک نهاد بر آمده از مردم و دارای تجربه است و همچنین دارای انگیزه برای مشارکت در کارهای توسعه کشور است که آنها به صورت غیر قانونی این نهاد را تحریم کرده اند.

نماینده مردم مشکین دشت در مجلس شورای اسلامی درباره تعارض خط قرمز اعلامی بایدن و موضع ایران درباره تحریم سپاه تصریح نمود: غربی ها معمولا دو زبان دارند ،یکی مواضع «تبلیغی و اعلامی» در رسانه هاست که بلوف هایی می زنند.آنها مجبورند یک سری مسائل را برای جلب نظر لابی صهیونیستی بگویند و ما هم وضعیت آنها را درک می کنیم و خیلی جدی نمی گیریم. اما یک سری مواضع «رسمی و اعمالی» دارند . ما با این مواضع رسمی و اعمالی آنها کار داریم. آنها به برجام و توافق خیلی نیازمند تر از ما هستند هر چند که در ظاهر به گونه ای صحبت می کنند که انگار ما نیازمند تر هستیم .البته ما بی نیاز از مذاکره و بی نیاز از توافق نیستیم ،بالاخره ترجیح می دهیم مسائل را با توافق و مذاکره حل کنیم اما اگر طرف بخواهد سو استفاده کند و از زیر تعهد خود شانه خالی کند طبیعتا ما اجازه نمی دهیم . ما بر اساس دنبال نتیجه برای کشور هستیم چه با توافق و چه بی توافق ، اما ترجیح می دهیم با توافق اینکار صورت گیرد .

عباس زاده مشکینی درباره سفر  پوتین به تهران و اینکه  پس از سفر پوتین تکلیف برجام مشخص خواهد شد؟ خاطرنشان کرد: اولا نمی تواند بی تاثیر باشد، ثانیا اگر غربی ها دنبال راه اندازی چیزی مانند ناتوی خاورمیانه یا ناتوی عربی هستند، به طور طبیعی واکنش نشان خواهیم داد. اولین واکنش، ساماندهی جبهه دوستان مان است و به طور طبیعی، سفر آقای پوتین هم می تواند در همین راستا قلمداد شود. جمهوری اسلامی کشور بزرگی است و با کشورهای بزرگ هم پیمان است . اگر هم پیمانی برای غربی ها موضوعیت دارد برای ما هم موضوعیت دارد و ما در راستای تقویت، توسعه و تعمیق رابطه با هم پیمانان مان قدم های بیشتری بر می داریم. سفر پوتین به تهران به طور طبیعی ،می تواند دستاوردهای سیاسی، اقتصادی، دفاعی و استراتژیک قابل توجهی برای هر دو کشور داشته باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی درباره اظهارات بایدن در اسراییل  که تهدید کرده بود اگر ایران به سلاح هسته ای دسترسی پیدا کند ، آمریکا به زور متوسل خواهد شد ؟گفت: آمریکایی ها اول باید خودشان را جمع و جور کنند چونکه وضعیت شان خیلی خراب تر از این حرف هاست و ما نشان داده ایم که دردفاع از خودمان بسیار بسیار جدی هستیم و اینها باید بدانند که ایران ،عراق ، سوریه و افغانستان نیست. ایران ، ایران است. ایران کانون امنیت منطقه است و خود غربی ها هم این را می دانند .آنها می دانند فوندانسیون ثبات و امنیت خاورمیانه ایران است و خودشان هم می دانند چنین کاری علیه جمهوری اسلامی نمی توانند کنند ،نه اینکه نخواهند نمی توانند که بخواهند ،نتیجه به ضرر خودشان خواهد بود. خودشان ایران را قلعه ثبات منطقه می دانند .این فشار ها را می آورند تا از جمهوری اسلامی امتیاز بگیرند اما باید به این نتیجه رسیده باشند که ما امتیازبده نیستیم. آنها برای خوشایند لابی های صهیونیسم در دنیا و منطقه چیزهایی می گویند و ما وضعیت آنها را درک می کنیم ،بروند هرچه دلشان می خواهد تکرار کنند.

انتهای پیام/5550 

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین