به هیچ وجه شاهد انزوا و گوشه‌نشینی دکترلاریجانی در عرصه سیاست نخواهیم بود
به هیچ وجه شاهد انزوا و گوشه‌نشینی دکترلاریجانی در عرصه سیاست نخواهیم بود
عده‌‎ای می‌خواهند دکتر علی لاریجانی رئیس جمهور و مهندس باهنر رئیس مجلس شود.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی درباره مفهوم «جریان خالص سازی» در بیانیه دکترلاریجانی گفت: افرادی که در جریان انقلاب و قبل از پیروزی آن، در نهضت‌ها سهمی نداشتند، بعد از اینکه نهضت و انقلاب به تثبیت رسید، به شیوه های بسیار مرموزی، در مراکز قدرت لانه کرده‌اند و از آنجا دست به چنین شبیخون‌هایی می‌زنند.

به گزارش «بهارستان آنلاین» ؛ جهانبخش محبی‌نیا نماینده سابق مجلس و فعال سیاسی نزدیک به دکترعلی لاریجانی خبرسازی خبرگزاری تسنیم را در چهارچوب تلاش برای عصبانی کردن دکتر لاریجانی و گرم کردن تنور انتخابات بزشمرد و در تشریح این رویکرد سه هدف برای این خبرسازی برشمرد.

خبرگزاری تسنیم می خواهد با این رویکرد خود در خبرسازی، مشارکت در انتخابات را بالا ببرد

وی در تشریح اولین هدف خبرگزاری تسنیم از انتشار این خبرسازی گفت : در شرایط فعلی جامعه ایران که نخبگان نمی‌توانند به صراحت اظهارنظر کنند و ناچاراند به شیوه های پنهان انگارانه روی بیاورند، شخصیت‌های دلسوز جامعه، ناچارا به سمت گزاره‌های مختصری می‌روند که تفسیرهای زیادی از آن ساخته می‌شود. یکی از شیوه‌هایی که نخبگان تاثیرگذار را با آن امتحان می‎کنند، توسل به همین رویکردها (خبرسازی) است که بسیار غیرقابل دفاع و ضداخلاقی است. یک ر وش این است که فردی را در معرض یک خبری قرار می‌دهند تا واکنش های او را بسنجند.

نماینده سابق مجلس در ادامه در تشریح هدف بعدی این خبرسازی گفت : رویکرد این خبرگزاری ها از انتشار اینگونه اخبار این است که با عصبانی کردن شخصیت‌ها می خواهند آنها را وادار کنند تا ته دلشان را بیرون بریزند و به واسطه آن به امتیازهایی دست پیدا کنند، که طبیعتا شخصیتی مانند دکتر علی لاریجانی در این آوردگاه کم نمی‌آورد. در واقع توسل به این نوع روش‌ها، زعم بانیان آن، موجب فضاسازی و آماده کردن فضا برای بالا بردن مشارکت در انتخابات خواهد شد. مشخص است که این روش، از جمله شیوه های ناشیانه‌ای است که در شرایط فعلی اصلا کارایی نخواهد داشت. این سه روش را می توان به عنوان نیت‌ ذهنی کسانی که در این عرصه، آرایشگری و صحنه آرایی میکنند، برشمرد.

کسانی که نقشی در انقلاب نداشتند، نقش مکمل دشمن را بازی می‌کنند

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی همچنین درباره مفهوم «جریان خالص ساز» که در بیانیه دکتر لاریجانی آمده است؛ گفت :  خالص‌سازان در طول تاریخ، همواره مسئولیت‌های مشکوکی بر عهده داشتند. این جریان همیشه باعث شکست جهان اسلام و شیعه بوده و روششان، استفاده ازمکانیزم‌های دفاعی-روانی است. افرادی که در جریان انقلاب و قبل از پیروزی آن، در نهضت‌ها سهمی نداشتند، بعد از اینکه نهضت و انقلاب به تثبیت رسید، به شیوه های بسیار مرموزی، در مراکز قدرت لانه کرده‌اند و از آنجا دست به چنین شبیخون‌هایی می‌زنند. اینها همیشه به عنوان نقش مکمل دشمن، اما با زیرکی خاصی خودشان را نشان می‌دهند.

این استاد دانشگاه، درباره اینکه چرا به جای شخص دکترلاریجانی، نزدیکان او جوابیه را منتشر نکردند گفت: برخی مواقع برای اینکه عمق آسیب رخداد را نشان داده شود، خود شخصیت‌ها باید پا به میدان بگذارند. در سطح جهانی نیز مواردی را می‌بینیم که نیروهای خط اول، نسبت به یک امری، موضع صریح و مشخصی می‌گیرند تا اهمیت موضوع را نشان دهند. یادمان نرفته چند سال قبل در زمان حیات مرحوم طبرسی (تولیت آستان قدس)، آقای ناطق نسبت به نشر خرافه و اکاذیب در حرم امام رضا روایت مفید و موثری را مطرح کرد. هرچند آسیب های زیادی در آن زمان متوجه او شد، اما در دل اندیشه ایران، سهم زیادی را متوجه خود کرد.اتفاقا وقتی خود نخبگان به صحنه ورود می‌کنند، یعنی جامعه ایران هنوز زنده است و این امیدوار کننده است.

محبی نیا با اشاره به رد صلاحیت دکترعلی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری و احتمال تکرار این تجربه در انتخابات مجلس، بر فرض کاندیداتوری وی، گفت : با شناختی که از دکتر لاریجانی دارم، از رد صلاحیتش حتما ناراحت است، اما اصلا عصبانیت در جامعه و صحنه سیاست ورزی از خودش نشان نمی‌دهد. به نظرم برخی مواقع متن (بیانیه‌ها) باید کمی گزنده باشد. در عین حال افکار عمومی به دلیل تجربه‌های تلخی که داشتند، اقبالی به متن‌های خنثی ندارند. فکر می‌کنم نه تنها در سطح نخبگانی مانند لاریجانی، در آینده در سطوح متفاوت باید منتظر متن‌ها و سخنان گزنده‌تری باشیم.

می‌خواهند لاریجانی رئیس جمهور و باهنر رئیس مجلس شود

این نماینده ادوار مجلس در پاسخ به این سوال که آیا در جلسات با دکتر لاریجانی، وی صراحتا در خصوص حضور یا عدم حضورخودش در انتخابات صحبتی کرده‌ یا خیر، گفت: تحلیل من درباره لاریجانی این است که او هم علاقه خاصی به رهبری دارد، هم اینکه نسبت به راه امام و انقلاب، هشیاری و مسئولیت پذیری بالایی دارد. اگر بگویم که درباره حضور یا عدم حضورش در انتخابات صحبتی نکرده دروغ است، اما مایل نیستم از جانب وی حرفی بزنم.

 محبی‌نیا در ادامه گفت : ما به هیچ وجه شاهد انزوا و گوشه‌نشینی لاریجانی در عرصه سیاست نخواهیم بود.

این نماینده سابق مجلس با بیان اینکه اکنون طیفی از نیروهای اصولگرا به دنبال آقای باهنر به عنوان رئیس مجلس و آقای لاریجانی به عنوان رئیس جمهور آتی‌اند تا ترکیبی از نیروهای اصولگرا و معتدل را برای کنشگری آینده ایران آماده کنند. به نظرم این ایده‌ای است که اگر قابلیت اجرایی پیدا کند می‌تواند برای کشور و جامعه مفید باشد.؛گفت: در بسیاری از مواقع این افراد نیستند که انتخاب می‌کنند، در اغلب موارد این انتخاب جمع است که بر تصمیم افراد غالب می‌شود.
انتهای پیام/

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین