بزرگترین سرمایه‌گذاری کشور در حوزه انرژی هسته‌ای با مصوبات تلفیقی مجلس یازدهم
بزرگترین سرمایه‌گذاری کشور در حوزه انرژی هسته‌ای با مصوبات تلفیقی مجلس یازدهم
تخصیص ۲میلیارد دلار برای انرژی هسته‌ای ممکن است در بخش‌های دیگری به اقتصاد کشور فشار وارد کند ولی در آینده هزاران برابر سوددهی خواهند داشت.

بهارستان آنلاین – مجلس شورای اسلامی ۱۰درصد بودجه سالانه کشور در برنامه هفتم توسعه را به انرژی هسته‌ای تخصیص داده است که البته باید در صحن به رای نمایندگان گذاشته شود. این بزرگترین سرمایه‌گذاری حوزه انرژی در کشور محسوب می‌شود.

به گزارش «بهارستان آنلاین» ؛ یک منبع آگاه درباره تصمیمات کمیسیون تلفیق برنامه هفتم در مجلس برای انرژی هسته‌ای  گفت: حوزه انرژی به سرمایه‌گذاری ۲میلیارد دلاری برای انرژی هسته‌ای نیاز دارد تا وقتی سال‌های بعد با کاهش منابع نفتی و گازی مواجه شدیم، دچار مشکل نشویم. کمیسیون انرژی با این مسئله مخالف بود ولی در کمیسیون تلفیق این مسئله را گنجاندیم.

این فرد مطلع در ادامه گفت: اگر در حوزه انرژی سرمایه‌گذاری مناسب نکنیم، هرچه در حوزه نفت و گاز آوریم، باز هم مشکل انرژی‌مان را نمی‌توانیم حل کنیم. ما باید از تجربیات دنیا درست بگیریم. وضعیت فرانسه و آلمان در جنگ روسیه و اوکراین و مواجهه آنها با مباحث حوزه انرژی بسیار حائز اهمیت است. روسیه وقتی گاز را بر روی اروپا بست، فرانسه با سرمایه‌گذاری‌ای که روی انرژی هسته‌ای کرد وضعیت بهتری در مقایسه با کشوری مانند آلمان داشت. آلمان خودش را وابسته به گاز روسیه کرده بود و الآن از نظر انرژی رو به ورشکستگی است.

وی ادامه داد: ما پول نفت را درمی‌آوریم و به مصارف آنی و جاری کشور می‌رسانیم. این ولخرجی است و مفاسد هم در آن راه دارد. تهران با جمعیت بزرگی که دارد برای دهه‌های آینده باید انرژی خود را از کجا تامین کند؟ مردم بدون نفت و گاز باید چه کنند؟ با اعلام این هشدارها در کمیسیون مربوطه ۲میلیارد دلار از ۲۰میلیارد دلار بودجه برای انرژی هسته‌ای تخصیص داده شد. فعلا این تصمیم در برنامه هفتم توسعه مطرح است. ما با سرمایه‌گذاری در حوزه هسته‌ای نباید مشکل انرژی در سال‌های بعد داشته باشیم. تخصیص ۲میلیارد دلار برای انرژی هسته‌ای ممکن است در بخش‌های دیگری به اقتصاد کشور فشار وارد کند ولی وقتی پروژه‌های انرژی هسته‌ای به بهره‌برداری رسیدند، هزاران برابر سوددهی خواهند داشت.

کد خبر 788041

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین