مجلس قوی کارآمد و انقلابی باید در راس امور قرار گیردتا بتواند از طریق قانونگذاری ساختار مدیریت کشور را تغییر دهد
مجلس قوی کارآمد و انقلابی باید در راس امور قرار گیردتا بتواند از طریق قانونگذاری ساختار مدیریت کشور را تغییر دهد
مشکل امروز جامعه ما بی توجهی به سرمایه های داخلی و عدم خودباوری است. مشکل امروز جامعه ما بن بست های خودساخته افراد خودباخته است. مردم حق دارند که مسوولانشان را مواخذه کنند.

بهارستان آنلاین – اولین و مهمترین حرکت برای اصلاح و تحول از دوم اسفند یعنی انتخابات مجلس آغاز می شود. چرا که مجلس در راس امور است. مجلسی که کارآمد، شفاف، متعهد و متخصص باشد، نسبتا جوان باشد، مردمی باشد، وکیل المله باشد. اینها شاخص مجلس نو است.

به گزارش بهارستان آنلاین ؛ محمدباقر قالیباف در سخنانی که به صورت مستقیم از صفحه اینستاگرام مجلس نو و سایت jahad.net پخش گردید به بررسی مسائل مختلف سیاسی و وضعیت کشور پرداخت. و در بخش دوم به پرسش‌های اعضای سایت جهاد دات نت پاسخ داد.

وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به این که امام حسین به ما آموخت که اسلام فقط نماز و روزه نیست حج و زکات نیست گفت: روح مکتب اسلام ، تحقق جامعه ایمانی است که به دنبال تعالی زندگی مادی و معنوی مردم باشد و اساسا امام حسین حج را رها کرد تا جامعه زمان خود را اصلاح کند.

قالیباف با گرامی داشت یاد امام راحل و هفته دفاع مقدس بیان کرد: همچنین یاد کنیم از شهدای عزیز از خرازی ها، باکری ها، شوشتری ها، کاظمی ها و حججی ها که با ایثار خود، اسلام سیاسی، این یادگار امام راحل را نزد ما به امانت گذاشتند.

دفاع مقدس یک الگو در گام دوم انقلاب برای همه ما است. همین تفکر و الگو می تواند با روش ها و رویکردهای نو و هدف گذاری درست، در حل مشکلات امروز جامعه ما کمک کند.

در بخشی دیگر از این گفتگو شهردار سابق تهران به چالش های جامعه امروز اشاره کرده و گفت : جامعه امروز ما با چالش های مهمی روبروست به اطراف خودتان نگاه کنید، وضعیت بیکاری و فشار اقتصادی، زندگی و معیشت مردم را سخت کرده است.همه ما می دانیم که برای این مشکلات راه حل وجود دارد.

او در مورد مشکلات امروز جامعه اضافه کرد: مشکل امروز جامعه ما بی توجهی به سرمایه های داخلی و عدم خودباوری است. مشکل امروز جامعه ما بن بست های خودساخته افراد خودباخته است. مردم حق دارند که مسوولانشان را مواخذه کنند.

برای عبور از این چالش ها ما نیازمند تحول در مدیریت کشور و اصلاحات در اقتصاد کشور هستیم. این اصلاحات و تغییرات در مدیریت کشور نیازمند یک تحول نسلی و یک تحول اندیشه ای است. یعنی ما هم نیازمند ورود جوانان باانگیزه در صحنه مدیریت کشور هستیم که خسته و فرسوده نیستند و نشاط برای انجام کارهای بزرگ دارند و هم نیازمند کسانی هستیم که اندیشه پیشرفت و عدالت داشته باشند.

قالیباف هم چنین در مورد کلید تحول و تغییر در چنین شرایطی گفت: می دانم که اکثر شما عزیزان هم این مشکلات را از نزدیک لمس کردید و به همین دلیل باتوجه به دغدغه اجتماعی که دارید، به میدان آمدید تا در جهت تحول و تغییر در مدیریت کشوری که سرشار از منابع طبیعی و سرمایه انسانی است، نقش ایفا کنید و موثر باشید.شما جوانان مومن و انقلابی، می توانید یک تحول اساسی ایجاد کنید و به ناکارآمدی اشباع شده در کشور پایان دهید.

ان شاالله، نتیجه نهایی این تاثیر، بهبود وضع جامعه و زندگی خوب برای مردم عزیز ایران است.

وی با بیان این که این نیاز فعلی جامعه است افزود: یک خیزش و حرکت فراگیر بدست جوانان با دانش و انقلابی که ریل گذشته را تغییر دهد. اولین و مهمترین حرکت برای اصلاح و تحول از دوم اسفند یعنی انتخابات مجلس آغاز می شود. چرا که مجلس در راس امور است. مجلسی که کارآمد، شفاف، متعهد و متخصص باشد، نسبتا جوان باشد، مردمی باشد، وکیل المله باشد. اینها شاخص مجلس نو است.

وی در مورد انتخابات مجلس و نقش این انتخابات در این شرایط کشور گفت: در ایستگاه مجلس، طبیعتا باید به بازگرداندن مجلس به شان و جایگاه واقعی اون فکر کرد. مجلس ریل گذار اصلی همه تحولات کشور است و ظرفیت های بسیار بالایی در شوون قانونگذاری و نظارت و ایجاد شفافیت در کشور دارد. مجلس اصلاح بشه، سرمنشا اصلاحات دیگه خواهد شد.

امروز به واسطه اقدامات قوه قضاییه، امید فراوانی برای اجرای عدالت میان مردم ایجاد شده است. مجلس هم می تواند با رویکردهای نو چنین امکانی را فراهم کند. ورود به دوران جدید با شکل گرفتن مجلس نو و کارآمد محقق می شود تا در کنار قوه قضاییه ، ریل ادارد کشور را تغییر دهند.

قالیباف در ادامه تاکید بر نقش مجلس برای حل مشکلات افزود: امروز عبور از مشکلات و چالش ها، مخصوصا در حوزه معیشت، بیکاری، فقر، فساد و تبعیض در گرو شکل گرفتن یک مجلس قوی، کارآمد و انقلابی است که واقعا در راس امور قرار گیرد و بتواند از طریق قانونگذاری، برنامه ریزی و نظارت، ساختار مدیریت کشور را تغییر دهد. حدود دوسال پیش با تعدادی از جوانان انقلابی و دلسوز همفکری کردم و با آنها مسیری را آغاز کردیم که خروجی اولیه آن شد نامه به جوانان اصولگرا و پرسش هایی را آنجا مطرح کردم که پاسخ ها و پیام های زیادی به من رسید. در ادامه تعدادی از جوانان انقلابی خوش فکر و با دانش که انگیزه اصلاح جامعه را دارند، تلاش و حرکتی رو شروع کردند تا مسیر این اثر بخشی و کارآمدی فراهم شود. نوگرایی و نواصولگرایی همین هدف را دنبال می کند و من هم به سهم خودم تلاش کردم و می کنم که این حرکت موثرتر و جدی تر پیش برود.

قالیباف با اشاره به بیانیه گام دوم گفت: حضرت آقا در بیانیه گام دوم، راه عبور از مشکلات و چالش های پیش رو را اتکا به جوانان و میدان دادن به آنها دانستند و همین امر انرژی و روحیه مضاعفی به ما داد که در نهایت، به شکل گیری ایده “مجلس نو” انجامید.در واقع این حرکت، یک سفری ست که آغاز شده و ایستگاه اول آن انتخابات مجلس است. شما به عنوان اولین کسانی که دعوت مجلس نو را پاسخ دادید، پرچمدار و پیش قراول این سفر هستید. قدر این نوگرایی در سیاست ایران را بدانید.این مسیر بخشی از گام دوم انقلاب است و حضور داوطلبانه و آتش به اختیار شما در جهت اهداف انقلاب اسلامی است. ما به لطف خدا و توکل بر او ، محکم و استوار ، دست در دست هم این مسیر را طی می کنیم و مطمئن هستیم که اگر نیت مان خالص باشد و تمام توانمان را بکار بگیریم، هم خوب کار کنیم و هم کار خوب کنیم، وعده پیروزی الهی هم تخلف ناپذیر است .حتما در این سفر، فراز و نشیب های زیادی وجود دارد، وقتی به مقصد فکر می کنیم و نتیجه نهایی، خستگی معنا ندارد. باید محکم و با اراده پیش برویم. حتما در این مسیر، کسانی خواهند بود که به دنبال تزلزل در اراده ما باشند. اما در این راه، سستی و تزلزل معنا ندارد. از این شیطنت ها باید عبور کرد. نباید حرکت را بخاطر حرف آنها و یا حتی بخاطر مجادله با آنها متوقف کرد، بلکه اتفاقا این مخالفت ها باید همه ما را در این مسیر، مصمم تر کند.

وی در ادامه افزود: من هرگز به تنهایی قادر به پیمودن این مسیر نیستم. این مسیری است که همراهی شما دوستان عزیز را می طلبد. در این سفر ما ” همراه و هم مسیریم” . در این راه پر پیچ و خم من سعی خواهم کرد در نقش همراه ، از تجربه خود استفاده کنم. گذشته به ما می آموزد که دل های قرص به خداوند و ایمان های مستحکم در کنار نفس های تازه ، گره ها را می گشاید و قفل ها را باز می کند. همان گونه که نمونه اش را در دفاع مقدس شاهد بودیم.

نکته مهم در این مسیر، همدلی بین اعضای این خیزش مردمی و بزرگ است. آغاز این همکاری با ثبت نام و همراهی شما بود و حالا باید به “همبستگی” فکر کرد. همه ما در این سفر باید از هم حمایت کنیم. پس اول باید شناخت ایجاد شود و بعد روی پیوندها و اشتراکات تاکید کنیم. فضای مجازی، محمل مناسبی برای ایجاد و تقویت این حس همدلی و همبستگی است.

قالیباف درباره مقصد مشترک درباره آبادانی کشور گفت: توجه کنیم که مقصد ما مشترک است، مقصد، آبادانی و تحول ساختار مدیریتی کشور در جهت پیشرفت و عدالت در سایه نظام جمهوری اسلامی است و همه ما در این سفر ، با تمام توان تلاش می کنیم به این مقصد برسیم. در ایستگاه مجلس، طبیعتا باید به بازگرداندن مجلس به شان و جایگاه واقعی آن فکر کرد. مجلس ریل گذار اصلی همه تحولات کشور است و ظرفیت های بسیار بالایی در شوون قانونگذاری و نظارت و ایجاد شفافیت در کشور دارد. مجلس اصلاح شود، سرمنشا اصلاحات دیگر خواهد شد.

او هم چنین با اشاره به این که برخی از دوستان سوال می کنند که شاخص مجلس نو چیست و افرادی که می خواهند ذیل این عنوان برای انتخابات مجلس کار کنند، باید چه ویژگی هایی داشته باشند اظهار کرد: من عرض می کنم که وحدت مقصد، شاخص ها را تعیین می کند. طبیعتا اینکه کسی با قالیباف موافق یا مخالف باشد، شاخص نیست. حتی عضو این حزب و آن حزب و این جناح و آن جناح بودن هم شاخص نیست. شاخص اصلی، قبول داشتن مقصد و همراهی در مسیر تحقق این هدف است. حتما برای رسیدن به این مقصد باید از راه های تجربه شده و کهنه دست برداشت، پس باید نوگرا بود. حتما تحقق این مقصد، انرژی و انگیزه بالایی می خواهد. پس باید به جوانان میدان داد.حتما، این هدف مهم با دانش و تخصص به روز محقق می شود، پس باید همسفران متخصص و کارآمد پای در این مسیر بگذارند.طبیعتا رسیدن به این مقصد، از خودگذشتگی نیاز دارد، فعالیت اجتماعی با انگیزه خیرخواهی برای مردم نیاز دارد و اینها فقط از یک روحیه انقلابی ناشی میشود.

وی درمورد استخراج فهرستی بر این مبنا گفت: بر اساس این شاخص ها نامزد ها سنجیده و فهرستی استخراج می شود، یک ساز و کار مناسب برای انتخاب درون گروهی آماده شده که نفرات شایسته و مورد حمایت شما وارد کارزار انتخابات مجلس شوند و حتما تصمیم گیر نهایی هم خود شما خواهید بود. لازم است که به صورت جدی در این روند مشارکت کنید تا زمینه های شکل گیری مجلس نو فراهم آید و گام اول برای شکل گرفتن مجلس انقلابی مورد نظر رهبری برداشته شود.نقش شما دوستان برای تغییر ریل کشور تاریخی است . اعتقاد دارم که چنین تغییراتی می تواند به بهبود کیفیت زندگی مردم منجر شود. ما مجلسی می خواهیم که هم قدرت سیاسی و هم کیفیت فنی مداخله در تصمیم های بزرگ کشور را داشته باشد. مجلسی خلاق که در تعامل میان جامعه و دولت ، توانایی بهبود امور و ارتقای کیفیت زندگی مردم را داشته باشد. مجلسی که توانایی تبدیل خواسته های مردم به تصمیم های منطقی را در خود ببیند. مجلسی که بتواند با توجه به محدویت ها و فرصت ها و امکانات ، ساختار بودجه کشور را تغییر دهد. مجلسی که عدالت را در ساختار و توزیع جلو ببرد. چنین مجلسی مجلس نو است. شما توانایی ساختن چنین مجلسی را دارید.

قالیباف در بخش پایانی صحبت های خودد نیز با اشاره به این که باید به وعده الهی اعتماد داشته باشیم اضافه کرد: من مجددا در پایان تاکید می کنم که ما سفر مهمی را آغاز کردیم و رسیدن به مقصد مطلوب به خود ما بر می گردد. این خیزش بدون حضور موثر شما معنی نخواهد داشت. اگر بدنبال تحول و تغییر هستید، باید بدانید که این تحول و تغییر با حرکت و قدم برداشتن محقق میشود نه با نشستن و نق زدن و انتظار کشیدن برای اینکه دیگری کاری انجام دهد. در مسیر رسیدن به مقصد هر کس هر کار مفیدی که از دستش بر می آید را باید انجام دهد و در کارهای مفید همدیگر حمایت کنیم. مردم را آگاه کنیم. و اعتقاد داشته باشیم به وعده الهی که اگر ما کارمان را درست انجام بدیم و مجاهدانه تلاش کنیم، لطف خدا هم شامل حال این حرکت و خیزش بزرگ خواهد شد.

انتهای پیام /557