مذاکرات قطر ادامه گفتگوها میان ایران و ۴+۱ در وین است
مذاکرات قطر ادامه گفتگوها میان ایران و ۴+۱ در وین است
ما روابط دوجانبه با موضوعات متنوعی با طرف قطری داریم که الان در حال حاضر موضوع مذاکرات فعلی نیست.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: نقش قطر در مذاکرات فعلی فراتر از تسهیل‌گر نخواهد بود و این مساله برای جمهوری اسلامی موضوع مهمی است. به‌هرحال ما میزبانی قطری‌ها را به جهت تمایلی که آن‌ها داشتند پذیرفتیم و فکر می‌کنیم یک میزبان خوب، میزبانی است که بی‌طرف باشد و نقش خود را در قالب تسهیل‌گری انجام دهد.

به گزارش جامعه خبری «بهارستان آنلاین» ؛ ابوالفضل عمویی نماینده مردم تهران و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در رابطه با پرسش‌هایی که درباره تغییر محل مذاکره میان ایران و طرف‌های عضو برجام مطرح می‌شود و همچنین اینکه این تغییر جغرافیا با توجه به رابطه نزدیک قطر با ایران و آمریکا پیام‌آور اتفاق و تحول جدیدی در مسیر مذاکرات است؟، گفت: نقش قطر در مذاکرات فعلی فراتر از تسهیل‌گر نخواهد بود و این مسأله برای جمهوری اسلامی موضوع مهمی است. به‌هرحال ما میزبانی قطری‌ها را به جهت تمایلی که آن‌ها داشتند، پذیرفتیم و فکر می‌کنیم یک میزبان خوب، میزبانی است که بی‌طرف باشد و نقش خود را در قالب تسهیل‌گری انجام دهد.

وی ادامه داد: مهمترین نکته این است که نباید این تحلیل غلط شکل بگیرد که مذاکرات در دوحه چیزی جز مذاکرات ایران و ۴+۱ است، یعنی همانطور که به صورت رسمی هم اعلام شده این مذاکرات صرفاً ادامه مذاکره میان ایران و ۴+۱ در وین است و فقط از این جهت که مکان دسترسی برای هیات‌های مذاکره‌کننده نزدیک‌تر باشد و کشور دیگری برای میزبانی اعلام آمادگی کرده این گزینه میزبانی پس از ابراز تمایل طرف‌های قطری انتخاب شد.

عمویی در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که همیشه مطرح بوده این بود که چرا باید محل مذاکرات بین‌المللی در دنیا ثابت و در چند کشور خاص باشد، بلکه باید این فرصت به همه کشورهایی که تمایل دارند در صلح و امنیت بین‌المللی مشارکت داشته و در موضوعات بین‌المللی نقش‌آفرینی کنند، داده شود.

وی مجدداً تصریح کرد: این نقش‌آفرینی صرفا در قالب تسهیل‌گری مذاکرات است، ما روابط دوجانبه با موضوعات متنوعی با طرف قطری داریم که الان در حال حاضر موضوع مذاکرات فعلی نیست.

انتهای پیام/5413

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین