مسئله اصلی امروز مسئولان کشور اقتصاد است
مسئله اصلی امروز مسئولان کشور اقتصاد است
به هیچ وجه نمی‌گویم دنبال رفع تحریم نباشیم، لکن اساس قضیه این است که کشور را، جوری اداره کنیم که تحریم‌ها ضربه اساسی و مهمی نتواند بزند به آن.

بهارستان آنلاین – رهبر فرزانه انقلاب اسلامی فرمودند: علت طرح مسائل اقتصادی در روز اول سال این است که اولاً به خاطر اهمیت مسئله اقتصاد است یعنی واقعاً اگر در کشور اقتصاد همراه با عدالت به وجود بیاید همه زمینه‌های پیشرفت، فعال خواهد شد و کشور به پیشرفت واقعی خواهد رسید.
به گزارش«بهارستان آنلاین» ؛ سخنرانی تلویزیونی امام خامنه‌ای، رهبر فرزانه انقلاب اسلامی با ملت ایران به‌مناسبت سال نو عصر امروز دوشنبه انجام شد.

گزیده‌ای از بیانات امام خامنه ای را در ادامه می‌خوانید:

شاید در بین اعیاد اول سال و بین ملت‎ها، آمیختگی عید ملی با ذکر و نیایش شاید چیز کم نظیری باشد که عید را مردم این عید ملی را همراه میکنند با دعا و ذکر و نیایش و معنویت و اظهار ارادت به ساحت پروردگار.

کسانی که برای مردم سخن می‌گویند، پیام می‌فرستند، می‌نویسند، تلاش می‌کنند، در مردم امید ایجاد کنند. امید عامل مهم حرکت، عامل مهم پیشرفت است و بحمدالله خدای بزرگ برای ملت ایران موجبات امید را هم فراهم کرده. زمینه‌های امید در بین ملت ما و کشور ما بحمدالله کم نیست. بگذارید دشمنان از امیدواری ملت ایران به خشم بیایند و ان‌شاءالله امید روز به روز در دل ملت ایران افزایش پیدا بکند.

**علت این که بحث اقتصادی را ما در این روز اول سال مطرح می‌کنیم اولاً به خاطر اهمیت مسئله اقتصاد است یعنی واقعاً اگر در کشور اقتصاد همراه با عدالت به وجود بیاید همه زمینه‌های پیشرفت، فعال خواهد شد و کشور به پیشرفت واقعی خواهد رسید یعنی اقتصاد یک چنین نقش محوری‌ای دارد. ثانیاً ما در این ده سال گذشته دهه نود در واقع مواجه بودیم با انباشت چالش‌های اقتصادی، خب انسان به یک نحوی از اینها خلاص بشود، که باید ان‌شاءالله درباره اقتصادی درست فکر کرد درست عمل کرد و حرکت کرد که برای ملت وسایل آسایشی در این زمینه ان‌شاءالله به وجود بیاید. بنابراین بحث اقتصادی را ما از این جهت مطرح می‌کنیم.

**در اقتصاد هم مسئله عمده عبارت است از تولید ملی که اجمالاً عرض کردیم که من در این سه چهار سال اخیر این را در شعار سال، مسئله تولید را تکرار کردم البته دولت‌ها و مسئولین به قدر توان خودشان به قدر همت خودشان با توجه به شرایط بین المللی کارهایی انجام دادند تلاش‌هایی کردند ولیکن امروز مسئله اصلی مسئولین اجرایی کشور دخالت دارند عبارت است از اقتصاد.

اگر ما در کشاورزی شرکت‌های دانش‌بنیان را افزایش بدهیم و دانش را به‌کارگیری کنیم، میتوانیم در امر اصلاح بذر که خیلی مهم است، در تولید محصول کشاورزی، در مورد آبیاری نوین، در مورد شیوه‌های جدید تولید، در مورد بهره‌وری بهتر از آب و خاک، که آب و خاک دو محصول ارزشمندند، که قبلا هم اشاره کردیم که از این‌ها میتوانیم حداکثر استفاده را بکنیم، بهره‌وری را افزایش بدهیم و اینها را اصلاح کنیم.

وقتی که در باب کشاورزی توانستیم این پیشرفت‌ها را به وجود بیاوریم و تحول جدی ایجاد بکنیم این موجب می‌شود که اولاً امنیت غذایی کشور تأمین، حاصل بشود، به دست بیاید. یعنی کشور از لحاظ مسائل غذایی دچار مشکل هیچ‌وقت نشود. هیچ نگرانی‌ای وجود نداشته باشد. ثانیاً درآمد کشاورزان افزایش پیدا کند. خیلی خوب است که ما کشاورزان‌مان درآمدشان افزایش پیدا بکند و به کشاورزی دلگرم بشوند و ادامه بدهند. محصول فوق‌العاده باارزشی است. هم‌چنین معضل کمبود آب را میشود حل کرد.

** در همه بخش‌های دیگر هم چه بخش‌های مربوط به تولید چه بخش‌های مربوط به خدمات همین برکات وجود دارد یعنی حجم محصول افزایش پیدا می‌کند کیفیت بالا می‌رود قیمت تمام شده کاهش پیدا می‌کند. در واقع دانش بنیان کردن تولید بهره‌وری فعالیت‌های اقتصادی را ارتقا می‌دهد.

من سال گذشته در سخنرانی اول سال این مطلب را مطرح کردم که اقتصاد کشور را با مسئله تحریم‌های آمریکایی و امثال اینها گره نزنند. نگویند تا تحریم هست همین است. نه با وجود تحریم آمریکایی‌ها هم می‌شود در زمینه اقتصاد پیشرفت کرد.

خوشبختانه سیاست‌های جدید که در کشور وجود دارد نشان داد که این حرف درست است و همین کار را کردند. با وجود تحریم‌های آمریکایی هم می‌شود تجارت خارجی را رونق داد و افزایش داد، که افزایش پیدا کرد، هم می‌شود وارد قراردادهای منطقه‌ای شد که بحمدالله دولت توانست و وارد شد. هم می‌توان در قضیه نفت و برخی دیگر مسائل اقتصادی و پیشرفت‌ها و ارتقاهایی دست پیدا کرد و به وضعیت بهتری رسید که بحمدالله این‌ها اتفاق افتاده، با این که تحریم آمریکا هم سرجایش هست.

** البته بنده به هیچ وجه نمی‌گویم دنبال رفع تحریم نباشیم، نه بارها هم گفتیم کسانی که دارند تلاش می‌کنند در این زمینه اشکال نداره دنبال کنند. لکن اساس قضیه این است که کشور را، جوری اداره کنیم که تحریم‌ها ضربه اساسی و مهمی نتواند بزند به آن. حالا تحریم ممکن است یک خدشه‌های ایجاد بکند اما نتواند یک ضرر بزرگ و زیان بزرگی را به اقتصاد کشور بزند.

انتهای پیام/4685

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین