مسکن موتور محرکه اقتصاد محسوب می‌شود اما دولت آنرا تقریباً تعطیل کرده است
مسکن موتور محرکه اقتصاد محسوب می‌شود اما دولت آنرا تقریباً تعطیل کرده است
دولت بخش مسکن را تقریباً تعطیل کرده است در صورتی که مسکن در دنیا موتور محرکه اقتصاد محسوب می‌شود و زمانی که این بخش فعال باشد ۱۸۰ کارخانه به طور مستقیم و ۲۰۰ تا ۳۰۰ کارخانه هم به صورت غیرمستقیم وارد کار می‌شود.

بهارستان انلاین – رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: امروز هزینه ایجاد یک پول ۱۰۰ تومانی ۳۰۰ تومان می‌شود، چاپ پول در وضعیت کنونی هزینه زیادی دارد که با حذف چهار صفر این هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کند، بنابراین باید سریعتر اجرا شود.

به گزارش بهارستان آنلاین ، محمود بهمنی درباره تصویب لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در هیات دولت خاطرنشان کرد: واحد پولی ما شرایط خوبی ندارد، ما در بانک مرکزی از سال ۸۹ کار زیادی بر روی حذف صفر انجام دادیم و تیم‌هایی را به کشورهایی چون ترکیه، اندونزی و ایتالیا که تجربه حذف صفر داشتند، فرستادیم.

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر لزوم حذف چهار صفر از پول ملی گفت: امروز اگر از کسی یک ریالی یا ۱۰ ریالی یا ۱۰۰ ریالی بخواهند کسی این پول را ندارد بنابراین این نمی‌تواند واحد پول ما باشد، نکته مهمتر اینکه اگر ۱۰۰ سکه ۱۰۰ ریالی را در ترازو بگذاریم ارزش فلز آن از خود پول بیشتر می‌شود، یک واحد پول ما یک ۱۲۰ هزارم یک ارز خارجی است در صورتی که ارزش پول ما بیشتر از اینهاست بنابراین می‌طلبد که چهار صفر هر چه زودتر حذف شود؛ و باید ظرف شش ماه تا یکسال اجرایی شود.

بهمنی در خصوص اینکه در صورت حذف چهارصفر سرنوشت اسکناس و سکه‌های ۵۰۰ تومانی چه خواهد شد؟ گفت: واحد پولی در ساختار جدید مانند دلار به ۱۰۰ قسمت تقسیم خواهد شد، ما در بانک مرکزی «دریک» را برای واحد پولی جدید پس از حذف چهار صفر پیشنهاد داده بودیم بنابراین ۵۰۰ تومانی فعلی نیم واحد پول جدید خواهد شد مانند گذشته که یک واحد ۱۰۰ دینار معادل دو ۱۰ شاهی بود و چهار شاهی که سنار گفته می‌شد و …

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به مشکلاتی که اخیراً در حوزه مسکن به وجود آمده است هم گفت: دولت بخش مسکن را تقریباً تعطیل کرده است در صورتی که مسکن در دنیا موتور محرکه اقتصاد محسوب می‌شود و زمانی که این بخش فعال باشد ۱۸۰ کارخانه به طور مستقیم و ۲۰۰ تا ۳۰۰ کارخانه هم به صورت غیرمستقیم وارد کار می‌شود.

بهمنی با بیان اینکه بخش مسکن باید شدیداً رونق پیدا کند، گفت: اگر عرضه مسکن اضافه شود مشکل حل خواهد شد، چند سال ساخت مسکن را بد تلقی کردیم، ما چهار میلیون و ۲۰۰ هزار مسکن مهر ساختیم حتی یک ریال از این پول‌ها سوخت نشد، چون مسکن تا زمان تسویه در گرو بانک است.

وی در پایان از وجود ۶۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه‌کاره در کشور خبر داد و گفت: به عنوان نمونه جاده هشتگرد-طالقان ۲۰ سال و قطار تهران-هشتگرد ۱۲ سال متوقف بوده‌اند و در دو سال اخیر روند ساخت آن‌ها دوباره شروع شده است.

انتهای خبر/433