مصرف بی‌رویه قهوه ارتباط معنا داری با کوچک شدن حجم مغز و بیماری‌ آلزایمر دارد
مصرف بی‌رویه قهوه ارتباط معنا داری با کوچک شدن حجم مغز و بیماری‌ آلزایمر دارد
نوشیدن بیش از شش فنجان قهوه در روز ممکن است شما را در معرض خطر بیماری‌های مغزی مانند زوال عقل و سکته مغزی قرار دهد.

خوردن قهوه برای مردم برخی از کشورها جزو عادت‌های روزانه محسوب می‌شود اما زیاده روی در هر کاری مضر است، اخیرا دانشمندان استرالیایی طی تحقیقات خود یافته‌های جالبی درباره اثرات سوء مصرف بی‌رویه قهوه پیدا کرده‌اند

به گزارش جامعه خبری «بهارستان آنلاین» ؛ محققان استرالیایی در یک مطالعه بزرگ و کم‌نظیر متوجه شدند که مصرف بی‌رویه قهوه ارتباط معنا داری با کوچک شدن حجم مغز و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند آلزایمر دارد.

مرکز دقت‌سنجی سلامت استرالیا در انستیتوی تحقیقات پزشکی و بهداشتی استرالیا جنوبی و تیمی از محققان بین‌المللی مجری این پروژه علمی بودند. ارزیابی اثرات قهوه بر روی مغز ۱۷ هزار و ۷۰۲ نمونه موجود در بیوبانک (بانک اطلاعات بیولوژی) بریتانیا بین ۳۷ تا ۷۳ سال نشان داد کسانی که بیش از شش فنجان قهوه در روز می‌خورند، ۵۳ درصد خطر ابتلا به زوال عقل را دارند.

کیتی فام، محقق ارشد مرکز دقت سنجی سلامت استرالیا می‌گوید که این تحقیق دیدگاه مهمی را درباره بهداشت عمومی ارائه می‌کند.

فام اضافه می‌کند: «قهوه از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان است. با این وجود که مصرف جهانی آن بیش از ۹ میلیارد کیلوگرم در سال است، بسیار اهمیت دارد ما از پیامدهای بالقوه سلامتی آن مطلع شویم.»

وی درباره این تحقیق تاکید می‌کند: «این مطالعه گسترده‌ترین تحقیق درباره ارتباط بین قهوه و اندازه‌گیری حجم مغز، خطرات زوال عقل و خطرات سکته مغزی است. همچنین بزرگترین مطالعه برای بررسی داده‌های تصویربرداری حجمی از مغز و طیف وسیعی از عوامل مخدوش کننده است.»

وی اضافه می‌کند: «با در نظر گرفتن تمام تغییرات احتمالی، ما همواره دریافتیم که مصرف زیاد قهوه به طور قابل توجهی با کاهش حجم مغز مرتبط است. در واقع نوشیدن بیش از شش فنجان قهوه در روز ممکن است شما را در معرض خطر بیماری‌های مغزی مانند زوال عقل و سکته مغزی قرار دهد.»

زوال عقل بر حافظه، تفکر، رفتار و توانایی انجام کارهای روزمره تاثیر می‌گذارد. هر ساله حدود ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا می‌شوند. در استرالیا زوال عقل دومین علت اصلی مرگ با تخمین ۲۵۰ نفر در هر روز است.

سکته مغزی نیز بیماری‌ای است که در آن خون رسانی به مغز با اختلال روبرو می‌شود و در نتیجه باعث کمبود اکسیژن، آسیب مغزی و از بین رفتن عملکرد می‌شود. از هر چهار بزرگسال بالای ۲۵ سال در سطح جهان، یک نفر در طول زندگی خود سکته می‌کنند.

پروفسور الینا هیپونن محقق ارشد و مدیر مرکز دقت سنجی سلامت استرالیا می‌گوید گرچه این خبر ممکن است برای دوستداران قهوه تلخ باشد اما همه چیز در مورد یافتن تعادل است، بین آنچه می‌نوشید و آنچه برای سلامتی مفید است.

وی اضافه می‌کند: «این تحقیق شناختی حیاتی در مورد مصرف زیاد قهوه و سلامت مغز را ارائه می‌کند چراکه مانند بسیاری دیگر از موارد زندگی، رعایت اصول اعتدال مهم است.»

پروفسور الینا هیپونن محقق ارشد و مدیر مرکز دقت سنجی سلامت استرالیا تاکید می‌کند: «این داده‌ها نشان می‌دهد که مصرف زیاد قهوه می‌تواند بر سلامت مغز تاثیر بگذارد. گرچه ساز و کار دقیق آن مشخص نیست اما یک کار ساده که می‌توانیم انجام دهیم این است که بدن را هیدراته نگه داریم و یادمان باشد که کنار فنجان قهوه کمی آب نیز بنوشیم.»

وی درباره استاندارد مصرف قهوه گفت: «مصرف معمول روزانه قهوه چیزی بین یک یا دو فنجان است. البته اندازه‌گیری‌های واحد ممکن است متفاوت باشد. با این حال اگر متوجه شدید که مصرف قهوه شما از بیش از شش فنجان در روز در حال افزایش است، زمان آن فرا رسیده که در مورد نوشیدنی بعدی خود تجدیدنظر کنید.»

در این تحقیق دانشگاه آدیس‌آبابا اتیوپی، کمبریج بریتانیا، اکستر بریتانیا و موسسه آلن تورینگ بریتانیا حضور داشته‌اند.

نتایج این تحقیق در مجله علوم اعصاب تغذیه منتشر شده است.

انتهای پیام/5288

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین