معمای کشف محل اصابت یک موشک مرموز در کره ماه ؟
معمای کشف محل اصابت یک موشک مرموز در کره ماه ؟
مدار گرد Lunar Reconnaissance Orbiter ناسا اخیراً محل اصابت موشکی را بر روی ماه شناسایی کرده است که از دو حفره تشکیل شده است.

بهارستان آنلاین – اخترشناسان اواخر سال گذشته بدنه موشکی را کشف کردند که به سمت ماه در حرکت بود. این بدنه موشک گویا در تاریخ ۴ مارس به ماه برخورد کرد، اما مدارگرد ناسا بعد‌ها حفره‌ای را بر روی سطح ماه شناسایی کرد که گفته می‌شد محل اصابت همین موشک سرگردان بود، اما محل برخورد ظاهری بسیار متفاوت از آثار بجای مانده از چنین برخورد‌هایی داشت.

به گزارش جامعه خبری «بهارستان آنلاین» ؛ در کمال تعجب، مدارگرد Lunar Reconnaissance ناسا، حفره‌ای دوگانه از یک برخورد را کشف کرد که دهانه شرقی آن (قطر ۱۸ متر، حدود ۱۹.۵ یارد) بر روی یک دهانه غربی (قطر ۱۶ متر، حدود ۱۷.۵ یارد) قرار گرفته بود. دهانه دوگانه امری غیر طبیعی محسوب می‌شود و ممکن است حاکی از آن باشد که بدنه موشک دارای جرم‌های بزرگ در هر دو سمت آخود است.

اخترشناسان می‌گویند به طور معمول یک موشک مصرف شده دارای جرم متمرکز در انتهای موتور است و بقیه موشک عمدتاً از یک مخزن سوخت خالی تشکیل شده است. از آنجایی که منشا بدنه موشک نامشخص است، ماهیت دوگانه دهانه ممکن است نشان دهنده هویت آن باشد هرچند این بدان معنا نیست که به راحتی تشخیص داد که منشا این موشک از کجا بوده است.

تاکنون هیچ برخورد دیگری توسط بدنه موشک با سطح ماه باعث ایجاد دهانه‌های دوگانه نشده است. چهار دهانه‌ای که قبلا توسط موشک‌های آپولو SIV-B ایجاد شدند تا حدودی نامنظم بودند (آپولو ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۷) و همچنین به طور قابل توجهی بزرگتر (بیشتر از ۳۵ متر، حدود ۳۸ یارد) از هر یک از دهانه‌های دوگانه بودند؛ بنابراین هنوز این معما مطرح است که چه نوع موشکی و از چه مبدای به ماه رسیده و توانسته چنین حفره‌های عجیبی را بر روی سطح ماه ایجاد کند.

انتهای پیام/5399

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین