من دنبال جنگ نیستم/تحریم‌ها علیه ایران بیشتر می‌شوند
من دنبال جنگ نیستم/تحریم‌ها علیه ایران بیشتر می‌شوند
رئیس جمهور آمریکا در در پاسخ به این پرسش که چه شرطی برای مذاکره دارد گفت: «تا جایی که به من مربوط می‌شود هیچ. هیچ پیش شرطی.»

بهارستان آنلاین – رئیس جمهور آمریکا در گفتگویی با شبکه تلویزیونی «ان بی سی» همزمان با تهدید ایران به جنگ، اعلام کرد هیچ پیش شرطی برای مذاکره ندارد.

به گزارش خبرنگار بهارستان آنلاین ، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، درباره درگیری نظامی با ایران گفت: «من دنبال جنگ نیستم، اما اگر اتفاق بیافتد چنان ویرانگر خواهد بود پیش از این دیده نشده است. اما من دنبال آن نیستم. البته شما نمی‌توانید سلاح هسته‌ای داشته باشید. می‌خواهید گفتگو کنید؟ خوب. در غیر این صورت در سه سال آینده اقتصاد بدی خواهید داشت.»

ترامپ همچنین ارسال پیام به رهبران ایران پس از سرنگونی پهپاد را رد کرد و آن را «خبر جعلی» خواند.

رئیس جمهور آمریکا با بیان این که تحریم‌ها علیه ایران بیشتر می‌شوند، مدعی شد که اقتصاد این کشور همین حالا هم «در هم شکسته» است.

او گفت: باور دارد که مقامات ایران خواهان مذاکره اند و تاکید کرد که هرگونه توافقی درباره سلاح هسته‌ای خواهد بود. او همچنین با بیان اینکه توافق هسته‌ای ایران ناقص است چرا که محدودیت‌های اعمال شده طی ۱۰ تا ۱۵ سال برداشته می‌شوند، مدعی شد ایران برجام را نقض کرده است، چون که اجازه بازرسی از اماکن بسیاری را نمی‌دهد.

ترامپ همچنین در پاسخ به منتقدان سیاست خروج از خاورمیانه گفت که او تنها به حفاظت از اسرائیل و عربستان سعودی متعهد است و اضافه کرد: «نگاه کنید، عربستان سعودی چیز‌هایی به ارزش ۴۰۰ میلیارد دلار از ما خریده است. این خیلی خوب است.»

رئیس جمهور آمریکا درباره این که می‌خواهد با رهبر ایران مذاکره کند یا با رئیس جمهور گفت: «برای من فرقی ندارد. آن چیزی که به نتیجه برسد می‌خواهم. آن‌ها نمی‌توانند سلاح هسته‌ای داشته باشند. [مذاکره]درباره تنگه نیست. می‌دانی چین ۹۱ درصد نفتش را از تنگه‌ها می‌گیرد. ما حتی نیازی به تنگه‌ها نداریم.»

ترامپ با رد اینکه پیام کتبی یا شفاهی از طریق آبه شینزو، نخست وزیر ژاپن، به ایران رسانده باشد، مدعی شد که طبق گفته‌های آبه ایرانی‌ها به او روی آورده اند و گفته اند: «ما با ترامپ چه کنیم؟ آیا می‌توانیم توافق کنیم؟ آیا کاری می‌شود کرد؟»

ترامپ ادامه داد: «پس آن‌ها سراغ نخست وزیر آبه رفتند. سپس او با من تماس گرفت. من گفتم این پیام را برسان: نمی‌توانید سلاح هسته‌ای داشته باشید؛ و به جز آن می‌توانیم بنشینیم و توافق کنیم. اما نمی‌توانید سلاح هسته‌ای داشته باشید.»

رئیس جمهور آمریکا در در پاسخ به این پرسش که چه شرطی برای مذاکره دارد گفت: «تا جایی که به من مربوط می‌شود هیچ. هیچ پیش شرطی.»

تاکید رئیس جمهور آمریکا بر توافق بر سر سلاح هسته‌ای در حالی تکرار می‌شود که مایک پومپئو، وزیر خارجه این کشور، مسائل دیگر از جمله برنامه موشکی، نفوذ منطقه‌ای و مسائل حقوق بشری را از جمله شروط توافق ذکر کرده است.

البته درخواست ترامپ برای مذاکره بر سر سلاح هسته‌ای در گفتگوی امروز مایک پنس، معاون رئیس جمهور، با «سی ان ان» هم تکرار شد. پنس گفت: «رئیس‌جمهور بار‌ها گفته است که کاملا آماده است بدون پیش‌شرط با آن‌ها مذاکره کند. اما یک پیش‌شرط هست، آن هم اینکه آن‌ها باید از سلاح اتمی دست بردارند. می‌شنویم که ایران می‌گوید که می‌خواهد ظرف چند روز از سقف غنی‌سازی برجام فراتر رود، این قابل قبول نیست.»

دونالد ترامپ درباره فروش سلاح به عربستان سعودی که منجر به یک فاجعه انسانی شده است هم تقصیر را به گردن ایران انداخت و گفت: «این [جنگ]به پایان می‌رسد. در هر صورت، چه کسی عامل آن است؟ اگر به آن نگاه کنید، ایران به یمن رفت. آن‌ها شروع کردند به شلیک راکت به عربستان سعودی. عربستان سعودی مجبور بود از خودش حفاظت کند. اما این، این یک میلیون و شاید هم بیشتر شغل است. آن‌ها مقدار زیادی، تجهیزات نظامی به ارزش ۱۵۰ میلیارد دلار می‌خرند، و در هر حال، ما استفاده می‌کنیم.»

رئیس جمهور آمریکا ضمن طفره رفتن از اظهارنظر درباره این که آیا حاضر است به خاطر قتل جمال خاشقجی به عربستان سعودی فشار بیاورد و به «اف بی آی» اجازه تحقیق بدهد، باز هم پای ایران را وسط کشید: «ایران هر روز افراد خیلی خیلی زیادی را می‌کشد. کشور‌های دیگر در خاورمیانه [همچین کاری می‌کنند]، این یک جای خصومت آمیز است. این یک جای تبهکارانه و خصومت آمیز است. اگر می‌خواهید به عربستان سعودی نگاه کنید، به ایران نگاه کنید، به دیگر کشور‌ها نگاه کنید، نمی‌خواهم اسم بیاورم، و یک نگاه بیاندازید به آنچه رخ می‌دهد؛ و من فقط می‌گویم آن‌ها در یک دوره زمانی ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیارد دلار [برای خرید سلاح از آمریکا]هزینه کردند.»

انتهای پیام / 240