موضوع گیری شخصیت های داخلی و خارجی درباره تحریم ظریف
موضوع گیری شخصیت های داخلی و خارجی درباره تحریم ظریف
اعلام تحریم ظریف از سوی واشنگتن با واکنش ها مقامات ، سازمان ها و همچنین موضوع گیری شخصیت های داخلی و خارجی قرار گرفته است.

امیرحسین عصاریان : وزارت خزانه داری آمریکا بامداد پنجشنبه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان را در فهرست تحریمی خود قرار داد. در این اطلاعیه که روز چهارشنبه دفتر کنترل دارایی های خارجی خزانه داری آمریکا آنرا منتشر نمود دلیل تحریم وزیر خارجه کشورمان را تبعیت مستقیم یا غیر مستقیم از رهبر معظم انقلاب اسلامی اعلام کرده است اما از سوی دیگر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در پیامی توییتری با مطرح کردن ادعاهایی به تحریم شدن وزیر امور خارجه ایران از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا موضع گیری کرده و با اشاره به اعمال تحریم‌های چندی پیش رئیس جمهور آمریکا علیه رهبر معظم انقلاب، ظریف را مدافع مهم رهبری دانست.بنابراین این اقدام خصمانه آمریکا عملا احتمال هرگونه دیپلماسی را از بین می‌برد، و خطری جدی برای صلح و امنیت جهان است که این رویکرد با واکنش رسانه های دنیا و شخصیت های مختلف روبرو شده است که در ادامه برخی از آنها را می خوانید:

به گزارش بهارستان آنلاین، دکتر حسن روحانی رئیس جمهور که در شورای اداری آذربایجان شرقی که در نمایشگاه بین‌المللی تبریز برگزار شد در واکنش به اقدام خزانه داری آمریکا علیه ظریف و با اشاره به اینکه دولتی که خود را ابرقدرت جهان می داند از مصاحبه وزیر خارجه ما می ترسد، گفت: ارکان کاخ سفید از سخنان منطقی یک انسان دانشمند دیپلمات آگاه می لرزد و این سخنان سران آمریکا را نگران می کند.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان بلافاصله پس از قرار گرفتن در فهرست تحریم‌های آمریکا توئیت کرد : دلیلی که بر اساس آن ایالات متحده مرا تحریم کرد این است که من “سخنگوی اصلی ایران در سرتاسر جهان هستم”. آیا حقیقت این قدر دردناک است؟»

ظریف افزوده که این تحریم‌ها «هیچ اثری روی او و خانواده‌اش نخواهد گذاشت» چرا که «او هیچ دارایی یا منافعی در خارج از ایران ندارد».

وزیر خارجه کشورمان در پایان نوشته است: «ممنون که مرا تهدیدی بزرگ برای دستور کارتان دانستید.»

سید عباس موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان نیز در صفحه توییتر خود در این ارتباط نوشت :« اوج تناقض و حماقت رهبران آمریکا آنجاست که بارها دکتر ظریف را در سیاست ایران کاره‌ای نمی دانند اما با نابخردی محض دست به تحریم او می زنند آمریکایی هااز منطق دکتر ظریف و هنر مذاکراتی او به شدت واهمه دارند.»

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در بیانیه‌ای تحریم وزیر امور خارجه کشورمان توسط آمریکا را محکوم، و تأکید کرد: آمریکایی‌ها با تحریم وزیر محترم امور خارجه بار دیگر عصبانیت خود از پژواک گفتمان الهام‌بخش و ضداستکباری انقلاب اسلامی را نمایان کردند.

همچنین اتحادیه اروپا در واکنش به تصمیم دولت آمریکا برای اعمال تحریم بر «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران، از این تصمیم ابراز تاسف کرد.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، سخنگوی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف از تحریم ظریف، اعلام کرد که علی‌رغم تصمیم جدید آمریکا، به همکاری با وزیر خارجه ایران ادامه می‌دهد.

در همین حال وزارت خارجه آلمان نیز تصمیم آمریکا در تحریم ظریف را مغایر راه‌‌کارهای دیپلماتیک خواند و از ادامه کار و تماس با وزیر خارجه ایران خبر داد. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، گفت: حفظ توافق هسته‌ای روز به روز دشوارتر می‌شود.

لازم به ذکر است آمریکا در سفر اخیر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک برای شرکت در نشست سازمان ملل محدودیت‌هایی را برای تردد او وضع کرده بودند که وی فقط می‌توانست به دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل، ساختمان سازمان ملل و همچنین محل اقامت خود در نیویورک تردد داشته باشد.

حال این اقدام در این شرایط نشان دهنده آن است که آمریکا تمایلی به گفتگو ندارد.

انتهای پیام/ 424