می توان با ایجاد عزم ملی کشور را از چالش های مختلف عبور داد/ کشور را باید با دید ملی اداره کنیم
می توان با ایجاد عزم ملی کشور را از چالش های مختلف عبور داد/ کشور را باید با دید ملی اداره کنیم
سرمایه گذاری در تولید و بورس در یک سال گذشته زیان ده شده است. در حالیکه دلالی در بخش مسکن 45 درصد و دلالی در بخش ارز و طلا بیش از 30 درصد سود دارد.

کارشناس ارشد اقتصادی درباره علل آسیب پذیر بودن نظام برنامه ریزی در کشور گفت : در برنامه ریزی های مختلفی که در طول دهه های گذشته شاهد آن بودیم تاثیر یک تصمیم و تغییر یک متغیر و تاثیر آن بر سایر متغیرها و ریز متغیرها دیده نشده است. از این بابت نظام برنامه ریزی به شدت آسیب دیده است.

دولت معتقد است نهضت ملی مسکن به دلیل عدم استفاده از خط اعتباری بانک مرکزی، به تورم دامن نمی‌زند اما برخی کارشناسان اقتصادی معتقد هستند در صورت اجرای این طرح، اقتصاد تورم‌های سطح بالا را تجربه خواهد کرد پیرامون این موضوع خبرنگار جامعه خبری تحلیلی «بهارستان آنلاین»با دکترحسین محمودی اصل کارشناس ارشد مسائل  اقتصادی و دبیر کارگروه اقتصاد و سرمایه کمیسیون اقتصادی مجلس به گفتگو پرداخته است که در ادامه می خوانید:  

دبیر کارگروه اقتصاد و سرمایه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در شرایط تورمی با وجود تحریم ها نمی شود که بدون پرداخت بدهی دولت به بانکها، انتظار تزریق 360 هزار میلیارد تومان به بخش مسکن را داشت؛ تصریح نمود: با وجود کسری بودجه، پرداخت بدهی دولت به بانکها چاپ پول را به دنبال دارد. از سوی دیگر کاهش ذخیره قانونی، خود نیز افزودن بر حجم نقدینگی خواهد بود. بنابراین وعده کاهش تورم از طریق کاهش رشد پایه پولی و رشد نقدینگی از یک سو و تزریق 360 هزار میلیارد تومان از سوی دیگر به طور همزمان امکان پذیر نخواهد بود.

وی با بیان اینکه بایستی واقع بینانه با مسائل روبرو شد؛ گفت : به نظر می رسد راه حل معقول توجه به تعریف تورم است. چراکه به جز افزایش پایه پولی و نقدینگی، اهرم تاثیرگذار بسیار مهمی وجود دارد که مورد غفلت قرار گرفته است.

محمودی اصل تورم  را حاصل ناترازی در رشد نقدینگی و رشد تولید دانست و ادامه داد : اگر به میزان پول تزریقی کالا موجود نباشد تورم اتفاق می افتد. اما اگر متناسب با تزریق نقدینگی، تولید رشد کند، رشد و رونق تولید و کاهش تورم می تواند اتفاق بیفتد.

این کارشناس ارشد مسائل  اقتصادی ادامه داد :  مشکل اصلی این است که دولت در صدد تجمیع تمام اضداد در کنار هم است. هم افزایش حقوق کارگران، هم رشد نقدینگی، هم افزایش قیمتهای جهانی و هم تثبیت قیمتها با هم در یک مقوله نمی گنجد.

وی با بیان اینکه بایستی متناسب با افزایش هزینه تولید، قیمتها در یک بازار رقابتی مانند بورس کالا در یک شرایط شفاف کشف شود؛ گفت:  با تثبیت قیمت و قیمت گذاری دستوری، تولید با وجود تحمل تورم 40 درصدی زیان ده شده و زمین گیر می شود.

دبیر کارگروه اقتصاد و سرمایه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت : با کاهش نقدینگی حجم تولید هم به شدت کاهش پیدا می کند و ضمن کمبود کالا در دوره بعد، تعدیل نیرو و حتی کاهش مالیات ها رخ می دهد. چراکه بخش اعظم مالیات از بخش های شفاف و ثبت شده که عموما واحدهای تولیدی هستند وصول می شود.

محمودی اصل با تاکید بر اینکه دولت بایستی ضمن کمک به کاهش ناترازی ها با بهبود فضای اقتصادی از منابع مردمی در جهت تامین مالی تولید مسکن استفاده کند؛ گفت: برای جذب منابع، کاهش ریسک و سود معقول مورد انتظار است لذا برای کاهش ریسک و افزایش سود تولید، بایستی با قوانین مالیاتی و رصد دقیق و سامانه ای، بخش دلالی محدود و تحت فشار مالیاتی قرار گیرد. همچنین باید با رویکرد کالای سرمایه ای بودن بخش مسکن مقابله کرد.

این کارشناس ارشد مسائل  اقتصادی در ادامه گفت : در چنین حالتی دولت با ایجاد مشوق های لازم منابع می تواند به راحتی به سمت بخش تولید مسکن جذب شود. در شرایط فعلی سرمایه گذاری در تولید و بورس در یک سال گذشته زیان ده شده است. در حالیکه دلالی در بخش مسکن 45 درصد و دلالی در بخش ارز و طلا بیش از 30 درصد سود دارد.

محمودی اصل با بیان اینکه در این شرایط نه تنها نمی توان به رونق تولید و جذب منابع امید داشت، بلکه باید به حال اقتصاد کشور گریست؛ خاطرنشان کرد :  در کشوری با چنین چالش ها و ابر چالش ها باید از تمام ظرفیت منابع انسانی استفاده کرد این در حالی است که دولتها با تیم های محدود و صرفا مورد اعتماد همکاری می کنند و بخش بسیار کوچکی از ظرفیت های منابع انسانی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی در خاتمه اظهار کرد: کافی است کشور را با دید ملی اداره کنیم. به دنبال افراد توانمند باشیم. روابط را کنار بگذاریم و از تمام ظرفیت کشور استفاده کنیم. می توان با ایجاد عزم ملی کشور را از چالش های مختلف عبور داد.

انتهای پیام/6055
  • منبع خبر : بهارستان آنلاین