نشست سه گانه آمریکا، روسیه و اسرائیل با موضوعیت ایران در قدس اشغالی
نشست سه گانه آمریکا، روسیه و اسرائیل با موضوعیت ایران در قدس اشغالی
طرف های سه گانه در این جلسه به دنبال نقشه راهی هستند که میان پیشنهادهای وسوسه انگیز آمریکا و متحدانش به مسکو از یک طرف و تعهد روسیه به اقدامات ملموس در خصوص نقش ایران و کاهش حضور نظامی این کشور در سوریه ارتباط برقرار کنند.

بهارستان آنلاین- روزنامه سعودی الشرق الاوسط خبر داد : نشست سه گانه با حضور جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا، نیکولای پاتروشف و مئیر بن شبات همتایان روسی و اسرائیلی وی در روزهای آتی در قدس اشغالی برگزار می شود که اولین جلسه در نوع خود بین نمایندگان سه کشور حاضر در پرونده سوریه محسوب می شود و بیشتر هدف از این نشست ترتیبات اخراج ایران از سوریه می باشد.

به گزارش بهارستان آنلاین ، روزنامه الشرق الاوسط به نقل از آنچه منابع دیپلماتیک غربی خوانده، آورده است: آینده حضور ایران در سوریه موضوع اصلی این نشست خواهد بود که عنوان “بررسی امنیت منطقه” در خاورمیانه را به یدک می کشد.

این روزنامه به نقل از همین منابع آورده است: جلسه مذکور بنا بر تفاهم میان دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین بر سر «اعطای اولویت به تضمین امنیت اسرائیل» در نشست هلسینکی برگزار می شود که جولای سال گذشته در فنلاند برگزار شد.

روزنامه مذکور در ادامه مدعی شد: از آن زمان تاکنون رایزنی های میان آمریکا و روسیه در این خصوص ادامه داشته و به مبادله اخراج نیروهای معارضان و گروههای وابسته به ایران از جنوب سوریه در ازای بازگشت نیروهای دولتی به جنوب سوریه و بازگشت نیروهای سازمان ملل به منطقه حائل در جولان اشغالی منتهی شده است.

الشرق الاوسط در ادامه ادعاهایش به نقل این منابع آورده است: واشنگتن معتقد است که ابزار نفوذ برای گفتگو با مسکو درباره تفاهم با تل آویو بر سر بیرون کردن ایران از سوریه و تضعیف نفوذ این کشور رادر اختیار دارد و ابزارهای نفوذ شامل تصمیم ترامپ مبنی بر باقی ماندن نیروهایی آمریکایی در شرق فرات، مشارکت کشورهای اروپایی نظیر فرانسه، انگلیس و آلمان در ائتلاف بین المللی در شرق سوریه، مانع تراشی در برابر هرگونه عادی سازی روابط با دمشق، بازسازی سوریه و یا مشروعیت سیاسی دولت سوریه پیش از اتخاذ اقدامات مشخص نظیر کاهش نقش ایران در سوریه است.

روزنامه مذکور در پایان نوشته است: طرف های سه گانه در این جلسه به دنبال نقشه راهی هستند که میان پیشنهادهای وسوسه انگیز آمریکا و متحدانش به مسکو از یک طرف و تعهد روسیه به اقدامات ملموس در خصوص نقش ایران و کاهش حضور نظامی این کشور در سوریه ارتباط برقرار کنند.

به نقل از این روزنامه، طرف آمریکایی به لزوم خروج همه نیروهای خارجی از سوریه و بازگشت اوضاع به وضعیت پیش از سال ۲۰۱۱ میلادی پس از فرایند سیاسی معتقد است و بر این باور است که قادر به تحقق این موضوع از طریق نشان دادن اهرم های فشار موجود در نزد خود هست.

انتهای پیام / 202