نظام تصمیم‌گیری نیازمند یک نگرش همه‌جانبه است / امروزه بیشتر برنامه‌های توسعه ی ما، سیاست زده‌اند
نظام تصمیم‌گیری نیازمند یک نگرش همه‌جانبه است / امروزه بیشتر برنامه‌های توسعه ی ما، سیاست زده‌اند
شهرستان قصرشیرین پتانسیل های بزرگی دارد که نظام، دولت و تمامی مسئولان باید تمام توان خود را برای آبادانی و عمران این منطقه مرزی به کار گیرند تا هر چه زودتر شاهد رفع محرومیت از این شهرستان باشیم.

عضو سابق شورای سیاستگزاری روابط عمومی صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به موقعیت راهبردی شهرستانهای قصرشیرین ، سرپلذهاب و گیلانغرب و مرز مشترک ۱۸۶ کیلومتری آن با کشور عراق گفت:  این شهرستانها  پتانسیل های بزرگی دارند که دولت و تمامی مسئولان باید تمام توان خود را برای آبادانی و عمران این مناطق مرزی به کار گیرند تا هر چه زودتر شاهد رفع محرومیت از این شهرستانها باشیم.

مهندس جواد بیگمرادی در گفتگوی اختصاصی با بهارستان آنلاین ؛ توسعه کشاورزی و باغداری و کشت گلخانه ای را از زمینه های ایجاد اشتغال پایدار و بهبود وضعیت معیشت مرزنشینان و همچنین توسعه بخش گردشگری شهرستان های قصر شیرین، سرپلذهاب و گیلانغرب برشمرد و خاطر نشان کرد : توسعه کشت گلخانه‌ای راهکار ادامه حیات کشاورزی است ودارای مزایای زیادی از جمله فرصت مناسب برای اشتغال فارغ‌التحصیلان کشاورزی و سایر رشته‌های مربوطه، تولید محصولات با کیفیت مناسب و با شاخص‌های صادراتی، صرفه‌جویی در مصرف آب در مقایسه با روش‌های سنتی و افزایش درآمد و ارز آوری بیشتر در بخش کشاورزی است.

بیگمرادی با اشاره به اهداف کلان توسعه در کشور کاهش بیکاری و توسعه فعالیت های شغلی را به ویژه در مناطق مرز نشین از طریق احیای پتانسیل های پنهان این مناطق از مهمترین اهداف بیانیه گام دوم انقلاب برشمرد ؛ و تاکید نمود : توسعه باید متناسب با موقعیت جغرافیایی منطقه باشد و محورهای توسعه در شهرستان های قصر شیرین، سرپلذهاب و گیلانغرب باید با بستر سازی برای جذب سرمایه گذار، توسعه پایدار از طریق کشاورزی و خروج از کشاورزی سنتی به صنعتی، فراهم سازی زیرساخت های گردشگری به ویژه در مناطق مرزنشین و رعایت الگو های مناسب فراهم شود.

وی توسعه نا متوازن و بی توجهی به مقوله توسعه پایدار را از مهمترین عوامل وجود محرومیت در شهرستان های قصر شیرین، سرپلذهاب و گیلانغرب و به ویژه کشور برشمرد و تصریح نمود : نظام تصمیم‌گیری نیازمند یک نگرش همه‌جانبه است . ما در بیشتر دوره های مجلس یک پارادایم مشخصی نداشته‌ایم، به همین دلیل است که فراز و نشیب در سیاست‌گذاری و عملکرد ما بسیار گسترده بوده است بنابراین باید بیشتر از اینکه به سمت قانونگذاری برویم مجلس آینده را ملزم به مرور و اصلاح و بازنگیری در قوانین جاری کشور نماییم .

بیگمرادی با تاکید بر اینکه حمایت از تولید باید بر مبنای حمایت از بنگاه های کوچک و زود بازده باشد؛ گفت :  بنگاه های کوچک و متوسط به این جهت دارای اهمیت هستند که عمده اشتغالزایی در آن ها صورت می پذیرد، بنابراین باید برنامه ریزی ها متوجه این صنایع باشد و اولویت ها در ارتباط با اشتغال و حمایت از تولید بنگاه های کوچک و متوسط قرار گیرد.

وی در پایان با بیان اینکه تا کنون مسئولان گام‌های خوبی برای رفع محرومیت زادایی ازشهرستان های قصر شیرین، سرپلذهاب و گیلانغرب برداشته اند اما کافی نیست ؛ خاطر نشان کرد : هر موفقیتی مستلزم یک ظرفیت است و امروز بیشتر برنامه‌های توسعه ی ما، سیاست زده‌اند. نگاه درازمدت و فراگیر نداشته‌اند. نقصان دیگری هم که در این مسیر وجود دارد و آن اینست که باید بپذیریم که میدان‌داری جوانان و ورود آن‌ها به عرصه مدیریت دقیقا همان نقطه عطفی است که باعث خواهد شد انقلاب چهل ساله ملت ایران بتواند در مقابل انواع مشکلات و تهدیدات داخلی و خارجی مقاومت کند و با عزت به راه خود ادامه دهد و فراموش نکنیم که همه نخبگان سیاست و اقتصاد ما هم روزگاری خودشان در سنین جوانی توانستند از پس مدیریت در سطوح بالا بربیایند و انشالله این راه ادامه دار باشد.

انتهای پیام /434