نقش رسانه در پاسخ به شبهات٬ ابهامات و سوالات افکار عمومی، بسیار پررنگ است
نقش رسانه در پاسخ به شبهات٬ ابهامات و سوالات افکار عمومی، بسیار پررنگ است
نقش رسانه‌ها می‌تواند از مدیران اجرایی نیز بیشتر باشد.

معاون پارلمانی رئیس جمهورگفت: اولویت ما تعامل سازنده با مجلس و رای اعتماد به وزرا بود. ما تمام معاونان پارلمانی وزارتخانه‌ها را برای اینکه مجلس به وزرای پیشنهادی رای اعتماد بدهند٬ بسیج کردیم تا بتوانند از مجلس رای اعتماد بگیرند.

به گزارش خبرنگار سیاسی«بهارستان آنلاین»٬ سیدمحمد حسینی معاون پارلمانی ریاست جمهوری در نشست بعد از ظهر امروز با حضور در جمع اصحاب رسانه اظهار کرد: در یک زمانی مطبوعات را رکن چهارم نظام‌های سیاسی می‌نامیدند؛ درحال حاضر رسانه‌ها جایگاه بسیار مهمی دارند که نمی‌توانیم آن‌ها را در رده چهارم دید چرا که می‌توان گفت نقش رسانه‌ها می‌تواند از مدیران اجرایی نیز بیشتر باشد

وی افزود: در جنگ نرم دشمن تلاش می‌کند تا افکار و رفتار را تغییر دهد و ساختار یک نظام را به فروپاشی برساند؛ در این شرایط رسانه نقش بسیار پررنگی را در آگاه سازی و خنثی سازی نقشه‌های دشمن بر عهده دارد. هر مقدار که در نظام سیاسی اسلام آگاهی مردم بیشتر باشد٬ به نفع کشور و نظام است. زیرا مردم باید بتوانند در صحنه باشند و قدرت تحلیل داشته باشند.

حسینی ادامه داد: اگر رسانه‌ها در حوزه اقدامات اجرایی همراه نباشند٬ اقدامات مجریان ابتر و ناقص می‌ماند، زیرا دشمن می‌تواند با اقدامات رسانه‌ای کاری کند که مردم نتوانند از شیرینی تحولات و اقدامات مجریان بهره‌مند شوند. نقش رسانه در پاسخ به شبهات٬ ابهامات و سوالات افکار عمومی نیز بسیار پررنگ است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: در دولت سیزدهم در طول ۲ سال گذشته اقدامات زیادی انجام شده است. البته باید گفت که دولت یک زمین مساعد و هموار را تحویل نگرفت و با مشکلات متعددی در ابتدای راه مواجه بود. در بسیاری از حوزه‌ها با مانند مسکن و آبرسانی به مناطق محروم٬ با کم کاری‌ها و کاستی‌های بسیار زیادی مواجه بودیم که خوشبختانه در طول گذشته اقدامات مثبت بسیار زیادی در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع مختلف و افزایش سرمایه گذاری داخلی و خارجی صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: اولویت ما تعامل سازنده با مجلس و رای اعتماد به وزرا بود. ما تمام معاونان پارلمانی وزارتخانه‌ها را برای اینکه مجلس به وزرای پیشنهادی رای اعتماد بدهند٬ بسیج کردیم تا بتوانند از مجلس رای اعتماد بگیرند. ما سه مورد رای گیری و یک مورد استیضاح داشتیم که سعی کردیم با همکاری معاونان پارلمانی وزارتخانه ها٬ وزرای جدید را به مجلس معرفی کنیم تا رای اعتماد بگیرند.

حسینی افزود: در دولت دوازدهم ما ۳۹ مورد استیضاح داشتیم که ۶ مورد آن به نتیجه رسید؛ لذا آمار استیضاح در دولت سیزدهم در طول این مدت نسبت به دولت‌های گذشته آمار بالایی نیست، زیرا تاکنون فقط استیضاح یک وزیر به نتیجه رسیده است. ۸۲ درصد تذکرات خطاب به رئیس جمهور٬ مربوط به دستگاه‌ها و سازمان‌ها و ارگان‌های ذیل دولت بوده و رئیس جمهور به صورت مستقیم مورد خطاب قرار نگرفته است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور اضافه کرد: تعداد کارت زرد مجلس به وزرا در دوسال اول دولت یازدهم ۱۳ مورد٬ در دولت دوازدهم ۱۲ و در دولت سیزدهم تنها ۸ مورد بوده است. باید به این نکته اشاره داشته باشیم که تعامل دولت و مجلس در این دوره بی سابقه بوده است و ارتباطات گسترده‌ای بین دو مجموعه وجود دارد. همچنین تقریبا تمامی نمایندگان مجلس با رییس جمهور دیدار و گفتگو داشته‌اند.

وی ادامه داد: رئیس جمهور تاکنون در ۱۱ جلسه رسمی مجلس حضور پیدا کرده و ۴ جلسه مشترک بین مجلس و دولت برگزار شده است. همچنین در سفر‌های استانی نیز نمایندگان مجلس در کنار رئیس جمهور حضور دارند و در جلسات مختلف شرکت می‌کنند. همچنین ۵۰۰ جلسه با حضور نمایندگان و وزرا در کمیسیون‌های تخصصی تشکیل شده است. بیشترین مورد نیز مربوط به وزارتخانه صنعت٬ معدن و تجارت بوده و رتبه بعدی نیز به وزارت جهاد کشاورزی اختصاص داشته است.

حسینی گفت:در طول دو سال گذشته٬ مجلس ۶۸ بیانیه برای دولت صادر کرده است که البته در فضای رسانه‌ای٬ بیشتر بیانیه‌های انتقادی بازتاب داشته است. به عنوان مثال بیانیه ۱۶۰ نفر از نمایندگان درباره فعالیت دستگاه دیپلماسی در حوزه آسیا و همچنین ۲۱۵ نفر برای مقابله با بیماری کرونا و ۲۲۶ نفر برای اقدامات وزارت نفت و… جزو بیانیه‌های حمایتی مجلس از اقدامات دولت بوده است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: سعی مان بر این بوده است لوایح دولت در این دوره اهمیتی بیشتری پیدا کند به طوری که تاکنون٬ ۹۰ لایحه به دولت تقدیم شده است که این آمار٬ جدای از لوایح باقی مانده از دولت دوازدهم است. همچنین با ۱۱۹ مورد از لوایح دولت قبل موافقت و با ۱۸ مورد مخالفت شده است. دولت دوازدهم ۵۹ لایحه و دولت سیزدهم ۹۰ لایحه را تاکنون تقدیم مجلس کرده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما در طول دو سال گذشته ۱۱۴ سفر استانی به۱۸۲ شهرستان داشته‌ایم. سعی مان بر این است که در حاشیه این سفر‌ها به حل مشکلات استانی و مسائل موجود بپردازیم. همچنین تاکنون ۲۶ جلسه با معاونان پارلمانی وزارتخانه‌ها داشته‌ایم. مجهز شدن ۹۵ درصد وزارتخانه‌ها به سامانه امور نظارتی و تقنینی نیز از دیگر اقدامات معاونت پارلمانی ریاست جمهوری در این مدت بوده است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین