نقش قو در موزه نقاشی پشت شیشه
نقش قو در موزه نقاشی پشت شیشه
رضاخان هدف خود را از برپایی نمایشگاه پر پرواز جلوگیری از تخریب زیستگاه ها و شکار این پرندگان ذکر می کند. زیرا بر این باور است که با بالا بردن شناخت افراد از جاذبه‌ها و زیبایی‌های تنوع زیستی کشور، یک نوع عامل بازدارنده در مقابل نابودی اکوسیستم ها شکل می گیرد

بهارستان انلاین – گزارشی از برگزاری نمایشگاهی خاص در موزه نقاشی پشت شیشه توسط پدر معنوی این هنر که توانست توجه افراد زیادی را به خود جلب کند.

به گزارش بهارستان آنلاین ، این روزها موزه نقاشی پشت شیشه میزبان آثاری از سعید رضاخان است. این نمایشگاه که پر پرواز نام دارد نهمین نمایشگاه انفرادی این استاد محسوب می‌شود. رضاخان در نمایشگاههای پیشین خود (انفرادی و گروهی) تمایلات شخصی اش را به نقاشی از گونه‌های زیستی داده بود و اینبار بصورت تخصصی یکی از راسته‌های پرندگان ایران (غازسانان) را به عنوان سوژه خود انتخاب کرده است.

پر پرواز نمایشگاهی است که در آن خلاقیتی خاص را از رضاخان می‌بینیم. او که با مجموعه پرندگان ایران شناخته می‌شود؛ اینبار کمی روی این موجودات بصورت ویژه کارکرده است و تنها از اعضای یک راسته به عنوان مدل برای کارهایش استفاده کرده است. از سویی دیگر تلفیق نقاشی پشت شیشه و گونه شناسی حرکتی جدید در هنر است که توسط این هنرمند صورت گرفته است. به همین دلیل کار ایشان با دیگر نقاشان پشت شیشه بسیار متفاوت است و جایگاه ویژه او را در این تکنیک نشان می‌دهد.


پیش از برنامه اصلی افتتاحیه از ساعت ۱۳ تا ۱۵ در طبقه فوقانی موزه نقاشی پشت شیشه یک کارگاه آموزشی برای افراد علاقه‌مند برگزار شد.در این برنامه مبانی اولیه نقاشی پشت شیشه شرح داده شد و پس از آن شرکت کنندگان در ورکشاپ بصورت علمی با این هنر آشنا شدند. از دیگر برنامه‌های این آموزشی ۲ ساعته استفاده از چاپ دستی تکی در کنار تکنیک نقاشی پشت شیشه بود. به این طریق شرکت کنندگان در برنامه با دو تکنیک مختلف در کنار هم آشنا شدند.

پس از برگزاری کارگاه آموزشی، آیین گشایش نمایشگاه پر پرواز در طبقه دوم موزه برگزار شد. در این برنامه که از استقبال چشمگیری هم برخوردار بود؛ ۴۴ اثر پشت شیشه با موضوع راسته غازسانان ایران به حاضرین معرفی شد. دکتر جمشید کریمی زاده و مدیر عامل باشگاه پرنده‌نگری ایران در ارتباط با ۵۵۰ گونه پرنده ثبت شده در کشور توضیحاتی را ارائه داد و به تخریب زیستگاه ها و شکار پرندگان از جمله پرندگان مهاجر راسته غازسانان اشاره کرد.


در ادامه مراسم افتتاحیه، مهدی کارخانی (مدیر موزه نقاشی پشت شیشه) توضیحاتی را درباره موزه ، هنر نقاشی پشت شیشه و اهداف موزه به افراد شرکت کننده داد و از آن موزه به عنوان تنها موزه تخصصی در این رشته در در جهان نام برد. کارخانی در سخنان خود به سختی و شرایط خاص نقاشی پشت شیشه اشاره کرد و از شناخته شدن نقاشی پشت شیشه با هویت ایرانی یاد کرد.


سعید رضاخان (مدیر گروه نقاشان پشت شیشه ایران) هم توضیحاتی درباره جاذبه‌های زیستی ایران مطرح کرد و از تنوع خاصی که در هر یک از اقلیم های ایران وجود دارد گفت. وی ضمن اینکه ایران را به عنوان یک منطقه خاص معرفی کرد، از گونه‌هایی نام برد که هر یک از آنها به بخشی خاص و منطقه خاص آب و هوایی تعلق دارند. از عروس غاز و درنای سیبری یاد کرد که از سرزمین‌های سرد شمالی به حوزه خزر وارد کشور می شوند. همچنین سیاه خروس را که در ارتفاعات ارس باران دیده می‌شود نمونه‌ای از موجودات آلپ معرفی کرد. پس از آن به مناطق شرقی کشور اشاره کرد و از مهره دارانی نظیر تمساح پوزه کوتاه، بوچانگا و خدنگ به عنوان نمایندگانی از شبهه قاره هند نام برد. همچنین جلگه‌های خوزستان را داری تنوع خاص و گاها حامل نمایندگانی از آفریقا یاد کرد. در آخر نیز از گونه‌های خاص ایران که به نام این سرزمین ثبت شده‌اند نام برد. مهره دارانی مانند خاردم ایرانی افعی تکابی، سینه سرخ ایرانی و… که بر جذابیت‌های زیستی کشور می‌افزایند.

پس از رضاخان، خانم زهرا بخشی پور به عنوان صاحب امتیاز و مدیر سایت نقاشی پشت شیشه بصورت رسمی این سایت را معرفی کرد و از کمبود چنین مرجعی برای انعکاس اخبار و اطلاعات مربوط به این هنر شکایت کرد و در ادامه اظهار امیدواری کرد که در آینده‌ای نزدیک شاهد رونق این تکنیک و انعکاس اخبار خوب در این رابطه باشیم و استادان ،پیشکسوتان و هنرمندان این رشته را به علاقه‌مندان معرفی کنیم.

نمایشگاه پر پرواز یک نمایشگاه حرفه‌ای و ویژه در نقاشی پشت شیشه محسوب می‌شود که در آن با دو تخصص متفاوت آشنا می‌شویم. گونه شناسی و نقاشی پشت شیشه که هر یک به تنهایی علمی مستقل هستند و رضاخان که با هر دوی آنها آشناست با ترکیب این دو سخنی تازه را مطرح کند. بویژه آنکه راسته غازسانان را موضوع خود قرار داد و در آن بسیاری از ۳۲ گونه این راسته را به مخاطبان خود معرفی کرد. گونه‌هایی که بیشتر آنها در فصل زمستان به منظور جوجه آوری وارد کشور می‌شوند و متاسفانه مورد هدف گلوله شکارچیان قرار می‌گیرند. برخی از گونه‌ها نیز بومی ایران هستند و در زیستگاه های مناسب اقدام به جوجه آوری می کنند.در میان آثار رضاخان بیشترین تابلو متعلق به موضوع قوی گنگ و پس از آن اردک تاجدار است. همچنین ۳ اثر با موضوع اردک سر سفید دیده می‌شود. اردک سر سفید پرنده ای است که نسل آن در جهان با تهدید جدی روبرو است.


رضاخان هدف خود را از برپایی نمایشگاه پر پرواز جلوگیری از تخریب زیستگاه ها و شکار این پرندگان ذکر می کند. زیرا بر این باور است که با بالا بردن شناخت افراد از جاذبه‌ها و زیبایی‌های تنوع زیستی کشور، یک نوع عامل بازدارنده در مقابل نابودی اکوسیستم ها شکل می گیرد. زیرا بیشتر افراد با جاذبه‌های زیستی ایران آشنایی ندارند و این عدم آشنایی باعث می شود که احساس اکوسیستم ها شکل می‌گیرد. زیرا بیشتر افراد با جاذبه‌های زیستی ایران آشنایی ندارند و این عدم آشنایی باعث می‌شود که احساس تعلق خاطری هم وجود نداشته باشد. پس تلاشی هم برای حفظ آنها صورت نمی‌گیرد. او امیدوار است که نمایشگاه پر پرواز تاثیر مثبتی در جهت حفظ گونه های زیستی و زیستگاه های کشور داشته باشد.

انتهای پیام / 231