نمی شود ارکان تصمیم گیر نسبت به موضوع مهاجرت پزشکان و پرستاران به این حد بی تفاوت باشند
نمی شود ارکان تصمیم گیر نسبت به موضوع مهاجرت پزشکان و پرستاران به این حد بی تفاوت باشند
بسیاری از مراکز جامع سلامت ما فاقد پزشک است؛ کادر درمان ما به اندازه چهار یا پنج نفر کار می کنند که باعث فرسودگی آنها شده است.

عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان با اشاره با افزایش موج مهاجرت‌ها گفت: من نکته مثبتی در مهاجرت نمی بینم و باید تلاش کنیم که زمینه ماندن و فعالیت نخبگان در کشور را فراهم کنیم و به نظر من اگر مدیرانِ نا مدیر ما، به فکر مهاجرت باشند، بسیار تاثیر گذارتر و بهتر خواهد بود.

به گزارش«بهارستان آنلاین» ؛ معین الدین سعیدی عضو کمیسیون کشاورزی و نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی در رابطه با افزایش موج مهاجرت‌ها اظهار کرد: متاسفانه شاهد موج جدید مهاجرت ها مخصوصا از سوی نخبگان و بالاخص در حوزه سلامت هستیم؛ با این روندی که در حال رخ دادن است چه بسا شاهد روزی باشیم که مجبور شویم پزشک بنگلادشی و هندی وارد کنیم. متاسفانه بسیاری از ارکان تصمیم گیر در این حوزه هم متوجه حساسیت های موضوع نیستند و آن را جدی نمی گیرند.

وی ادامه داشت: متاسفانه بعضا شاهد رواج ادبیات بدی هستیم مبنی بر اینکه «اگر کسی نمی تواند مثل ما فکر و عمل کند از کشور برود!» این جمله بسیار خطرناکی است؛ چراکه این کشور متعلق به همه است و همه مردم ایران حق دارند که در کشور خودشان به فعالیت بپردازند؛ متاسفانه بر مبنای آمار جدیدی که منتشر شده سیر این مهاجرت ها بیشتر شده است و اگر قبلا مقصد مهاجرین کشورهای اروپایی و آمریکایی بود اما الان کشورهای منطقه ای و حتی عمان تبدیل به یکی از مقاصد مهاجرت نخبگان شده است که بسیار پدیده خطرناکی است.

آقای سعیدی در رابطه با مهاجرت طبقه متوسط و کارگران، اظهار داشت: من آمار و اطلاعات دقیقی در خصوص مهاجرت کارگران ندارم ولی چه بسا مسوولین ذی ربط در پاسخ این مطلب شما بگویند که «ما تا حد زیادی در کشور شغل ایجاد کرد‌ه ایم!»؛ درحالی که مهاجرت هر کدام از افراد صاحب فکر و نظر می تواند ثلمه ای به کشور و توسعه آن باشد و مشخص ترین و بارز ترین نمونه آن کادر سلامت است و ما به سمتی می رویم که به شدت دچار کمبود پزشک و پرستار و ماما در کشور شدیم.

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بسیاری از مراکز جامع سلامت ما فاقد پزشک است؛ کادر درمان ما به اندازه چهار یا پنج نفر کار می کنند که باعث فرسودگی آنها شده است؛ کادر پرستاری ما باید 35 ساعت اضافه کاری کند تا بتواند 1 کیلو گوشت بخرد؛ طبیعی است که در چنین شرایطی زمینه های مهاجرت فراهم خواهد شد؛ بنابراین باید فکر جدی برای این حوزه انجام داد و نمی شود ارکان تصمیم گیر نسبت به این موضوع این حد بی تفاوت باشند.

آقای سعیدی بیان داشت: بسیاری از کسانی که مهاجرت می کنند دل در گروه این آب و خاک دارند و شاید از بسیاری از مسولین وطن دوست تر باشند اما زمینه‌های فعالیت و کار را چنان سخت کردیم که امکان ماندن و فعالیت کردن برای آنها تضعیف شده است؛ بنابراین من نکته مثبتی در مهاجرت نمی بینم و باید تلاش کنیم که زمینه ماندن و فعالیت نخبگان در کشور را فراهم کنیم و به نظر من اگر مدیرانِ نا مدیر ما، به فکر مهاجرت باشند، بسیار تاثیر گذارتر و بهتر خواهد بود.

انتهای پیام /

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین