نهاد شیشه‌ای در گالری آبی
نهاد شیشه‌ای در گالری آبی
در حال حاضر نمایشگاه‌های حضوری زیادی برگزار می‌شوند که پس از آیین گشایش، کلیپ‌های آنها نیز در فضای مجازی پخش می‌شوند. نمونه‌های آن را هم در موسسه صبا می‌توانید ببینید.

بهارستان آنلاین – گروه نقاشان پشت شیشه ایران در تازه‌ترین نمایشگاه خود با عنوان نهاد شیشه‌ای آثار ۱۸ هنرمند را در گالری آبی به نمایش گذاشت.

در همین رابطه « بهارستان آنلاین » مصاحبه‌ای را با استاد سعید رضاخان (پدر نقاشی پشت شیشه ایران) ترتیب داده‌ است که مشروح آنرا در زیر می‌خوانید.

 

***از نهاد شیشه‌ای برای خوانندگان ما بگویید؟
نهاد شیشه‌ای در امتداد ۲ نمایشگاه پیشین است که در همین گالری (آبی) برگزار کردیم. ما در ابتدای سال تصمیم گرفتیم تا یک نمایشگاه با شرکت اعضای گروه برپا کنیم. فراخوان هم زدیم. آثار زیادی هم جمع شد. اما به دلیل شرایطی که کرونا ایجاد کرده بود؛ نتوانستیم آن را برپا کنیم. در آبان ماه که قرار شد گالری‌ها مجوز برگزاری کارگاه آموزشی و نمایشگاه بگیرند؛ هیچ گالری که بتواند این حجم از آثار را در خود جا بدهد پیدا نکردیم. به همین دلیل هم با مدیران دو نگارخانه (آبی و کلک خیال) وارد مذاکره شدیم. در نتیجه خانم باقری از گالری آبی، ۳ نوبت را در ۳ماه پیاپی به ما اختصاص داد. سرکار خانم انصاف پور نیز یک وقت نمایشگاه به ما داد. نمایشگاه نهاد شیشه‌ای نیز سومین مرحله از نمایشگاه ما در گالری آبی بود.

***نمایشگاه در نگارخانه کلک خیال به کجا رسید؟
طی گفتگویی که شده است؛ در نیمه دوم بهمن ماه نمایشگاهی در این نگارخانه خواهیم داشت.

***موضوع نمایشگاه چیست؟
در فراخوانی که ابتدای سال ۱۴۰۰ داشتیم؛ موضوع طبیعت را به تمام دوستان اعلام کردیم. در این سه نمایشگاه گذشته نیز (باغ گل شیشه‌ای، سرشت شیشه‌ای و نهاد شیشه‌ای) تمام آثار به نوعی در ارتباط با طبیعت بودند. نمایشگاه کلک خیال نیز در راستای همان مجموعه است و باقیمانده آثار در آنجا به نمایش گذاشته می‌شوند.

***کرونا چه تاثیری بر روی برگزاری نمایشگاه‌ها داشت؟
در این مدت که مجوز برگزاری نمایشگاه و کارگاه آموزشی صادر نمی‌شد؛ تمام فعالیت‌ها به برنامه‌های مجازی محدود شده بودند. همین باعث شد تا نمایشگاه، آموزش و خرید و فروش مجازی در عرصه هنر رونق بگیرد. به این ترتیب فعالیت در دنیای مجازی، سریع گسترش یافت و هنرمندان و هنردوستان را با خود آشنا کرد. اما متاسفانه بخش حضوری به حاشیه رفت و بکلی کمرنگ شد.

***این موضوع خوب بود یا بد؟
هرکدام از این دو بخش (مجازی و حقیقی) مزیت‌های خاص خود را دارند و باید در جایگاه خود دیده شوند. احساس می‌کنم که هنرمندان باید در هر دو زمینه فعال باشند. زیرا هرکدام در جای خود می‌توانند کمک حال جامعه هنری باشند.

***پیش بینی شما از آینده نمایشگاه‌های حضوری و مجازی چیست؟
در حال حاضر، پس از مدتها که نگارخانه‌ها تعطیل بودند؛ یک اشتیاق زیاد برای حضور افراد در نمایشگاه‌های حضوری دیده می‌شود. با این وجود نمایشگاه‌های مجازی نیز مکمل‌های خوبی برای گالری‌ها هستند. در حال حاضر نمایشگاه‌های حضوری زیادی برگزار می‌شوند که پس از آیین گشایش، کلیپ‌های آنها نیز در فضای مجازی پخش می‌شوند. نمونه‌های آن را هم در موسسه صبا می‌توانید ببینید.

***کلام آخر شما در این گفتگو چیست؟
در پایان می‌خواهم از سرکار خانم فرزانه باقری و سرکار خانم پروانه دوستی که از گروه ما حمایت کردند سپاسگزاری کنم. همچنین از دوستانی که در این نمایشگاه حضور داشتند نیز قدردانی کنم. نرگس الفتی، مریم باغانی، میثم پناهی، نازنین دوستدار، پرنیا رضاخان، منا رفیعی، آناهیتا رمضانی، علیرضا رواقی، سوسن شوندی، سمیرا سادات صادق شیرازی، نوشین طاهرانپور، فهیمه فروتنی، فرشته فروغی، مهری کاتوزی، کیان کرملو، شمیم لیاقتی و محبوبه معیری زاده شرکت کنندگان در نهاد شیشه‌ای بودند.

انتهای پیام/4394