نیروگاه بوشهر تحریم شد/ ایران حق غنی سازی اورانیوم و صادرات آب سنگین را ندارد
نیروگاه بوشهر تحریم شد/ ایران حق غنی سازی اورانیوم و صادرات آب سنگین را ندارد
مقام های آمریکا پنج مورد از هفت مورد معافیت های مربوط به همکاری های اتمی در بخش غیر نظامی کشورهای اروپایی چین و روسیه را تمدید کرده اند اما بر خلاف مفاد توافق هسته ای حق غنی سازی اورانیوم و صادرات آب سنگین را در فهرست تحریم های ظالمانه خود قرار دادند.

بهارستان آنلاین – واشنگتن بار دیگر برخلاف مفاد توافق هسته ای ، بخشی از فعالیت های صلح امیز هسته ای کشورمان را با ادعای محروم سازی ایران از هرگونه مسیری که به سوی تسلیحات هسته ای می رود تحریم نمود.

به گزارش بهارستان آنلاین ، در اقدامی جدید از سوی ایالات متحده پنج مورد از معافیت ها مرتبط با همکاری هسته ای غیر نظامی روسیه و کشورهای اروپایی با ایران که روز سه شنبه به پایان می رسید را به مدت چهل و پنج روز تا نود روز تمدید کرد.

بر اساس این تصمیم جدید آمریکا، نیروگاه هسته ای بوشهر ، تاسیسات غنی سازی فوردو ، تاسیسات هسته ای اراک و راکتور تحقیقاتی تهران مشمول تمدید معافیت شده اند که این معافیت ها امکان این را می دهد که فعالیت این مراکز نام برده شده بدون مجازات های واشنگتن ادامه یابد . اما دو معافیت لغو شده ایران یکی انتقال آب سنگین به عمان و دیگری اجازه فرآوری اورانیوم ایران توسط روسیه می باشد که در فهرست تحریم های امریکا قرار گرفته است .

مایک پامپئو وزیر خارجه امریکا مدعی شده است از روز چهار می کمک به گسترش نیروگاه هسته ای بوشهر فراتر از واحد راکتور کنونی ، می تواند تحریم پذیر باشد .همچنین در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است ، دیگر اجازه ؛ چنین آب سنگینی دیگر نباید به هیچ نحو در دسترس ایران باشد.

انتهای پیام/121

  • نویسنده : امیرحسین عصاریان