هادی؛فروغ هدایت
هادی؛فروغ هدایت
پانزدهم ذی الحجه نیز گذشت، شاید در طول سال فقط در این روز بتوان از طریق رسانه ها یا دستگاه های تبلیغات دینی نام امام هادی (ع)را به روشنی شنید.

بهارستان آنلاین– راستی چگونه می توانیم با  سیره این امام همام آشنایی بیشتری کسب کنیم دهمین امام معصوم ما در زمان حکومت بنی عباس زندگی می کرد متوکل عباسی یکی از حاکمان ستمگر زمان خویش بود و در مقابل امام هادی (ع) . همان امامی که  می فرمودند “که گوشت ما اهل بیت نصیب درندگان وجانوران نمی شود”.
اثبات این سخن در آنجا بود که:

در ایام متوکل عباسی زنی ادعا کرد که من حضرت زینب هستم و متوکل به او گفت: تو زن جوانی هستی و از آن زمان سالهای زیادی گذشته است.

آن زن گفت : رسول خدا در من تصرف کرد و من هر چهل سال به چهل سال جوان می شوم. متوکل، بزرگان و علما را جمع کرد و راه چاره خواست.

متوکل به آنان گفت: آیا غیر از گذشت سال، دلیل دیگری برای رد سخنان او دارید؟ گفتند: نه.

آنان به متوکل گفتند : هادی علیه السلام را بیاور شاید او بتواند باطل بودن این زن را روشن کند.

امام علیه السلام حاضر شد و فرمود: این دروغگو است و زینب سلام الله علیها در فلان سال وفات کرده است.

متوکل پرسید : آیا غیر از این، دلیلی برای دروغگو بودن هست؟

امام علیه السلام فرمود: بله و آن این است که گوشت فرزندان فاطمه سلام الله علیها بر درندگان حرام است. تو این زن را به قفس درندگان بینداز تا معلوم شود که دروغ می گوید.

متوکل خواست او را در قفس بیندازد، او گفت: این آقا می خواهد مرا به کشتن بدهد، یک نفر دیگر را آزمایش کنید. برخی از دشمنان امام علیه السلام به متوکل پیشنهاد کردند که خود امام علیه السلام داخل قفس برود.

متوکل به امام عرض کرد: آیا می شود خود شما داخل قفس بروید؟! نردبانی آوردند و امام علیه السلام داخل قفس رفت و در داخل قفس شش شیر درنده بود.

وقتی امام علیه السلام داخل شد شیرها آمدند و در برابر امام علیه السلام خوابیدند و امام علیه السلام آنها را نوازش کرد و با دست اشاره می کرد و هر شیری به کناری می رفت.

وزیر متوکل به او گفت : زود او را از داخل قفس بیرون بیاور و گرنه آبروی ما می رود.

متوکل از امام هادی علیه السلام خواست که بیرون بیاید و امام علیه السلام بیرون آمد. امام فرمود : هر کس می گوید فرزند فاطمه (سلام الله علیها) است داخل شود.

متوکل به آن زن گفت : داخل شو. آن زن گفت : من دروغ می گفتم و احتیاج، مرا به این کار وا داشت و مادر متوکل شفاعت کرد و آن زن از مرگ نجات یافت.

در روایت ها آمده است که متوکل ملعون بارها شبانه هادی آل محمد را احضار می کرد در یکی از این شب ها که متوکل امام را خواسته بود جام شرابی را به امام تعارف کرد بعد امام را مجبور کرد تا برای او شعری بخواند امام شعری خواندند که زندگی دنیا در آن خار وحقیر جلوه داده شده بود لحظه ای بعد حاکم به خود می لرزید و امام را از مجلس بیرون  رفت.

تخریب کربلای حسینی از جمله جنا یاتی بود که متوکل انجام داد او  گمان می کرد. با بستن آب و شخم زدن قبر مطهر امام حسین (ع) ضربه سنگینی به شیعیان زده است  ولی با وجود عبدالعظیم حسنی این نقشه بنی عباس نا تمام ماند. چرا که با تلاش  سید الکریم این شاگرد امام هادی (ع) در ری پایگاه شیعه بسیار قدرتمند شد تا شیعه بتواند امام زمان خود را بهتر درک کند. پر واضح است که امروز هم وهابیت سعی می کند شیوهی دستگاه بنی عباس را انجام دهد به گونه ای که بارها شاهد بوده ایم که چگونه حرم این امام معصوم مورد هجوم دشمنان قرار گرفته است تا جایی که در 84مرقد ایشان  تخریب شد و گنبد آن کاملا از بین رفت. سامرا شهری مظلوم واقعه شده که قبر دو امام و سرداب امام زمان (ع)در آن جای دارد؛ به فضل خداوند کمک های مردمی باعث شد که این مزار شریف تجدید بنا گردد. امام هادی تا واپسین لحظات عمرش کوشید تا شمع فروزان هدایت بشر باشد و همواره در روشنگری و تشریح دین مبین اسلام هادی شیعیان بود.

انتهای پیام/1557

  • نویسنده : مهدی خیرآبادی
  • منبع خبر : بهارستان آنلاین