هشدار روسیه درباره خطر‌ دکترین «حمله هسته‌ای محدود» آمریکا برای کل جهان
هشدار روسیه درباره خطر‌ دکترین «حمله هسته‌ای محدود» آمریکا برای کل جهان
معاون وزیر خارجه روسیه هشدار داد که دکترین جدید حمله هسته ای محدود امریکا ، سیاست بسیار خطرناکی است که به بهانه خطرات احتمالی از سوی مسکو ، تنها توجیهی برای افزایش قدرت نظامی این کشور در سراسر جهان شده است.

بهارستان آنلاین – سرگئی ریابکوف معاون امور خارجه روسیه در مصاحبه با روزنامه کامرسانت چاپ مسکو اعلام کرد محتوای دکترین حمله هسته ای محدود که اخیرا رهبران آمریکا از آن سخن به میان آورده اند نگرانی های زیادی را برای مقامات مسگو بوجود آورده است .

به گزارش بهارستان آنلاین ،ریابکوف با بیان اینکه این استدلال که جنگ هسته ای می تواند محدود باشد را بسیار خطرناک دانست و خاطر نشان کرد : جنگ هسته ای محدود بسیار خطرناک و بی ثبات کننده اوضاع بین المللی بوده و ممکن است بسیاری از کشورها را تشویق به افزایش سلاح های هسته ای خود کند .

به گفته معاون وزیر خارجه روسیه ، در حقیقت این برخورد توضیح دهنده خوداری آمریکا از تصویب بیانیه مشترک درباره غیرقابل قبول بودن جنگ هسته ای و لزوم تقویت امنیت راهبردی است که روسیه در پاییز سال 2018 آن را به طرف امریکایی پیشنهاد کرد .

به گفته وی آمریکا با متهم کردن روسیه به قصد حمله هسته ای محدود ، سعی دارد سیاست خود در نقص تعهداتش در این زمینه را توجیه نماید.

در همین زمینه نیز وزیر امور خارجه روسیه نیز در بیانیه ای اعلام کرده است که آمریکا با برخورد خود در استفاده از سلاح های هسته ای با توان کم ، در حال بازگشت به دکترین جنگ هسته ای محدود است.

در این بیانیه تاکید شده است لازم است تا بار دیگر با ابراز نگرانی جدی به این نکته اشاره شود که ایالات متحده در حال بازگشت به برنامه های هسته ای مربوط به شست سال قبل است زمانی که جنگ هسته ای محدود بین دو ابرقدرت وجود داشت و این مسئله احتمالا به افزایش تمایل طرف آمریکایی برای خوداری از اجرای تعهداتش در چهارچوب این توافقنامه است .

در پایان این بیانیه امده است که آمریکا با چنین اقداماتی نه تنها امکان استفاده از سلاح های هسته ای را پایین می آورد بلکه نتیجه آن می شود که دقیقا این آمریکایی ها هستند که بر این دکترین در جهت افزایش تنش تکیه کرده اند این علامت بسیار نگران کننده ای است که دکترین جدید هسته ای امریکا استفاده از این نوع سلاح برای کمک به نظامیان آمریکا و تاثیر آن بر به پیروزی رسیدن آنها در مناقشات نظامی را مورد تایید قرار داده است.
انتهای پیام /238