هشدار سناتورهای آمریکایی به کاخ سفید / التهاب در اردوگاه طرفداران ترامپ
هشدار سناتورهای آمریکایی به کاخ سفید / التهاب در اردوگاه طرفداران ترامپ
هم اکنون تمرکز تحلیلگران مسائل نظامی و امنیتی ایالات متحده ، بر روی فرماندهی نیروهای آمریکایی در غرب آسیا( سنتکام) است وآمریکا به درستی می داند که دامنه و قدرت واکنش جمهوری اسلامی ایران در قبال شهادت سردار سلیمانی، فراتر از حوزه غرب آسیاست.

بهارستان آنلاین – غیر قابل پیش بینی بودن زمان و نحوه پاسخدهی ایران نسبت به اقدام تروریستی اخیر ایالات متحده، ضریب آسیب پذیری مقامات کاخ سفید، پنتاگون، ارتش آمریکا و دیگر نیروهای نظامی و امنیتی ایالات متحده را به شدت افزایش داده است.

به گزارش بهارستان آنلاین – شهادت سردار رشید اسلام،حاج قاسم سلیمانی در مسیر مبارزه با تروریسم آمریکایی و تروریسم تکفیری ساخته و پرداخته دستان واشنگتن و هم پیمانان آن، مولد منازعات گسترده ای در فضای امنیتی و سیاسی ایالات متحده بوده است. سکوت همراه با التهاب بسیاری از نزدیکان ترامپ در قبال این موضوع، به همراه حجم انبوهی از انتقادات سیاسی و رسانه ای که علیه ترامپ و ارتش آمریکا به جریان افتاده است، مقدمه ای برای ایجاد یک بحران تمام عیار در حوزه امنیت و سیاست خارجی آمریکاست. بحرانی که هیات حاکمه آمریکا، دیشب آن را در بغداد به دست خود ایجاد کرد اما ، خود پایان دهنده آن نخواهد بود. این التهاب، لحظه به لحظه در حال گسترش و تقویت است. در این میان، صریح ترین موضع گیری ها، از سوی نامزدهای رقیب ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری بیان شده است.جو بایدن اصلی ترین رقیب ترامپ در انتقاد از توجیه مقامات نظامی و امنیتی آمریکا در به شهادت رساندن سپهبد سلیمانی می گوید :
“هیچ کدام از این اقدامات این واقعیت که این اقدام، اقدام تنش‌زای بزرگی بوده است را خنثی نمی‌کند. بیانیه دولت آمریکا مطرح می‌کند که هدف آن جلوگیری از حملات آینده از سوی ایران است، اما این
اقدام به احتمال زیاد تاثیر معکوس خواهد داشت. رئیس جمهور ترامپ یک کبریت را به بشکه باروت انداخت.”

بایدن خطاب به ترامپ و دیگر مقامات آمریکایی هشدار داده است که ایران حتما نسبت به این مسئله واکنش نشان خواهد داد و همین مسئله، درگیری بزرگی را به ضرر ایالات متحده شکل خواهد داد. برنی سندرز دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و سناتور فعلی کنگره نیز در واکنش به شهادت سپهبد سلیمانی در حمله نیروهای ارتش این کشور، آن را اقدام خطرناک تشدید کننده اوضاع دانست که ایالات متحده را به جنگ فاجعه بار دیگری در منطقه غرب آُسیا نزدیک تر می کند. اکثریت قریب به اتفاق تحلیلگران آمریکایی بر این باورند که وقوع هر گونه نبردی در منطقه غرب آسیا میان ایران و ایالات متحده، تنها یک بازنده خواهد داشت و آن، کاخ سفید است. از سوی دیگر، وقوع این منازعه منجر به تمرکز ویژه ایالات متحده در بر روی این منطقه و صرف هزینه های هنگفت امنیتی و نظامی در آن خواهد شد. در این صورت، نه تنها ترامپ به شعار انتخاباتی خود مبنی بر فاصله گیری از مداخله در مناطق دیگر جهان پشت پا خواهد زد، بلکه کل ساختار نظامی و امنیتی ایالات متحده نیز از آسیبها و تبعات این مواجهه به شدت متضرر خواهد شد. بی دلیل نیست که حتی برخی نزدیکان ترامپ نیز اقدام تروریستی اخیر ایالات متحده در عراق را نوعی خودزنی پنداشته و نسبت به توانایی ترامپ در ادامه هدایت این بازی خطرناک، نگاهی کاملا تردید آمیز دارند.

از “استفان والت” نظریه پرداز مشهور آمریکایی در حوزه روابط بین الملل تا “کالین کال” عضو مشاوران شورای امنیت ملی دوران “باراک اوباما” و دیگران در تحلیل رفتار و اقدام دولت ترامپ در قبال اقدام تروریستی اخیر، چندین محور را مورد توجه قرار داده اند :

– اقدام تروریستی مقامات آمریکایی ، با پاسخ قاطع ایران مواجه خواهد شد و عواقب و تبعات سختی برای ایالات متحده به همراه خواهد داشت.

– اقدام تروریستی اخیر، موقعیت نیروهای آمریکایی و سفارت این کشور در بغداد را متزلزل تر از هر زمان دیگری خواهد ساخت و در نهایت، واشنگتن را وادار به ترک کامل عراق خواهد کرد.

– اقدام تروریستی اخیر ترامپ در بغداد، نه تنها بر خلاف ادعای وی فایده ای برای امنیت ملی آمریکا نخواهد داشت، بلکه هزینه های جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

– ترور ( شهادت) سردار سلیمانی در قالب اقدام یکجانبه رئیس جمهور آمریکا، بدترین خطای راهبردی ممکن از سوی ترامپ محسوب می شود.

اگرچه برخی سیاستمداران آمریکایی از جمله الیزابت وارن، سناتور دموکرات و یکی از رقبای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آینده تاکید کرده اند که ترامپ باید هر چه سریع تر برای جلوگیری از جنگی مخرب در خاورمیانه( غرب آسیا) اقداماتی صورت دهد، اما به نظر می رسد با شهادت سردار سلیمانی، دیگر فضایی برای “کنش مقامات آمریکایی” و هدایت بازی توسط آنها باقی نمانده باشد! به عبارت بهتر، مقامات آمریکایی از اکنون باید در انتظار عواقب و تبعات اقدام تروریستی و بسیار خطرناک خود باشند.

نکته دیگر آنکه، هم اکنون مهم ترین تمرکز تحلیلگران مسائل نظامی و امنیتی ایالات متحده ، بر روی فرماندهی نیروهای آمریکایی در غرب آسیا( سنتکام) است. با این حال برخی تحلیلگران مسائل نظامی و امنیتی در آمریکا به درستی معتقدند که دامنه و قدرت واکنش جمهوری اسلامی ایران در قبال شهادت سردار سلیمانی، فراتر از حوزه غرب آسیاست. غیر قابل پیش بینی بودن زمان و نحوه پاسخدهی ایران نسبت به اقدام تروریستی اخیر ایالات متحده، ضریب آسیب پذیری مقامات کاخ سفید، پنتاگون، ارتش آمریکا و دیگر نیروهای نظامی و امنیتی ایالات متحده را به شدت افزایش داده است.

انتهای پیام / 850

  • منبع خبر : نامه نیوز