هنر دولت و تیم اقتصادی آن، باید ایجاد ثبات در قیمت‌ها و برگرداندن آرامش به زندگی مردم باشد
هنر دولت و تیم اقتصادی آن، باید ایجاد ثبات در قیمت‌ها و برگرداندن آرامش به زندگی مردم باشد
اگر قرار است برخی از اقلام، با آزادسازی قیمت‌ها مواجه شوند، ضرورت دارد حقوق کارمندان، کارگران، مستمری‌بگیران و هر که حقوق‌بگیر است، افزایش پیدا کند.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر قرار است برخی از اقلام، با آزادسازی قیمت‌ها مواجه شوند، ضرورت دارد حقوق کارمندان، کارگران، مستمری‌بگیران و هر که حقوق‌بگیر است، افزایش پیدا کند لذا  قرار نیست مدام قیمت کالا‌ها و مخصوصاً اقلام اساسی افزایش پیدا کند بدون اینکه توجه به جیب و درآمد حقوق‌بگیران کنیم.

به گزارش «بهارستان آنلاین» ؛ محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک  و نایب ریس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در جراحی اقتصادی، نیازمند کار اساسی هستیم؛ خاطرنشان کرد: منظور بنده این است که اگر قرار است برخی از اقلام، با آزادسازی قیمت‌ها مواجه شوند، ضرورت دارد حقوق کارمندان، کارگران، مستمری‌بگیران و هر که حقوق‌بگیر است، افزایش پیدا کند. قرار نیست مدام قیمت کالا‌ها و مخصوصاً اقلام اساسی افزایش پیدا کند بدون اینکه توجه به جیب و درآمد حقوق‌بگیران کنیم. برخی هم حقوق‌بگیر نیستند و حتی در برخی مواقع می‌بینیم همین افراد، کار ثابت هم ندارند.

وی با تاکید بر اینکه تصمیمات اقتصادی دولت باید به نفع عموم جامعه و علی‌الخصوص، افراد کم‌درآمد و بی‌بضاعت در کشور باشد؛ اظهار کرد: بخش زیادی از جامعه ایران از طبقه متوسط هستند و تکانه‌های اقتصادی، این قشر را بیش از هر زمان دیگر، آسیب‌پذیر کرده است. از این‌رو هنر دولت و مخصوصاً تیم اقتصادی آن، ایجاد ثبات در قیمت‌ها و برگرداندن آرامش به زندگی این اقشار است.

آصفری با بیان اینکه کاری که دولت سیزدهم در سال گذشته، تحت عنوان جراحی اقتصادی که منجر به آزادسازی برخی اقلام شد صورت داد، جراحی اقتصادی نبود؛خاطرنشان کرد: در جراحی اقتصادی باید بسته‌های تشویقی در اختیار مردم قرار بگیرد. یعنی واقعی کردن قیمت‌ها، باید در کنار ارائه بسته‌های تشویقی به مردم باشد نه اینکه حمایت لازم از مردم صورت نگیرد و از طرفی، قیمت‌ها هم مسیر دستوری را دنبال کند.

نایب ریس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با تاکید بر اینکه حمایت از مردم باید واقعی باشد و حمایت از تولیدکننده یک امر ضروری است؛ تصریح کرد: برای ثبات در قیمت‌ها، باید امتیازاتی به تولیدکنندگان داده شود تا آن‌ها بتوانند کالا را با قیمت مناسبت‌تر به دست مردم برسانند. اگر بنا باشد قیمت حامل‌های انرژی، گمرک، عوارضی و… را برای تولیدکننده افزایش بدهیم نباید انتظار داشت او هم قیمتش را کاهش دهد، چون در آن‌صورت دخل با خرج برای تولیدکننده هم‌خوانی پیدا نمی‌کند.

آصفری با تاکید بر اینکه دولت باید در کمال عدالت و به موقع، یارانه موردنظر را به تولیدکنندگان بدهد؛ اظهار کرد:  حمایت از مردم این نیست که گفته شود فلان کالا نباید از فلان قیمت بیشتر فروخته شود. از این‌رو حمایت دولتی با از همان ابتدای چرخه تولید صورت بگیرد.

جراحی اقتصادی این نیست که فقط خونریزی داشته باشیم!

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در لایحه برنامه هفتم توسعه کشور، برای حمایت از مردم و تولیدکننده، برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: دولت باید این حساسیت را در تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ که چند ماه دیگر به مجلس ارائه می‌دهد، داشته باشد. یادمان باشد که جراحی اقتصادی، تنها این نسیت که خونریزی داشته باشد، الان طوری شده که از جراحی اقتصادی فقط خونریزی آن وجود دارد، در حالی که باید همه اقشار و بخش‌ها را با هم و با نگاه عدالت‌آمیز دید تا هم اقتصاد سامان پیدا کند و هم رضایت عمومی ایجاد شود.

وی یکی از انتقاداتش را به روال اقتصادی دولت،  قطع یارانه مردم  دانست و تصریح کرد:حقیقتاً این کار با عدالت جور درنمی‌آید. در قانون آمده است که یارانه متعلق به همه مردم است. اینکه فردی پس از سال‌ها خودروی پراید برای فرزندش بخرد یا پول جزئی به حسابش بیاید، فوراً او را رصد و یارانه‌اش را قطع کنیم، نه تنها کاری مفید فایده نیست، بلکه بیشتر به قشر آسیب‌پذیر لطمه وارد می‌کند و منجر به افزایش اعتراض و گلایه‌های مردم می‌شود. از این‌رو باید تاکید کنم که جراحی اقتصادی نباید از جیب مردم برداشتن باشد.

آصفری با بیان اینکه اگر جراحی اقتصادی که توام با علم باشد، رضایت مردم را به بار می آورد،خاطرنشان کرد:  اگر این‌طوری عمل کنیم هم منابع کشور بیشتر حفظ می‌شود هم مردم همکاری بهتری با دولت می‌کنند و مهمتر از همه، شاهد رضایت عمومی و ثبات در بازار خواهیم بود.

برای استیضاح وزرای اقتصادی امیدی به مجلس یازدهم ندارم

نایب ریس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با بیان اینکه بنده امیدی به مجلس یازدهم برای استیضاح وزرای اقتصادی ندارم؛ گفت: ما به جای اینکه بخواهیم وزرای اقتصادی را در تیررس استیضاح قرار دهیم، باید حوزه اقتصادی دولت را کالبدشکافی و نظارت جدی بر امور اجرایی داشته باشیم.

اینکه معاون اول راه می‌افتد و قیمت بازار را از مردم می‌پرسد، چه فایده‌ای دارد؟

وی در پایان با بیان اینکه بنده بیشتر ناهماهنگی و ضعف تیم اقتصادی دولت را متوجه شخص معاون اول رییس جمهور می‌دانم؛ تصریح کرد:موافق برخی رفتار‌های آقای مخبر نیستم. اینکه ایشان راه بیفتد و داخل بازار شود و قیمت‌ها را بپرسد و اظهاراتی داشته باشد، اما از روز بعد از آن، مردم تغییری را نبینند، کاری سازنده و اعتمادساز نیست. سر و سامان دادن تیم اقتصادی دولت، بیشتر متوجه معاون اول است و آقای مخبر تاکنون در این رابطه عملکرد خوبی نداشته و امیدوارم آقای رییس جمهور راساً وارد عمل شود تا فکری برای این موضوع کند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین