واقعا چه اشکالی بوجود آمده که عده ای شفافیت آرای نمایندگان در مجلس را پیگیر هستند؟!!!!
واقعا چه اشکالی بوجود آمده که عده ای شفافیت آرای نمایندگان در مجلس را پیگیر هستند؟!!!!
شفافیت آرا ممکن است بر دقت نمایندگان بیافزاید، اما قطعا از شجاعت آنها کاسته و محافظه کار خواهد نمود و از نگاه ملی به برنامه، لوایح و طرح ها کاسته و بخشی نگری را تقویت خواهد نمود .

بهارستان آنلاین – طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس یکی از نخستین طرح‌هایی بود که در مجلس یازدهم اعلام وصول شد و بعد از چند ماه بررسی در مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس بالاخره به رای گذاشته شد و با توجه به اینکه این طرح نیاز به دو سوم آرای نمایندگان داشت اما تصویب نشد.

به گزارش«بهارستان آنلاین» ؛ پیش از این نیز  الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس گفته بود که تصویب طرح شفافیت آرای نمایندگان دشوار است و همین رای نفی ولو با اختلاف 3 رای یک نقطه منفی در کارنامه عملکرد مجلس یازدهم محسوب می‌شود و حکایت از همین دشواری دارد اما تلاش نمایندگان برای بازگرداندن طرح به مجلس نشان می‌دهد این طرح به بن بست نرسیده است با توجه به اهمیت این موضوع پایگاه خبری تحلیلی بهارستان آنلاین در نظر دارد تا نظرات کارشناسان و صاحب نظران را در این رابطه جویا شده و در اختیار مخاطبان خود قرار دهد لذا خبرنگار ما با علی محمد نمازی نماینده دوره ششم مجلس و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در این زمینه به گفتگو نشسته است که مشروح آنرادر زیر می خوانید :

**** چرا طرح شفافیت آراء نمایندگان در مجلس یازدهم بلاتکلیف باقی مانده است؟ در حالی که این مجلس با شعار شفافیت روی کار آمده اما با گذشت دو سال از عمر این مجلس خود مخالف این طرح شده است….؟
نمازی : -اهمیت هر تصمیم و برنامه ای از ضرورت وقوع آن و اهداف آنها معلوم می شود.
ایران ۴٠ است پارلمان دارد، چه اتفاقی رخ داده که از مجلس نهم بحث تعریف مکانیزمی برای رسیدگی و برخورد با تخلفات نمایندگان و از مجلس گذشته نیز مسئله شفاف شدن آراء نمایندگان بیشتر توسط مطبوعات اصولگرایان و رسانه ملی مطرح شده است !
اولا اکثریت نمایندگان مجلس اختیاری برای تصویب برنامه ها و قوانین مورد نظر خودشان را ندارند و مصوبات مجلس زمانی نهایی و قانون خواهد شد که مغایرت آنها با شرع و قانون اساسی توسط شورای نگهبان که ۶ نفر از اعضای آن فقهای عادل و آگاه به زمان ۶ نفر دیگر نیز حقوقدان مسلمان و معرفی شده توسط رییس قوه قضائیه و انتخاب مجلس هستند تشخیص داده نشود. پس اصولا مصوبات اکثریت نمایندگان درست است و چه نیازی به شفافیت آرا است؟
ثانیا یکی از وظایف اصلی مجلس پس از تصویب قوانین و برنامه ها، نظارت بر اجرای مصوبات خود از طریق تحقیق و تفحص استیضاح، سوال، تذکر، کمیسیون اصل نود و دیوان محاسبات می باشد؛
واقعا چه اشکالی بوجود آمده که عده ای شفافیت آرای نمایندگان در مجلس را پیگیر هستند؟!!!!
ثالثا شفافیت آرا ممکن است بر دقت نمایندگان بیافزاید، اما قطعا از شجاعت آنها کاسته و محافظه کار خواهد نمود و از نگاه ملی به برنامه، لوایح و طرح ها کاسته و بخشی نگری را تقویت خواهد نمود . رابعا اجرای این کار وقت گیر و مشکل میباشد.

****به باور نمایندگان مجلس بحث شفاف شدن سایر قوا بهانه مجلس یازدهم برای رد کردن این طرح است در حالی که این مجلس با شعار شفافیت روی کار آمده اما تصویب این طرح را به تعویق می‌اندازد. بحث کنونی، تصویب این طرح در مجلس است، چرا مجلس آغازگر این مسئله نیست؟

نمازی : به نظر من به دلایلی و از جمله نبود رقابت در سطح صدا و سیما و وجود محدودیت در چرخش اخبار و اطلاعات متاسفانه چهره معترض به خود گرفتن و مخالف خوانی در جامعه را تشویق نموده و ریشه طرح شفافیت آراء در این امر بوده است. اما در مقام تصویب با مشکل مواجه شده اند.
اینکه تقصیر را متوجه این امر کنند که شفافیت در قوای دیگر نیست، درست نمی باشد.
چرا که فراهم آوردن زمینه شفافیت مخصوصا در قوه مجریه به عهده مجلس و قوه قضائیه است.
علاوه بر وظیفه نظارتی مجلس، سازمان بازرسی کل کشور مامور نظارت و رسیدگی به تخلفات در دستگاه های اجرایی و دیوان عدالت اداری نیز از نامش پیداست.
دلیل اصلی از عدم تحقق شعار مذکور توسط مجلس یازدهم ناشی اشکالات فنی است.

****این طرح در مجلس یازدهم مطرح شده و بسیاری از نمایندگان فعلی به ویژه اصولگرایان، از نمایندگان مجلس پیشین به دلیل رای ندادن به این طرح انتقاد می‌کردند. اما این طرح در این مجلس هم رای نیاورده است. پس از نظر شما فقط نمایندگان نگران هستنند؟آیا صرف نگرانی می‌تواند دلیل خوبی برای تصویب نشدن طرح شفافیت باشد؟ 

نمازی :  اولا نبود کارکرد حزبی در اداره کشور و انتخابات ، احزاب بایست بصورت سازمان یافته مواظب یکدیگر و حزب حاکم به خاطر حفظ اعتبار خود و جلب اعتماد مجدد رای دهندگان مواظب عملکرد منتخبان خود باشد و بهترین ناظر بر عملکرد و رای نمایندگان حزب حامی و رای دهندگان هستند.
بنابراین اصولا درست نیست که نمایندگان توسط خودشان مکلف شوند که آرای شان آشکار باشد و انتخابات می باید رقابتی، آزاد و منصفانه بر گزار گردد.

****آیا طرح شفافیت مطرح شده در مجلس شعاری است تا کاربردی؟

نمازی:بیشتر شعاری بوده است.

**** بازتاب رأی نیاوردن طرح شفافیت در میان مردم به چه صورت است؟

نمازی :آثار قانون نشدن شفافیت آراء در نزد توده مردم خوب نیست و به بی اعتمادی آنها خواهد افزود.

****ارزیابی شما درباره عملکرد این دوره مجلس از سال 98 تاکنون چیست؟ 

نمازی : برای رای قضاوت صحبح باید به شعارهای زمان انتخابات بازگشت.
با عنایت به اینکه بیشتر شعارها و وعده های نمایندگان اقتصادی و مخصوصا کنترل تورم، جذب نقذیندگی، ایجاد اشتغال، بهبود معیشت مردم و رونق بازار کسب وکار بود و مبارزه با فساد بوده لذا با توجه به شرایط حاکم عملکرد مجلس موفق نبوده است. 

انتهای پیام/3806

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین