ورود بخش خصوصی به میادین نفتی و عملیات اکتشاف و بهره برداری در برنامه هفتم توسعه
ورود بخش خصوصی به میادین نفتی و عملیات اکتشاف و بهره برداری در برنامه هفتم توسعه
در راستای ایجاد جذابیت برای فعالیت شرکت ها، بخش خصوصی در اکتشاف و بهره برداری از میادین جدید نفتی مشارکت می‌کند.

بهارستان آنلاین-سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم گفت: طبق مصوبه جدید بخش های غیردولتی میتوانند در اکتشاف و بهره برداری از میادین جدید نفتی مشارکت کنند.

به گزارش«بهارستان آنلاین»؛محسن زنگنه در توضیح جلسه کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم گفت: رویکرد دولت و مجلس در برنامه هفتم توسعه درباره میادین نفتی و عملیات اکتشاف و بهره برداری این است که از انحصار خارج شده تا بخش غیر دولتی بتواند ورود کند؛ در همین راستا کمیسیون در مصوبه‌ای دولت را مکلف کرد تا نسبت به واگذاری توسعه، اکتشاف و بهره برداری از میادین جدید نفتی به شرکت‌های بخش خصوصی و یا شرکت‌های تابعه وزارت نفت با استفاده از سازوکارهای رقابتی اقدام کند به نحوی که در پایان سال سوم برنامه ۲ درصد و در پایان برنامه هفتم ۵ درصد از توان تولیدی کشور به شرکت های متقاضی غیر دولتی واگذار شود.

وی خاطرنشان کرد: در راستای ایجاد جذابیتی برای فعالیت این شرکت ها جهت سرمایه گذاری امکانی فراهم شد تا این شرکت‌ها بعد از دادن سهم صندوق توسعه، تمام منابع حاصل از صادرات تولیداتشان را به عنوان سهم سرمایه‌گذاری خود برداشته که سرمایه آنها زودتر برگردد.

زنگنه درباره مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق گفت: کمیسیون تصویب کرد که شرکت های پتروشیمی و شرکت هایی که بزرگ‌ترین مصرف کننده نفت و گاز برای واگذاری میادین در اولویت قرار گیرند که هدف افزایش سهم شرکت‌های داخلی در رقابت با شرکت های خارجی است.

وی در پایان بیان کرد: طبق مصوبه دیگر کمیسیون، یک درصد حاصل از صادرات نفت و گاز و میعانات گازی به استان ها براساس ارزش تولیدات آن استان ها خواهد بود که قبلا به نسبت سهم ارزش صادراتی تقسیم می شد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین