وضوع هدفمندی یارانه ها در اجرا و عمل هدفمند نبود/ هدفمندی یارانه ها بیشتر با رویکرد پوپولیستی انجام شد
وضوع هدفمندی یارانه ها در اجرا و عمل هدفمند نبود/ هدفمندی یارانه ها بیشتر با رویکرد پوپولیستی انجام شد
حذف دهکهای پر درآمد جامعه به معنای بازگشتن هزاران هزار میلیارد تومان به چرخه اقتصادی کشور است.

بهارستان آنلاین – کارشناس ارشد مسائل اقتصادی گفت : موضوع هدفمندی یارانه ها در اجرا و عمل هدفمند نبود و بیشتر با رویکرد پوپولیستی انجام شد. چراکه یارانه بخش تولید پرداخت نشد و موجب از مدار خارج شدن بسیاری از واحدهای تولیدی شد. به عبارتی مردم یارانه گرفتند و خانه نشین شدند. از سوی دیگر بر خلاف اکثر کشورهای دنیا، یارانه به جای اصابت به اقشار هدف گذاری شده به همه مردم تعلق گرفت.

به گزارش «بهارستان آنلاین» ؛ حسین محمودی اصل در پاسخ به این پرسش که برای تحقق اجرای قانون حذف یارانه افراد ثروتمند چه راهکارهایی لازم است؟ گفت : مسئله ای که هدفمندی یارانه ها را مسکوت گذاشت، جراحی نامناسب اقتصاد و عدم توزیع مناسب بود. بنابراین یارانه پنهان همچنان ادامه یافت و روز به روز اعداد بزرگتر و بزرگتر شد. بدون اینکه به قشر هدف برخورد کند. برای هر تغییر و هر جراحی می بایست با چاقوی اقتصاد اقدام کرد. رویکردهای صرفا اقتصادی نیاز به داده ها، سامانه ها و فرآیندهای قابل اطمینان خواهند داشت.

توزیع یارانه نقدی بدون ایجاد بسترهای لازم ، در کنار تورم افسارگسیخته فاصله طبقاتی را به ۳۲ برابر می رساند

وی با تاکید بر اینکه تا زمانی که توزیع یارانه نقدی بدون ایجاد بستر لازم در جهت شناسایی افراد اقدام می شود، نتیجه آن افزایش ۲۴ برابری مصرف یارانه بین دهک اول و دهک دهم است، خاطرنشان کرد: این رویکرد در کنار تورم افسارگسیخته فاصله طبقاتی را به ۳۲ برابر می رساند و افراد غنی به دلیل داشتن امکانات، از انرژی بیشتری استفاده می کنند و یارانه پنهان بیشتری هم کسب می کنند. این یارانه ها وحتی سهیمه ها گاهی برای بخش تولید نیز موثر نیست چراکه بر تعداد تولیدکنندگان پوششی می افزاید.

پنهان ۹۵ میلیارد دلار منابع را به نفع قشر غنی مصرف می کند

دکتر محمودی اصل با بیان اینکه یارانه پنهان ۹۵ میلیارد دلار منابع را به نفع قشر غنی مصرف می کند و کارایی چندانی نیز در بخش های محتلف ایجاد نکرده است؛تصریح نمود : در کنار این عدد ۹۳ میلیارد دلار حساب جاری و غیرجاری تسهیلات بانک ها را اضافه کنیم به حدود ۲۰۰ میلیارد دلار می رسیم. در حالیکه چین با ۲۴۰ میلیارد دلار جهش اقتصادی خود را رقم زد. ما در سالهای اخیر نه تنها رشدی نداشتیم بلکه با رشد منفی مواجه شدیم. سامانه های جامع و پویا و نظارت سیستمی می تواند به تدریج به حذف یارانه پنهان افراد مرفه منجر شود. با واقعی شدن قیمت ها میزان مصرف کاهش یافته و صرفه جویی حاصل خود می تواند بر میزان صادرات حامل های انرژی بیفزاید. درآمدهای ارزی نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

وی در ادامه گفت : البته در این مسیر باید بر روند تدریجی و لحاظ مصرف بخش های تولیدی هم اقدام شود. شفاف سازی و نظارت در بخش تسهیلات در کنار هدفمندی مناسب یارانه ها از یک سو و اجرای قوانین مالیاتی مانند مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمدها می تواند اقتصاد بیمار کشور را پویاتر و فاصله طبقاتی را کمتر کند. موضوع یارانه‌ها از حساسیت زیادی برخوردار بوده و به شرایطی مانند وضعیت تولید، اشتغال و بیکاری، نرخ رشد اقتصادی شفافیت مالی طبقات و دهک های درآمدی، نظام مالیاتی کارآمد و غیره وابسته است.

دکتر محمودی اصل در پایان با تاکید بر اینکه ایجاد سامانه‌های مختلف با همکاری بسیاری از سازمانهای اقتصادی و مالیاتی با رعایت شفافیت لازم تنها راهکار تحقق حذف مطلوب سه دهک پر درآمدی جامعه است؛ گفت: دولت باید با رصد حساب های بانکی و استعلام دارایی ها به حذف یارانه دهک‌های پردرآمد اقدام کند. حذف دهکهای پر درآمد جامعه به معنای بازگشتن هزاران هزار میلیارد تومان به چرخه اقتصادی کشور است. دولت می‌تواند از این طریق علاوه بر کمک به خانواده‌های آسیب پذیر موضوع اشتغالزایی را دنبال کند.

انتهای پیام/3716

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین