پاسخ  تهران در برابر محدودیت جدید شورای امنیت قاطع خواهد بود
پاسخ  تهران در برابر محدودیت جدید شورای امنیت قاطع خواهد بود
شورای امنیت نمی‌تواند وظیفه خطیر خود را انجام دهد، مگر اینکه قدرت‌های بزرگ به اصولی که شورا برای محقق کردن آن‌ها ایجاد شده احترام بگذارند.

بهارستان آنلاین -وزیر امور خارجه ایران در نشست آنلاین شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: چنانچه بار دیگر شورا تعلل ورزد، به منزله یک نسل عقب‌گرد در چندجانبه‌گرایی و حاکمیت قانون خواهد بود.

به گزارش بهارستان آنلاین ؛ محمد جواد ظریف گفت: مایلم سخنرانی خود را با همان عباراتی آغاز کنم که نخست‌وزیر مصدق، در این شورا به کار برد: «شورای امنیت تأسیس شد تا ملل بزرگ و کوچک به‌طور یکسان بتوانند دور یک میز بنشینند و برای حفظ صلح، مطابق با اهداف و اصول ملل متحد همکاری کنند. شورای امنیت نمی‌تواند وظیفه خطیر خود را انجام دهد، مگر اینکه قدرت‌های بزرگ به اصولی که شورا برای محقق کردن آن‌ها ایجاد شده احترام بگذارند.» دو سال بعد، وی در کودتای سیا برکنار شد.

دکتر ظریف ادامه داد: هرگونه محدودیت جدید توسط شورای امنیت، برخلاف تعهدات اساسی است که به ملت ایران داده شده است. در چنین سناریویی، گزینه‌های ایران، همانطور که قبلاً به بقیه طرف‌های برجام اطلاع داده شده، قاطع خواهد بود.

وزیر خارجه کشورمان افزود: ایالات متحده -با برخی از عمال خود- به دبیرخانه فشار آورد تا یک خوانش گمراه کننده از قطعنامه ۲۲۳۱ را اتخاذ کند و دبیرخانه را وادار به اتکا به ادعاهای خودساخته و اسناد جعلی برای تهیه یک گزارش کاملاً غیرحرفه‌ای کرد.
ظریف تاکید کرد: به مدت یک سال تمام، اجرای کامل برجام را ادامه دادیم. ایران با عملکرد مبتنی بر حسن نیت، از اعمال این اقدام جبرانی خودداری کرده تا طرف‌های باقیمانده برجام قادر باشند به وعده‌های خود عمل کنند.

ظریف گفت: اقدامات جبرانی ما تا امروز هیچ تاثیری در نظارت و راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای‌مان نداشته‌است. قطعا برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، تحت «سخت‌گیرانه‌ترین» نظام بازرسی در تاریخ قرار دارد.

ما خواستار تعامل با تمام همسایگان خود هستیم

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه با بیان اینکه  ما خواستار تعامل با تمام همسایگان خود هستیم ؛ گفت :  رییس‌جمهوری اسلامی ایران ابتکار صلح هرمز موسوم به امید را معرفی کرده است و ما بدون مداخله ایالات متحده از شش هزار مایل دورتر می‌توانیم این را محقق کنیم.

وی تصریح کرد: چارچوب زمانی رفع محدودیت‌های تسلیحاتی که در قطعنامه ۲۲۳۱ پیش‌بینی شده بخش لاینفک از تفاهم سخت به دست آمده است که طرف‌های برجام را قادر ساخت تا در نهایت در مورد بسته کلی برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ توافق کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان یادآور شد: هرگونه محدودیت جدید توسط شورای امنیت بر خلاف تعهدات اساسی است که به ملت ایران داده شده است، در چنین سناریویی گزینه‌های ایران همانطور که قبلا به بقیه طرف‌های برجام اطلاع داده شده است قاطع خواهد بود و ایالات متحده و هر موجودیتی که ممکن است به آن کمک کند یا به رفتار غیر قانونی آمریکا تن دهد مسئولیت کامل را برعهده خواهد داشت.

دکتر ظریف سخنرانی خود را نیز با نقل قول دیگری از دکتر مصدق پایان برد: شورای امنیت نمی‌تواند اجتناب کند از اینکه دریابد که حرف‌های ما کاملا قانونی و مشروع است؛ بنابراین این شورا باید متوجه باشد که ما مجبور نخواهیم شد که از راه خود عدول کنیم.

انتهای پیام/1416