پای دراکولا هم به پرونده فساد بانک سرمایه باز شد
پای دراکولا هم به پرونده فساد بانک سرمایه باز شد
چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه صبح امروز ( یکشنبه) - ۵ خردادماه - در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد.

بهارستان آنلاین- جلسه چهارم دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه صبح امروز ( یکشنبه) – ۵ خردادماه – در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد.

به گزارش بهارستان آنلاین ، در شروع این جلسه قاضی مسعودی مقام گفت: در جلسه قبلی ادعاهایی مطرح شد در بحث کلان و عمده بودن و گزارش‌هایی داده شد؛ لذا ما از بانک مرکزی خواستیم نمایندگان آن در رابطه با موضوع توضیح دهند.

به نوشته ایسنا، در ادامه جلسه دادگاه نماینده بانک مرکزی با حضور در جایگاه به ارایه توضیحات پرداختند.

امیر مظلوم‌شایان نماینده بانک مرکزی در ارایه توضیحاتش گفت: در خصوص مسایل مطرح شده درباره استعلامات اخذ شده از سوی بانک مفاد پاسخ خود را به محضر دادگاه می‌گویم، ضمن اینکه تعاریفی را از روی آیین نامه تسهیلات و تعهدات کلان قرائت می‌کنم. مجموع تسهیلات و تعهدات کلان باید حداقل معادل ۱۰ درصد سرمایه موسسه اعتباری باشد. با توجه به اینکه سرمایه این بانک ۵ هزار و ۹۴۶ میلیارد ریال بوده با احتساب ۱۰ درصد تسهیلات کلان است.

وی ادامه داد: تسهیلات کلان است و اگر موضوع کیفرخواست کلان بودن تسهیلات باشد تسهیلات کلان احراز شده و آنکه سقف ۲۰ درصد را رد نکرده در خصوص هیات مدیره وقت کاربرد دارد.

نماینده بانک مرکزی افزود: بیش از ۵۹ میلیارد تومان تسهیلات به استناد این آیین نامه کلان محسوب می شود.

در این هنگام سیدهادی رضوی در پاسخ نامه‌ای را که از بانک مرکزی در دست داشت مبنی بر تسهیلات و مفاد آن قرائت کرد و خطاب به نماینده بانک مرکزی گفت: این نامه مورد تایید شما هست یا خیر؟

نماینده بانک مرکزی گفت: شما می گویید تسهیلات کلان است و من می گویم بله.

قاضی مسعودی مقام گفت: تسهیلات مربوط به مدیران ۲۰ درصد و مربوط به تسهیلات گیرندگان ۱۰ درصد است.

نماینده بانک‌ مرکزی مجددا با اشاره به تعریف تسهیلات و تعهدات کلان برای هر ذی نفع واحد که میزان آن حداقل ۱۰ درصد سرمایه باشد، خطاب به متهم رضوی گفت: آیا شما طبق این تعریف ۱۰ درصد هستید.

متهم پاسخ داد: بله.

نماینده بانک مرکزی گفت: از حیث پرداخت و اعطا، سقف ۲۰ درصد رد نشده که مشمول هیات مدیره است و تسهیلات شما کلان بود و وثایق کافی نبود و صلاحیت دریافت نداشتید.

نماینده بانک مرکزی خطاب به رییس دادگاه گفت: تسهیلات کلان است و اگر لازم است موارد ذکر شده را به صورت مکتوب به دادگاه ارایه می‌کنم.

در این هنگام قاصی مسعودی مقام از متهم احسان دلاویز خواست در جایگاه حاضر شود.

در ادامه قاضی مسعودی مقام خطاب به احسان دلاویز متهم ردیف دوم پرونده گفت: بر اساس گزارش هیات کارشناسی و نظریه سازمان بازرسی و گزارش دادستانی و گزارش شورای عالی ضد پولشویی وزارت صنعت، شما متهم به معاونت در اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام بانکی و دریافت ۵ فقره تسهیلات به مبلغ یک هزار و ۷۵ میلیارد ریال هستید، از خود دفاع کنید.

متهم دلاویز در دفاع از خود گفت: بنده دفاع حقوقی را به وکیلم می سپارم، اما با توجه به عناوین اتهامی توضیحاتی را باید مطرح کنم. در کیفرخواست اتهام‌ مطرح شده به بنده یک مورد نیست و چند اتهام دیگر نیز مطرح شده است.

رییس دادگاه در پاسخ به متهم گفت: بقیه اتهامات در صلاحیت این دادگاه نیست و در دادگاه کیفری دو به آنها رسیدگی می‌شود.

متهم دلاویز گفت: اتهامات مطرح شده در این پرونده به من از سوی هادی رضوی چندین بار پس گرفته شده است و نمی دانم چرا مجدد به آنها رسیدگی می شود. هادی رضوی و خانم شریف کاظمی مطالبی را مطرح کردند که تناقضاتی هم در مبلغ پرداختی و هم در دلیل پرداخت آنها از سوی این دو نفر وجود دارد. مثلا هادی رضوی یک بار گفته که دو میلیارد تومان به من پرداخت کرده است، در حالی که خانم شریف کاظمی آن را ۴ میلیارد تومان مطرح کرده است. یک بار گفته اند این مبلغ را برای گرفتن تسهیلات داده اند و بار دیگر گفته اند آن را برای افزایش تسهیلات به من داده‌اند. در کل یک روایت یکسان در کیفرخواست وجود ندارد.

متهم دلاویز افزود: مسایل حاشیه‌ای زیادی در پرونده هست که رضوی به بخشی از آنها در جلسات گذشته اشاره کرده است. حتی نوع احضارم به دادسرا هم حاشیه داشت. من نیمه دوم اسفند ماه از طریق یک اس ام اس به دادگاه احضار شدم و در بازپرسی به من گفته اند که هادی رضوی ادعا کرده به شما مبالغی را پرداخت کرده است و من متعجبم که این موضوع مطرح شده است.

متهم ردیف پرونده ادامه داد: من نمی دانم چرا امروز در دادگاه هستم و فکر می‌کنم دلیل حضورم دوستی با امامی و رضوی هست، اما باید در محضر دادگاه بگویم بین من و هادی رضوی هیچ دوستی وجود ندارد و تنها یک ارتباط فرهنگی و کاری بوده است. آقای رضوی چندین بار به خاطر اتهامی که به بنده زده است، حلالیت گرفته و من نمی توانستم حلالیت او را نپذیرم؛ زیرا شرالناس به کسی می گویند که عذرخواهی دیگران را نپذیرد.

متهم دلاویز گفت: بنده اگر موقعیتی داشتم از تلاش خودم بوده و از سوی کمک جناح یا حزبی نبوده است. هادی رضوی یکبار در مراسم افطاری بنده را دید و سوگند خورد و حلالیت گرفت. واقعیت این است که هیچ دوستی بین من و هادی رضوی نیست زیرا شحصیت های ما دو نفر با هم متفاوت است. هادی رضوی فردی تندخو و عصبی مزاج است که همه را از موضع بالا نگاه می کند اما شخصیت من متفاوت است و من خاک پای همه هستم و اهل از بالا نگاه کردن به دیگران نیستم. هادی رضوی سیراب ارتباطات در هر حوزه‌ای هست و هیچ نیازی به ارتباط با من و امثال من ندارد. حتی بنده با هادی رضوی اختلافات سیاسی داریم و همین اختلافات اجازه نمی داد که رابطه دوستانه نزدیک داشته باشیم البته رضوی هر از گاهی می آمد و با عذرخواهی دل آدم را بدست می آورد.

متهم دلاویز گفت: من سوگند می خورم که هرگز هیج نقطه و نیت مشترکی با هادی رضوی نداشته ام. آدم‌های نزدیک به من و رضوی می‌دانند که من همیشه رفتارهای او را نقد می کردم‌.

وی گفت: من به دلایل خاصی از مجموعه این دوستان در آذر ماه ۹۲ به خواست خودشان منفک شدم. با آقای امامی پروژه مشترکی به نام شاهگوش و شهرزاد پر حاشیه داشتیم. بنده مسئول جذب اسپانسر و سرمایه گذار و تبلیغات شاهگوش بودم‌. انصافا آقای امامی انسان است و اصلا نمی تواند چیزی را زیر سوال ببرد. روحیات من به آقای امامی نزدیک و نقاط مشترک با یکدیگر داشتیم‌. به ‌شدت به من اعتماد پیدا کرده بود و رفت و آمد خانوادگی داشتیم؛ بنده آدم محافظه کاری هستم و هیچ تعارفی با هیچ فردی و آقای امامی ندارم.

متهم دلاویز افزود: آقای امامی تولیدکننده بود و تولیدی داشت و پدرشان نساجی داشت و چهره ماندگار صنعت نساجی هست. شاهگوش به اعتبار لطف استاد میرباقری شکل گرفت. شهرزاد در ابتدا با نام روز و روزگاری عاشقی بود که در این ارتباط با آقای فتحی صحبت کردم و آقای رضوی تهیه‌کننده شهرزاد نبود.

متهم دلاویز گفت: من آدم رسانه‌ای هستم؛ اهل سکوتم و اهل حرف زدن نیستم.

متهم دلاویز در ادامه دفاعیات خود گفت: در کار ارزشمندی به نام شهرزاد شأن افراد آن را خراب نکنید. شهرزاد کار ارزشمندی بود که گرفت و پول داخل آن آمد و دلیلی نداشت پول آلوده به آن وارد شود. مدت‌هاست روی آن را ندارم با کارگردان و دیگر افراد آن روبرو شوم. چرا فردی که شغل او بازیگری هست باید پاسخگو باشد که آن پول آلوده بوده یا خیر. با بازیگر چه کار دارید. علیه این فضای ارزشمند این روزها هجمه زیادی وجود دارد و بهتر است محل مصرف تسهیلات گیرندگان را تفکیک کنید تا پاسخگو باشند. در مقطعی که من بودم کمی شلختگی مالی وجود داشت و در آن وقت مسئول آقای قادری بود و همه پول ها به حساب وی واریز می‌شد و همه را او امضا می کرد، اما دلیل سوءنیت در جریان جذب و دفع نبود.

متهم دلاویز خطاب به متهم رضوی ادامه داد: چرا راست نمی گویید؟ آقای رضوی عکس‌های چک هایی که مبنای اتهامات است را به من ارسال کرد که به شما تقدیم می کنم. من از دیدن آن تعجب کردم؛ زیرا اولا چک در وجه آقای قادری بود و دوما تاریخ آن سه ماه بعد از رفتن من از مجموعه بوده است که از اقای قادری خواستم این موضوع را پیگیری کند. یک فایل ضمیمه می کنم که شامل دو سند هست و اجازه بدهید توضیح ندهم زیرا اخلاقی نیست، اما ثابت می کند چه کسی چک گرفته و چه کسی نگرفته و برای دادگاه روشن می شود.

متهم دلاویز در این هنگام مدرک تبلیغ شرکت فاطمی در شاهگوش را به دادگاه نشان داد و گفت: وقتی که می توانم از راه درست کار کنم که به لطف خدا برکاتی داشت چرا باید وارد فضای دیگری بشوم از اینکه کلام الله را آوردم عذرخواهی می کنم اما یک زمانی انسان به خدا پناه می برد.

متهم دلاویز خطاب به مدیران بانک سرمایه که در جایگاه متهم بودند از آقایان متهم خانی و بیرانوند پرسید آیا شما یک تماس حضوری یا تلفنی از من در بانک‌ سرمایه داشتید که آنها جواب دادند خیر.

متهم دلاویز افزود: در کیفرخواست ذکر شده من نفوذ قابل توجهی در مدیران داشتم در حالی که تعدادی از این افراد را حتی یکبار ندیده بودم. در سال‌های ۹۲ و ۹۱ آقای بخشایش را می شناختم که البته نفوذی هم نبود و هرگز از او خواسته اقتصادی نداشتم و در حد گفت‌وگو و خاطره گویی بود؛ زیرا تمایل داشت خاطراتشان کتاب شود که آن‌ هم‌ نشد. از آقای بخشایش خواستم وارد فضای سرمایه گذاری در حوزه فرهنگی و آرت شود، اما درک این قضیه را نداشت و نکرد.

متهم دلاویز گفت: بعد از رفت و آمدها و صحبت با آقای بخشایش توانستیم قراردادی با بانک سرمایه برای سریال شاهگوش داشته باشیم که بانک تبلیع کرد و جواب هم گرفت. به موازات این کار و ورود آقای امامی به بانک سرمایه، او پروژه نفتی به این بانک پیشنهاد دادند به نام پترو گلف) که از سوی بخشایش حکم گرفتند تا کار جلو برود، اما شرکت نفتی نمی شناختند که من شرکت نفت و گاز سرمایه را پیشنهاد دادم.

متهم دلاویز گفت: چک های مورد ادعای آقای رضوی به من وصول نشده است و در رفتارهای کاری رضوی هرگز نقطه مشترکی نداشتم پس نمی توانستیم کار مشترکی با هم داشته باشیم. من هیچ وامی نه برای خود و نه برای کس دیگر نگرفتم و علاقه ای به این کار ندارم و اینکه در رسانه ها گیرنده تسهیلات شدم فضای تلخی هست و حتی یک آگهی دولتی هم در هیچ کدام از کارها نداشتم. من گران ترین مجله را از نظر تولید و اگهی داشتم و من خواهرزاده و برادرزاده و داماد هیچ مسئولی نیستم، اما مرا به این متهم می کنند.

ادامه دارد…