پشت پرده پیام های سیاسی در  سند همکاری ایران و چین
پشت پرده پیام های سیاسی در  سند همکاری ایران و چین
چین تلاش خواهد کرد تا از توافق هسته‌ای ایران و همچنین منافع قانونی روابط چین و ایران دفاع کند، این توافق یک تغییر عمده در منطقه بوده و می‌تواند تحریم‌های آمریکا را بی‌اثر کند.

بهارستان آنلاین – ست فرانتزمن در «جروسالم پست» نوشت: ایران می‌خواهد از نقش چین در منطقه استفاده کرده و نشان دهد که می‌تواند در برابر آمریکا مقاومت کند. در سوی مقابل، چین هم می خواهد به غرب اطمینان دهد که ایران از توافق هسته‌ای پیروی می‌کند.

به گزارش « بهارستان آنلاین » در ادامه این مطلب آمده است: برای ایران، سفر وانگ یی، وزیر امور خارجه چین به تهران در یک سفر رسمی دو روزه برای گفتگو با مقامات ارشد در مورد روابط استراتژیک از اهمیت بالایی برخوردار است. ایران برای چین مهم است و این بازدید نشان دهنده اهمیتی است که تهران در پکن دارد. وزیر خارجه چین در سفر به خاورمیانه، به چندین کشور در منطقه از جمله ایران، بحرین، عربستان سعودی، عمان، امارات و ترکیه رفت. به نظر می‌رسد این امر نیز به نوبه خود حکایت از اهمیت تهران در منطقه دارد. تعدادی از این کشورهای نامبرده شده متحدان آمریکا هستند، اما ترکیه روز به روز از غرب دورتر می‌شود و ایران هم که با آمریکا روابط خصمانه‌ای دارد.

اما چرا سند همکاری تهران و پکن مهم است؟ پاسخ آن مشخص است چرا که خود رسانه‌های ایرانی بسیار درباره توافق 25 ساله با چین بحث کرده‌اند. روز پنجشنبه رویترز گزارش داد که وزارت بازرگانی ایران گفته است: چین تلاش خواهد کرد تا از توافق هسته‌ای ایران و همچنین منافع قانونی روابط چین و ایران دفاع کند. خبرگزاری دولتی ایران نیز در این باره نوشت: امضای برنامه جامع همکاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین توسط وزرای خارجه دو کشور برنامه دیگری از این سفر دو روزه است.

امضای این توافقنامه یک اتفاق کلیدی در حوزه مسائل منطقه‌ای و بین المللی است. ایران به نوعی می‌خواهد از نقش چین در منطقه استفاده کرده و نشان دهد که می‌تواند در برابر آمریکا مقاومت کند. در سوی مقابل نیز چین می‌خواهد به غرب اطمینان دهد که ایران از توافق هسته‌ای پیروی می‌کند. به طور کلی، این توافق نامه نمادی از حرکت سریع ایران به دامان شرق و چارچوب جدید همکاری‌های چین و ایران در یک نظم جهانی جدید است، نظمی که ممکن است روزی بیش از غرب توسط چین هدایت شود.

امضای این توافق بدان دلیل نیست که ایران اقتصادی مهم یا قدرتمند است، بلکه چین می‌خواهد نشان دهد می‌تواند نقشی را بازی کند که رهبری غرب از آن بی بهره است. پکن با امضای توافق 25 ساله با ایران آن هم در شرایط تحریم این کشور به نوعی به واشنگتن دهن کجی کرد. پکن همچنین همزمان کشورهای دیگری را که برایش در خاورمیانه مهم است مشخص می‌کند. این بخشی از سیاست خارجی جهانی و مقاوم چین است، سیاستی که باعث نگرانی استرالیا، فرانسه و به ویژه آمریکا شده است.

در ایران اما از سفر وانگ‌یی به شدت استقبال می‌شود. وزیر امور خارجه چین که در یک تور شش روزه به کشورهای مختلف غرب آسیا سفر کرده بود پس از پایان سفرهای خود به عربستان سعودی و ترکیه، به دعوت محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران وارد تهران شد. بنا بر گزارش‌ها، وی قصد داشت به امارات متحده عربی و بحرین سفر کرده و از عمان هم دیدار کند.

به گزارش رسانه‌های ایران این توافق یک تغییر عمده در منطقه بوده و می‌تواند تحریم‌های آمریکا را بی‌اثر کند. همزمان البته انتقاداتی هم در تهران در این باره مطرح می شود. در هر حال این توافق برای رئیس جمهور ایران حسن روحانی این یک گام مهم است چرا که انتخابات نزدیک است و او می‌خواهد نشان دهد که دستاوردهای بزرگی دارد.

انتهای پیام / 2776