چرا ارز دولتی چای رنگی برای مصرف کنندگان نداشته است ؟
چرا ارز دولتی چای رنگی برای مصرف کنندگان نداشته است ؟
قیمت چایی با وجود تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات این محصول نه تنها غیر منطقی می باشد بلکه با دو برابر افزایش قیمت نسبت به سال قبل به فروش می رسد که بسیار جای بحث دارد بهارستان آنلاین این موضوع را بصورت میدانی بررسی کرده است که از نظر شما می گذرد.

بهارستان آنلاین – فعالان بازار چای از اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات چای خارجی گلایه کردند اما یک گلایه دیگر هم از سوی مردم وجود دارد که با وجود تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات چای اما چای همچنان با همان ارز آزاد فروخته و به دست مصرف کنندگان می رسد .

به گزارش بهارستان آنلاین ، در حالی که مدتی است که بحث تعقیر نحوه اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی داغ می باشد چای وارداتی هم نمونه ای از کالاهایی بوده است که از واردات تا توزیع چرخ طبیعی قیمت خود را طی نکرده است چای هم جزء محصولاتی بوده است که ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گرفته است ولی این ارز دولتی چای رنگی برای مصرف کنندگان نداشته است .

حمیدرضا موثقی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان ، بازرگانان و صنایع بسته بندی چای کشور با بیان اینکه چای خارجی هیچگونه افزایش قیمتی در این یکسال کنونی نداشته است تاکید نمود : افزایش قیمت چای دروغی محز می باشد چراکه چای از سال ۹۶ هیچ تعقیر قیمتی نداشته است در سال ۹۷ همه کالاها همه کالاها چندین برابر افزایش قیمت داشته اند و این در حالی است که ما اصلا افزایش قیمت نداشته ایم و اگر شما هنوز به فروشگاه های زنجیره ای و فروشگاه های محلی مراجعه نمایید ملاحضه می کنید که نه تنها افزایش قیمت نداشته ایم بلکه در بعضی موارد در فروشگاه های زنجیره ای بزرگ عرضه چای با تخفیف صورت می گیرد .

وی با تاکید بر اینکه اگر دولت همچنان تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای واردات چای ادامه بدهد کوچکترین افزایش قیمتی را در سال جاری نخواهیم داشت .

اما تحقیقات میدانی بهارستان آنلاین از این محصول چز دیگری را اثبات می نمود چرا که وقتی از یکی ا زعمده فروشان چای خارجی قیمت انواع این محصول را جویا شدیم در جواب ما قیمت هر کیلو چای سیلان را ۷۵۰۰۰ هزارتومان و اکبر سیلان ۶۵۰۰۰ هزار تومان اعلام نمود که این قیمت ها از افزایش ۱۵ تا ۲۰ هزار تومانی چای در بازار حکایت دارد .

قاسمعلی حسنی دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی نیز با بیان اینکه چای وارداتی با ارز دولتی باید بین ۱۶ تا ۲۰ هزارتومان و با هزینه های دیگر باید به قیمت ۳۰ هزار تومان در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد اما با قیمت ارز آزاد باقیمت ۶۰ هزار تومان در بازار به فروش میرسد خاطرنشان کرد: قیمت هر کیلو چای خارجی کیلویی ۴ تا ۵ دلار می باشد و عملا این قیمت به دست مصرف کننده نمی رسد و عملا فروشندگان این محصول سودهای غیرمتعارفی را در قبال واردات چای به جیب می زنند .

حمید رضا موثقی که گفته بود چای خارجی افزایش نداشته است بعد از پیگیری خبرنگاران ما مبنی بر اینکه پس چرا واقعیت بازار به شکل دیگری می باشد به ما گفت که اینها نشات گرفته از بیکاری خبرنگاران است و هیچکدام از حرف های گفته شده در مورد افزایش قیمت چای منطقی ندارد .

البته مهندس جهانساز رئیس سازمان چای کشور نیز با بیان اینکه این دستگاه های نظارتی هستند که باید جلوی این سودجویی ها را بگیرند خاطر نشان کرده است : چای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی الان نباید در بازار با این قیمت عرضه شود یعنی حداکثر نسبت به مشابه سال قبل اگر با افزایش بیست درصدی مواجه بود منطقی بشمار می آمد اما اکنون با افزایش ۴۶ درصدی نسبت به مشابه سال قبل منطقی به نظر نمی آید و اگر کالایی که با ارز مصوب وارد می شود در توزیع آن هم نظارت صورت بگیرد دیگر ما شاهد همچنین مشکلاتی نخواهیم بود .

انتهای پیام / ۹۱

  • نویسنده : امیرحسین عصاریان